eur:
402.24
usd:
371.34
bux:
90306.36
2025. március 31. hétfő Árpád
KHAN YUNIS, GAZA - AUGUST 31: Children receive vaccination at Nasser Hospital in Khan Yunis, Gaza on August 31, 2024 as the Palestinian Ministry of Health, in collaboration with the World Health Organization (WHO), the UN Childrens Fund (UNICEF), and the UN Relief and Works Agency for Palestine Refugees in the Near East (UNRWA), launched a polio vaccination campaign in the Gaza Strip targeting over 640,000 children under the age of 10. (Photo by Hani Alshaer/Anadolu via Getty Images)
Nyitókép: Hani Alshaer/Anadolu via Getty Images)

Biztató fejlemény egy háború sújtotta övezetben

Megkezdődött a járványos gyermekbénulás elleni oltási kampány a Gázai övezetben szombaton – közölte a Hamász egészségügyi minisztériumának egyik vezetője az AFP francia hírügynökséggel.

A kampány azután indult, hogy az ENSZ bejelentette a „humanitárius fegyverszünetet”, amelynek célja a gyermekek beoltása a palesztin területen tizenegy hónapja dúló háború ellenére.

„Az egészségügyi minisztérium, az ENSZ palesztinokat segítő alapja (UNRWA), és civil szervezetek szombaton megkezdték a járványos gyermekbénulás elleni oltási kampányt a Gázai övezet középső részén” – közölte Músza Abed, a Hamász-kormány egészségügyi minisztériumának sürgősségi ellátásokért felelős igazgatója.

Nemrégiben diagnosztizálták egy tízhónapos gyermeknél a betegséget a Gázai övezetben, az utóbbi 25 évben ez volt az első ilyen eset.

A Hamász október 7-i Izrael elleni támadása által kiváltott háború miatt az ENSZ 1,2 millió adag, szájon át, cseppek formájában beadandó oltóanyagot szállított palesztin területre. A vakcinát két adagban, egy hónapos időközzel kell beadni.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) csütörtökön jelentette be, hogy az izraeli hadsereg és a Hamász palesztin iszlamista terrorszervezet megállapodott arról, hogy három alkalommal három napra felfüggesztik a harcokat a Gázai övezetben azzal a céllal, hogy az övezet középső, déli és északi részén élő gyerekek megkaphassák a járványos gyermekbénulás elleni védőoltást.

A poliomielitisz vírusa váladékkal érintkezve terjed emberről emberre, és a fertőzött emésztőrendszerében szaporodik. A fertőzöttek 80-90 százaléka tünetmentes, 10-20 százalékban láz, fejfájás, hasi fájdalom, hányinger és hányás vagy torokfájás jelentkezik, de ritkán megjelenhetnek agyhártyagyulladás jelei, és az esetek kevesebb mint 1 százalékában bénulás, melynek mértéke a sérült idegsejtek számától függ, de akár halálos is lehet.

A járványos gyermekbénulás gyógyíthatatlan, de a globális oltókampányoknak köszönhetően szinte az egész világon sikerült megállítani a vírus terjedését és eltüntetni a betegséget. 2022-ben mindössze 30 poliovírusos fertőzést jelentettek a világ három országából, Pakisztánból, Afganisztánból és Mozambikból.

Címlapról ajánljuk
Az unió komoly változásokat akar, de kiváltható-e az amerikai védelem Európában?

Az unió komoly változásokat akar, de kiváltható-e az amerikai védelem Európában?

Európa a mozgósítható haderő és bizonyos katonai eszközök tekintetében jelentős mértékben függ az Egyesült Államoktól, a teljes leválás rövid távon nem lehet reális cél – mondta az InfoRádióban Olekszij Anton, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány junior kutatója. A biztonságpolitikai szakértő hozzátette: a legnagyobb amerikai függés a kiegészítő eszközöknél figyelhető meg, a logisztikában óriási a lemaradása Európának.

Kiszámolták, mennyibe kerül Ukrajna EU-csatlakozása: fejenként kétmillió forint

A Magyar Külügyi Intézet és a Mathias Corvinus Collegium közös konferenciáján elhangzott, hogy az ukrán uniós csatlakozás teljes költsége öt év alatt majdnem két és fél ezer milliárd euróba kerülne, ami az Európai Unió 2025-ös költségvetésének több mint 12,5-szerese. A részletekről Siklósi Péter, a Magyar Külügyi Intézet vezető kutatója számolt be az InfoRádióban.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.03.31. hétfő, 18:00
Demkó Attila
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programvezetője
Donald Trump most töri össze az USA világhatalmi pozícióját?

Donald Trump most töri össze az USA világhatalmi pozícióját?

Az elmúlt napokban bejárta a világsajtót és komoly botrány okozott, hogy az amerikai kormányzat legmagasabb rangú tisztségviselői Signal beszélgetésben értekeztek egy katonai csapás részleteiről, amelybe állítólag véletlenül egy újságírót is bevettek. Ahogy azt már sokan megírták, ez az eljárás számos törvényt, sőt a józan ész szabályait is áthágta, hiszen nem csupán az legalapvetőbb biztonsági és dokumentációs alapelveket sértette meg, hanem arra is rámutatott, milyen stílusban kommunikálnak egymással a Trump kormányzat tagjai. Arról viszont kevesebb szó esett eddig, hogy mit árul el beszélgetésük az USA új szerepfelfogásáról. Márpedig úgy tűnik, hogy alapjaiban értik félre a hegemónia lényegét, amelynek súlyos következményei lehetnek az Egyesült Államokra és a világra nézve is.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×