eur:
410.89
usd:
392.21
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Nyitókép: Facebook/UNHCR Magyarország

Ágy, kenyér és szappan – itt a friss terv, annyi lehet a menekültek juttatásainak Németországban

Új korszakot nyithat a Németországba érkezett menekültek támogatásában a múlt heti solingeni terrorcselekmény. Az első lépcső a konzervatív ellenzék vezetője, Friedrich Merz és a szociáldemokrata kancellár, Olaf Scholz rendkívüli válságtanácskozása volt, amelyen előzetesen a menekültek befogadásának, illetve az illegális migránsok kitoloncolásának szigorításában állapodtak meg. Ezt követően a kancellár arról döntött, hogy a jövőben mind a CDU/CSU pártszövetség, mind a tartományok vezetővel rendszeres menekültpolitikai konzultációkat folytatnak.

Legfrissebb értesülések szerint a kancellár vezényletével a kormánypártok is szigorító intézkedésekről kezdtek sürgős tárgyalásokat.

Köztudomású, hogy a hárompárti koalíció pártjai, a szociáldemokrata SPD, a Zöldek Pártja és a liberális Szabad Demokrata Párt (FDP) közül ezen a téren a pénzügyminiszter, Christain Lindner vezette szabad demokraták számítanak a legkevésbé liberálisnak.

Mindezt most az ARD közszolgálati televíziónak adott nyilatkozatában a miniszter is megerősítette, kezdeményezve, hogy minimálisra csökkentsék a menedékkérők, illetve a kitoloncolásra ítélt menekültek támogatását. Lindner szerint

ez vonatkozik azokra a menekültekre is, akiket a dublini menekültügyi megállapodás értelmében más uniós tagállamoknak kellene be-, illetve visszafogadniuk.

A beszámolók szerint a miniszter javasolta, hogy az érintettek a jövőben ne részesüljenek semmifajta pénzügyi ellátásban, és csakis a legszükségesebb támogatáshoz jussanak. Ennek megfelelően az úgynevezett "dublini menekültek" nem kaphatnak pénzt és nem juthatnak ahhoz a menekültek számára biztosítandó, úgynevezett fizetési kártyához (Bezahlkarte), amelynek létrehozásában a koalíció hónapokkal ezelőtt állapodott meg.

A német tartományok Olaf Scholz kancellárral még az év elején egyeztek meg arról, hogy a menedékkérők állami segélyezésének formájaként bevezetik a szóban forgó kártyát. Ennek lényege, hogy a befogadásra várók a nevükre szóló kártyákra utalt pénzből – havonta mintegy 180 euró – intézhessék németországi vásárlásaikat. Ugyanakkor a kártyáról nem utalhatnak át otthon maradt hozzátartozóiknak, illetve nem utolsó sorban embercsempészeknek.

Az előzetes megállapodás arról szólt, hogy a kártyát nyártól bevezetik. Azóta azonban – mindenekelőtt a felhasználás formái miatt – tornyosultak az akadályok annak tényleges kibocsátása előtt. Lindner szerint ugyanakkor a jövőben csakis természetbeni juttatásokról lehet szó, így szállás biztosításáról, élelmiszerekről és higiéniai eszközökről. Azaz, mint a t-online hírportál fogalmazott,

"ágyról, kenyérről és szappanról".

A "dublini menekültek" a köznyelv szerint azok a személyek, akik általában az EU külső határain lépnek be az unió területére, és menekültként regisztrálják őket. A dublini szabályok szerint az átmeneti segítségnyújtás után az az uniós tagország, ahová az Európába érkezett menekültek először léptek be, köteles be-, illetve visszafogadni őket. A megállapodás szerint tehát a menekülteknek abban az uniós tagországban kell menedékjogot kérniük, amelybe elsőként beléptek.

A pénzügyminiszter ezzel kapcsolatban az ARD-nek nyilatkozva azt hangoztatta, hogy a jövőben nem részesülhetnének szociális juttatásban azok, akiknek a dublini egyezmény értelmében el kell hagyniuk az országot. Lindner szerint a szóban forgó menekültek a jövőben "nulla eurót" kaphatnak német adófizetőktől. Szociális segélyről nem lehet szó.

"El kell kerülni annak ösztönzését, hogy a menekültek Németországban telepedjenek le"

- fogalmazott a miniszter, aki szerint az egyetlen kivételt a dublini megállapodás értelmében a befogadásra köteles országba történő utazás költségei jelenthetnék.

Linnder javaslata mellett több forrás szerint a kormánypártok már "lázasan" tárgyalnak más tervezett szigorító intézkedésekről, így napirenden szerepel azoknak a menekülteknek a gyorsított kiutasítása is, akiknél fegyvert találnak. Ezt segítené elő az is, hogy a német rendőröket új jogosítványokkal látnák el, Így egyebek között lehetővé tennék a gyanútól független, ad hoc jellegű ellenőrzéseket.

Sürgős napirendi téma az elsősorban hosszú pengéjű kések betiltása is, amit még a május végi mannheimi késes merénylet után Nancy Faeser belügyminiszter indítványozott.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×