eur:
411.4
usd:
392.79
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Plates of raw food sit on a table as diners cook them in a pot at a Haidilao hotpot restaurant, operated by Haidilao International Holding Ltd., in Hong Kong, China, on Saturday, Sept. 22, 2018. Haidilao, Chinas biggest hotpot restaurant chain, has raised $963 million after pricing its Hong Kong initial public offering at the top end of a marketed range, according to people with knowledge of the matter. Photographer: Anthony Kwan/Bloomberg via Getty Images
Nyitókép: Anthony Kwan/Bloomberg via Getty Images

Nagy zűr nagy Kínában – térdre rogyhat egy komplett iparág

A kínai gazdaságot sújtó gondok sorában most egy újabb ágazat került bajba. Meglepő módon az éttermeknek lett nehéz a sora, de a vendégek egy ideig örülhetnek neki.

Annak ismeretében, hogy a kivándorló kínaiak világszerte virágzó éttermeket építettek fel, meglepő a hír: otthon válságba került az éttermi ágazat. A legnagyobb városokban egyre nehezebb nyereségesen vinni az üzletet, aminek nyomán egyesek árháborúba kezdtek, hogy visszacsábítsák a vendégeket.

Az egyik érintett város Sencsen, ahol egy 32 éves vállakozó, Liao öt étterméből négyet volt kénytelen bezárni. A nő történetét a South China Morning Post nevű hongkongi lap írta meg. „A fennmaradó egy étteremben leszállítottam az árakat. Most az egész éttermi ágazat rákényszerített árháborút vív” – mondta a fiatal tulajdonos.

A gazdasági bajokat nagyon megérzi a kínai vendéglátóipar. Pekingben, az első hat hónapban az évi 2 millió yüanos forgalomnál többet termelő helyek forgalma 180 millióra, azaz kevesebb, mint a tizedére esett. (Amerikai dollárban kifejezve: 280 ezerről 25 ezerre.)

Sok esetben a haszon immár mindössze 0,37 százalék. Sanghajban, az ország korábban pörgő üzleti metropoliszában még rosszabb a helyzet.

A vendégcsalogató árháború közepette már elhangzottak figyelmeztetések, hogy a kormánynak és az ágazati szerveknek kéne közbelépni és megóvni a kisebb vállalkozásokat.

„A fogyasztók visszafogják magukat, mert alacsonyabb fizetésekkel és bizonytalansággal számolnak. Emiatt kevesebbet költenek élelmiszerre” – mondta a Kuangtung Reformszövetség nevű intézet elnöke, Peng Peng.

Március óta enyhén szólva lanyha a kiskereskedelmi forgalom Kínában, ahol viszont közel másfél éve 0 százalékos az infláció. Ez pedig egy másik veszélyt, a defláció megjelenését hordozza magában. A vezető kínai ételkiszállító portálon a Meituanon immár 990 forintnak megfelelő összegért is lehet hamburgert rendelni, egy egész grillcsirke pedig még olcsóbb. A helyi Starbucksban is megjelent a 990 forintnak megfelelő árú menü, ami a normál ár fele.

„Azok az éttermek, amelyek tovább tudják elviselni az árengedményeket, általában a nagyobb láncok, nagyobb franchise-, raktár- és beszállítói hálózattal. Az ilyen verseny viszont pusztító a kisvállalkozóknak” – mondta egy magát Eric-ként megnevező 33 éves tulajdonos a nyugati Csungking városban. „Én soha nem fogok engedni az árból, az már amúgy is fair, csak többet veszítenék” – mondta makacsul.

De nem csak a kisvállalkozók veszítenek. A geopolitikai feszültség ellenére Kínában jelenlévő tajvani lánc, a Din Tai Fung közölte: októberre bezárja 14 éttermét. Korábban 74 nagyobb élelmiszer- és italcég már bezárta 400 üzletét.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a kőolaj-előállításban érdekeltek, a távközlési szektor cégei, a feldolgozóipari gyártók (bioetanol, keményítő, napraforgóolaj), valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×