eur:
392.91
usd:
355.66
bux:
72865.31
2024. szeptember 1. vasárnap Egon, Egyed

A világ 10 legboldogabb városából 5 európai

A világ tíz legboldogabb városából öt európai, és az öreg kontinens immár gazdagabb régió, mint az Egyesült Államok. Mindezek nyomán "szerény szuperhatalomként" kezdik emlegetni Európát. A londoni Sunday Times pedig arról ír: Európa jobban vészelte át a válságot, mint Amerika.

Demokratikus deficit, nemzeti ellentétek, heves vita az integrációról, a gazdagok lenyúlási kísérletei - azt lehetne hinni, hogy az Európai Unió távolról sem az a befolyásos szervezet, ami szeretne lenni. Ezért is meglepő, hogy a gyakran euroszkeptikus húrokat pengető Sunday Times is kritika nélkül idézi a Newsweeket, amely "szerény szuperhatalomnak" titulálta Európát.

A lap megjegyzi: a pénzügyi válságot Európa jobban átvészelte, mint az Egyesült Államok, és győzött kapitalizmus keményebben szabályozott kontinentális modellje, amelyet még a tengerentúlon is követnek. Európa nyert Amerikával szemben a krízisből való kilábalásért folyt versenyben és kevesebb embert tett az utcára a válság hónapjaiban, mint az Egyesült Államok - teszi hozzá. A Boston Consulting Group nevű tanácsadó cég jelentése szerint pedig az öreg kontinens 3 és fél billió dollárral gazdagabb, mint az Egyesült Államok és Kanada együttvéve.

A világ tíz legboldogabb városából öt európai, bár az első Rio de Janeiro - jegyzi meg a Sunday Times. Tegyük hozzá: a listán szereplő egyetlen amerikai várost, San Franciscót a legeurópaibb amerikai metropoliszként szokták emlegetni.

Európa határain kívül 71 ezer katona teljesít szolgálatot - ezzel is növelve a kontinens nemzetközi befolyását - írja a Sunday Times. Igaz ugyanakkor, hogy ezek nagy része valójában NATO- és nem európai uniós alakulat tagja.

Az úgynevezett "európai külügyminiszter" kinevezésével az unió a világ legnagyobb diplomáciai szolgálatát állíthatja fel 7 000 alkalmazottal.

Mindezt azonban ellensúlyozza, hogy a héten kinevezendő "európai elnök" - Tony Blair megtorpedózása után - nem lesz világszerte ismert, karizmatikus vezető. A közös diplomáciai szolgálat ellenére pedig a tagállamok korántsem értenek mindig egyet fontos külpolitikai kérdésekben.

Címlapról ajánljuk

Az EU jövőjére is hatással lehetnek a vasárnapi németországi tartományi választások

Reggel nyolc órakor megnyíltak a szavazóhelyiségek és megkezdődtek a parlamenti választások két németországi tartományban, Szászországban és Türingiában. Noha az egykori NDK-hoz tartozott keletnémet tartományokban helyi választásokról van szó, általános vélekedés szerint azok kimenetele hosszabb távon átrajzolhatja nemcsak Németország, de Európa politikai térképét is. Ebből kiindulva meghatározó a hagyományos pártok, illetve a velük szembenálló radikális jobb-, illetve baloldali pártok szereplése.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.09.02. hétfő, 18:00
Maruzsa Zoltán
a Belügyminisztérium köznevelési államtitkára
A rezsicsökkentés jelentős átalakításáért cserébe kaphatna Magyarország EU-pénzt az új uniós büdzséből

A rezsicsökkentés jelentős átalakításáért cserébe kaphatna Magyarország EU-pénzt az új uniós büdzséből

Vége azoknak az időknek, amikor különböző gazdasági reformok nélkül kaphattak a szegényebb uniós tagállamok felzárkóztatási EU-forrásokat, a 2028-2034-es uniós fejlesztési ciklusban már csak ilyenekért cserébe juthatna forráshoz Magyarország, például egy konkrét országprogram teljesítése esetén – ez rajzolódik ki azokból az erős üzenetekből, amelyeket név nélküli magasrangú források mondtak a Financial Times vasárnapi cikkében. Az egyik illetékes nyugdíj- és adóreformot emlegetett, illetve olyan konkrét reformintézkedéseket, mint amelyeket egyébként is teljesíteniük kell most az országoknak a helyreállítási program forrásainak lehívásához. Megnézve az Európai Bizottság 2024-es országspecifikus ajánlásait Magyarországra, abból az egyik konkrét ajánlás a rezsicsökkentési rendszer teljes átalakítása, célzottabbá tétele volt, illetve a gázár támogatás megszűntetését is ajánlotta a testület. A friss brüsszeli jelek tehát afelé mutatnak, hogy fájdalmas átalakításokért cserébe juthatna majd hozzá 2028-tól EU-pénzekhez Magyarország, hogy az indoklás szerint a pénz még nagyobb, a szándékok szerint, kedvező gazdasági hatásokat válthasson ki. A rezsicsökkentési rendszer és az energiaárak is szóba kerülnek a Portfolio október 10-i Energy Investment Forum konferenciáján, amelynek nyitóelőadója Lantos Csaba energiaügyi miniszter lesz, további részletek itt érhetők el.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×