eur:
408.94
usd:
370.31
bux:
83952.24
2025. április 9. szerda Erhard
A Magyarországon elérhető összes vakcina (AstraZeneca, Moderna, Szputnyik V A és B, Sinopharm, Pfizer-BioNTech) felhasznált, üres üvegei Soós Zoltán nyíregyházi háziorvosi rendelőjében 2021. április 1-jén.
Nyitókép: MTI/Balázs Attila

Az oltóanyagok keverése több mellékhatáshoz vezet

Az enyhe és közepes mellékhatások előfordulásának gyakorisága nőtt, ha az oltott embereknél a két adag két különböző típusból származott – állapította meg egy kutatás.

Az AstraZeneca és a Pfizer koronavírus elleni oltásának egymás után történő adásakor a hidegrázás, a fejfájás és az izomfájdalom tünetei is gyakrabban jelentkeztek, mint akkor, ha mind a két adag ugyanabból a fajtából származott – írja a BBC. A mellékhatások ugyanakkor rövid idő alatt elmúltak, az oltóanyagok biztonságosságával kapcsolatos aggodalmakra nem ad okot a jelenség.

A Com-Cov nevet viselő kutatásba azért vágtak bele 2021 februárjában, hogy kiderülhessen: hosszabb távú védettséget ad-e az, ha különböző oltástípusokat adnak egymást követően. Kíváncsiak voltak a kutatók arra is, így védettebbek lehetnek-e az oltottak az új variánsokkal szemben, és természetesen fontos szempont volt az is, hogy ha a módszer biztonságos, az segítséget jelenthet akkor, ha egyik vagy másik oltóanyagból hiány van, de be kellene adni az emlékeztető oltást.

A kutatást az Oxfordi Egyetem végzi, 830 önkéntest verbuváltak hozzá, akik mindannyian 50 év fölöttiek. Az első eredményeket várhatóan júniusban publikálják majd.

Lázzal kapcsolatosan a kutatók leírták: az AstraZeneca oltásával immunizáltak tizedénél, a Pfizerével oltottak huszadánál fordul elő ez a mellékhatás, viszont azok körében, akik AstraZeneca után kaptak Pfizer-oltást, 34 százalék volt a tünet előfordulása, Pfizer után AstraZenecával oltottak esetében pedig 40 százalék fölötti.

"Ugyanezek a különbségek mutatkoztak meg más tünetek, például a hidegrázás, a fáradtság, a fejfájás, a rossz közérzet és az izomfájdalom esetében is" – mondta Matthew Snape professzor, a vizsgálat vezetője. Véleménye szerint ebből leginkább azt a következtetést lehet levonni, hogy

ne oltsák így egyidejűleg egy kórházi osztály összes dolgozóját,

mert abból másnap sok hiányzás lehet.

Megállapításaik szerint a fáradékonyság előfordulása akkor, ha tisztán Pfizer- vagy AstraZeneca-vakcinát használnak, 50 százalék körüli: keverve ez akár a 80 százalékot is megközelítheti, ha az első adag AstraZeneca, míg a második Pfizer. Fejfájás 30-40 százalék közti arányban érinti a két oltást keverés nélkül kapó embereket, ami 60 százalék fölé nő, ha egymásra oltják a vakcinákat.

A múlt hónapban a Com-Covot bővítették: több mint ezer új önkéntessel már a Moderna és Novavax oltásait is bevonták.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
Megalakulhat az új német kormány: megszületett a koalíciós megállapodás

Megalakulhat az új német kormány: megszületett a koalíciós megállapodás

Több mint hat hétig tartó egyeztetés után a CDU/CSU és az SPD között létrejött a megállapodás az új kormány megalakulásáról. Noha a tagság jóváhagyása mind a konzervatívok, mind a szociáldemokraták esetében még hátravan, immár bizonyos, hogy minden valószínűség szerint május elején a szociáldemokrata Olaf Scholzot a CDU elnöke, Friedrich Merz váltja fel a kancellári székben.

Nem aprózta el Peking a választ az amerikai vámokra

Kína bejelentette, hogy április 10-től 34 százalékról 84 százalékra emeli az Egyesült Államokból származó termékekre kivetett vámokat, válaszul a washingtoni kormány legújabb, hasonló mértékű intézkedésére.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.09. szerda, 18:00
Bán Mór
a Hunyadi-sorozat írója, televíziós szerkesztő
Záporoznak a vámbejelentések, rángatják a tőzsdéket

Záporoznak a vámbejelentések, rángatják a tőzsdéket

Meredeken estek a tőzsdék azóta, hogy Donald Trump múlt héten új vámokat jelentett be az USA kereskedelmi partnereire és bár hétfő délután és kedden már némi megnyugvás látszott a piacokon, a befektetők ugyanis abban reménykedtek, hogy az Egyesült Államok enyhíthet a vámokon, de ez a várakozás végül nem igazolódott be, ma életbe léptek a múlt héten bejelentett vámok - beleértve a Kínára vonatkozó 104 százalékos vámot is -, sőt, egy újabb szektort, a gyógyszerszektort is jelentős vámmal fenyegetett meg tegnap este Trump. Ez ismét elrontotta a hangulatot a tőzsdéken, nagyot esett hajnalban a japán tőzsde, a dél-koreai index pedig már elérte a medve piac szintjét jelző 20 százalékos mínuszt a legutóbbi csúcs óta. Az európai indexek 2-3 százalék közötti esésekkel nyitottak és napközben sokáig kitartottak a vaskos mínuszok, miután Kína további 84 százalékos viszontvámot vetett ki az Egyesült Államokra, délután pedig az EU is döntött arról, hogy vámokat vet ki az amerikai termékek egy részére. Az amerikai tőzsdék ennek ellenére meglepően kis mozgásokkal indították a szerdai kereskedést és nyitás után nem sokkal pluszba fordultak. Május 8-án lesz a Portfolio Investment Day 2025 befektetési konferenciánk, ahol profi szakemberek osztják meg befektetési ötleteiket, legyen szó a részvény-, állampapír-, nyersanyag-, kripto-, ingatlan- vagy műtárgypiacról. Most érdemes jelentkezni! Információ és jelentkezés.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×