„Szeretném hangsúlyozni, hogy egy kereskedelmi háborúnak nincs győztese, és Kína nem akar ilyet. De a kínai kormány semmiképp sem fogja tétlenül nézni, hogy megsértik és megfosztják népét törvényes jogaitól és érdekeitől” – tette hozzá a minisztérium egyik tisztségviselője.
Kína és az Egyesült Államok sikere inkább lehetőség, mint fenyegetés egymás számára – jelentette ki. Reméli – mondta –, hogy az amerikai fél azonnal visszavonja a vámjait, és párbeszéd útján rendezi a két ország közötti nézeteltéréseket.
„Az egyoldalúság, a protekcionizmus és a gazdasági megfélemlítés tipikus megnyilvánulása az Egyesült Államoknak, a vámokat a maximális nyomásgyakorlás és az önérdek érvényesítésének fegyvereként használja” – fogalmazott a minisztérium.
„Az Egyesült Államok szándékosan tönkreteszi a jól kiépített globális ipari és ellátási láncokat, és megszegi a szabadkereskedelmi szabályokat. Ezek a gyakorlatok súlyosan megzavarják a világ országainak gazdasági fejlődését, és befolyásolják a világgazdaság hosszú távú növekedését” – szögezték le.
A minisztérium tisztségviselője hozzátette: „a történelem és a tények is azt bizonyítják, hogy a vámok emelésével Washington nem fogja megoldani problémáit, viszont előidézi a pénzpiac drasztikus ingadozását, és felerősíti az inflációs nyomást az Egyesült Államokban, gyengíti iparának alapjait, és növeli a gazdasági recesszió kockázatát” – fogalmazott.
Zsákutca
„A kereskedelmi háborúk nem hoznak győzteseket, a protekcionizmus pedig zsákutcába vezet. Kína és az Egyesült Államok gazdasági sikere inkább közös lehetőségeket teremt, mint kölcsönös fenyegetéseket” – olvasható a kínai államtanács tájékoztatási hivatala által szerdán Pekingben kiadott fehér könyvben.
A dokumentum részletesen ismerteti Kína hivatalos álláspontját a kínai–amerikai gazdasági és kereskedelmi kapcsolatokkal kapcsolatban, és hangsúlyozza, hogy a két ország együttműködése kölcsönösen előnyös, míg a konfrontáció mindkét fél számára káros következményekkel jár.
A „Kína álláspontja a kínai–amerikai gazdasági és kereskedelmi kapcsolatokkal kapcsolatos néhány kérdésben” című fehér könyv rámutat: a kapcsolatok stabil fejlődésének fenntartása nemcsak a két ország, hanem a világgazdaság egészének érdeke.
A szöveg szerint Kína és az Egyesült Államok árukereskedelme nagymértékben kiegészíti egymást, mivel a felek a komparatív előnyeikre építenek. Kína nem törekszik szándékosan kereskedelmi többletre, a kereskedelmi egyensúlytalanság pedig az amerikai gazdaság szerkezeti adottságaiból és a globális munkamegosztásból következik.
A fehér könyv kitér arra is, hogy a szolgáltatáskereskedelem és a kétirányú befektetések dinamikusan fejlődnek, és jelentős szerepet játszanak a két ország közötti gazdasági kapcsolatokban.
A dokumentum kiemeli: a világ két legnagyobb gazdasága közötti együttműködés mindkét fél vállalkozásainak és fogyasztóinak kézzelfogható előnyöket biztosít. Az együttműködés megerősítése és a párbeszéd fenntartása nemcsak a gazdasági stabilitást szolgálja, hanem hozzájárul a globális növekedéshez is.