Infostart.hu
eur:
399.29
usd:
344.26
bux:
100655.18
2025. július 18. péntek Frigyes
A pekingi maraton résztvevői a Tiltott Város Mao Ce-tung néhai kínai kommunista vezető óriásportréjával díszített északi kapuja előtt haladnak el a Tienanmen téren 2022. november 6-án. A pekingi maratont a koronavírus-járvány miatt két  évig nem rendezték meg.
Nyitókép: MTI/EPA/Vu Hao

Kína üzenet Amerikának: ezt nem fogjuk tétlenül nézni

Kína határozott akarattal és számos eszközzel rendelkezik, hogy a végsőkig harcoljon az Egyesült Államok gazdasági és kereskedelmi korlátozó intézkedései ellen, de egyúttal kész párbeszédet folytatni az amerikai féllel – közölte szerdán a kínai kereskedelmi minisztérium.

„Szeretném hangsúlyozni, hogy egy kereskedelmi háborúnak nincs győztese, és Kína nem akar ilyet. De a kínai kormány semmiképp sem fogja tétlenül nézni, hogy megsértik és megfosztják népét törvényes jogaitól és érdekeitől” – tette hozzá a minisztérium egyik tisztségviselője.

Kína és az Egyesült Államok sikere inkább lehetőség, mint fenyegetés egymás számára – jelentette ki. Reméli – mondta –, hogy az amerikai fél azonnal visszavonja a vámjait, és párbeszéd útján rendezi a két ország közötti nézeteltéréseket.

„Az egyoldalúság, a protekcionizmus és a gazdasági megfélemlítés tipikus megnyilvánulása az Egyesült Államoknak, a vámokat a maximális nyomásgyakorlás és az önérdek érvényesítésének fegyvereként használja” – fogalmazott a minisztérium.

„Az Egyesült Államok szándékosan tönkreteszi a jól kiépített globális ipari és ellátási láncokat, és megszegi a szabadkereskedelmi szabályokat. Ezek a gyakorlatok súlyosan megzavarják a világ országainak gazdasági fejlődését, és befolyásolják a világgazdaság hosszú távú növekedését” – szögezték le.

A minisztérium tisztségviselője hozzátette: „a történelem és a tények is azt bizonyítják, hogy a vámok emelésével Washington nem fogja megoldani problémáit, viszont előidézi a pénzpiac drasztikus ingadozását, és felerősíti az inflációs nyomást az Egyesült Államokban, gyengíti iparának alapjait, és növeli a gazdasági recesszió kockázatát” – fogalmazott.

Zsákutca

„A kereskedelmi háborúk nem hoznak győzteseket, a protekcionizmus pedig zsákutcába vezet. Kína és az Egyesült Államok gazdasági sikere inkább közös lehetőségeket teremt, mint kölcsönös fenyegetéseket” – olvasható a kínai államtanács tájékoztatási hivatala által szerdán Pekingben kiadott fehér könyvben.

A dokumentum részletesen ismerteti Kína hivatalos álláspontját a kínai–amerikai gazdasági és kereskedelmi kapcsolatokkal kapcsolatban, és hangsúlyozza, hogy a két ország együttműködése kölcsönösen előnyös, míg a konfrontáció mindkét fél számára káros következményekkel jár.

A „Kína álláspontja a kínai–amerikai gazdasági és kereskedelmi kapcsolatokkal kapcsolatos néhány kérdésben” című fehér könyv rámutat: a kapcsolatok stabil fejlődésének fenntartása nemcsak a két ország, hanem a világgazdaság egészének érdeke.

A szöveg szerint Kína és az Egyesült Államok árukereskedelme nagymértékben kiegészíti egymást, mivel a felek a komparatív előnyeikre építenek. Kína nem törekszik szándékosan kereskedelmi többletre, a kereskedelmi egyensúlytalanság pedig az amerikai gazdaság szerkezeti adottságaiból és a globális munkamegosztásból következik.

A fehér könyv kitér arra is, hogy a szolgáltatáskereskedelem és a kétirányú befektetések dinamikusan fejlődnek, és jelentős szerepet játszanak a két ország közötti gazdasági kapcsolatokban.

A dokumentum kiemeli: a világ két legnagyobb gazdasága közötti együttműködés mindkét fél vállalkozásainak és fogyasztóinak kézzelfogható előnyöket biztosít. Az együttműködés megerősítése és a párbeszéd fenntartása nemcsak a gazdasági stabilitást szolgálja, hanem hozzájárul a globális növekedéshez is.

Címlapról ajánljuk
Bendarzsevszkij Anton: árulkodó jel, hogy Kijev új vizsgálatot rendelt el Sebestyén József halála ügyében

Bendarzsevszkij Anton: árulkodó jel, hogy Kijev új vizsgálatot rendelt el Sebestyén József halála ügyében

A posztszovjet térség szakértője szerint Ukrajnának politikailag nem érdeke az, hogy a vizsgálat során bebizonyosodjon, hogy a toborzóiroda munkatársai hibáztak. Az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány igazgatója úgy látja, mélypontra jutott a magyar–ukrán viszony.

Németország is elutasítja az Európai Bizottság költségvetési tervezetét

Rendkívüli határozottsággal utasította el a Merz-kormány az Ursula von der Leyen által előterjesztett hosszú távra szóló uniós költségvetésitervezetet. Berlin szerint a tagállamoknak most mind mindenekelőtt a nemzeti költségvetésekre kell koncentrálniuk.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.07.18. péntek, 18:00
Németh Zsolt
az Országgyűlés Külügyi Bizottságának elnöke
Megérkezett a fontos adat - Mutatjuk a tőzsdei reakciókat!

Megérkezett a fontos adat - Mutatjuk a tőzsdei reakciókat!

Izgalmas napokat élünk a tőzsdéken, elsősorban a kereskedelmi háborús hírek és a vállalati negyedéves gyorsjelentések vannak ma a befektetők fókuszában, ezek befolyásolják a hangulatot. Ami a gazdasági eseményeket illeti, délután az USA-ból több kiemelten fontos adat is érkezett ma: a kiskereskedelem a vártnál jobb számokat produkált, emellett pedig az új munkanélküliségi segélyt igénylők száma is a vártnál kedvezőbben alakult. Ami a részvénypiaci folyamatokat illeti: az ázsiai tőzsdéken jó hangulatú kereskedést láthattunk, Európában pedig ugyancsak az emelkedésé a főszerep, Amerikában eközben óvatos emelkedést láthattunk, de végül az S&P 500 és a Nasdaq is új csúcson zárt. A BUX index csütörtökön szintén ismét új történelmi csúcson zárt, elsősorban az OTP menetelésének köszönhetően.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2025. július 17. 18:31
×
×
×
×