Ismét pályázhatnak a határon túli magyar diákok és egyetemi hallgatók a Szülőföldön Magyarul program által nyújtott anyagi támogatásra. A programot a magyar kormány részéről Nacsa Lőrinc államtitkár vezetésével a nemzetpolitikáért felelős államtitkárság kezeli, a lebonyolításban operatív oldalról a Rákóczi Szövetség partnerként közreműködik. A szervezet elnöke az InfoRádióban elmondta, a cél, hogy a külhoni magyarok magyar nyelvű tanulmányait támogassák óvodás kortól egészen az egyetem végéig.
Erdélyi, felvidéki, kárpátaljai, horvátországi és muravidéki óvodások, általános és középiskolások, valamint főiskolai és egyetemi hallgatók részesülhetnek a támogatásban, akik szülőföldjükön magyar nyelvű oktatásban, magyar nyelvű nevelésben vesznek részt. A programra a gyerekeket a szülők, míg a főiskolai és egyetemi hallgatókat saját maguk regisztrálhatják – tette hozzá Csáky Csongor.
Az érdeklődők maximum bruttó 100 ezer forintos összegre lehetnek jogosultak, a jelentkezés menetét pedig már az is segíti, hogy digitális platformon, a mipont.hu oldalon érhető el a pályázat. A Rákóczi Szövetség elnöke kiemelte, tavaly – köszönhetően az újonnan indított online platformnak – 237 ezer kérelem érkezett be; a szervezet abban bízik, hogy idén még több külhoni magyar fiatalnak tudnak majd segíteni.
„Ez a magyar államnak a meghosszabbított keze a külhoni magyar családok felé, hiszen a program szinte minden családot, minden szülőt, minden gyermeket érint, aki valahol a szomszédos országokban magyarul végzi a tanulmányait, és megőrzi az anyanyelvét és a magyar kultúrát” – fogalmazott. Csáky Csongor arra is kitér, a program időzítése azért is fontos, mert ebben az időszakban választanak a szülők iskolát a gyermekeiknek, és ezzel is rá lehet irányítani a figyelmet arra, hogy a magyar iskolaválasztás az nem csak a gyermek szempontjából előnyös, hanem a közösség hosszú távú megmaradását is szolgálja.
A jelentkezéshez mindössze arra van szükség, hogy a szülő vagy az egyetemisták esetében maguk a hallgatók igazolják külhoni intézményben magyar nyelvű oktatásban vesznek részt. A pályázatot május 8-ig lehet benyújtani.