Infostart.hu
eur:
354.64
usd:
311.92
bux:
139711.76
2026. június 25. csütörtök Vilmos
Donald Trump amerikai elnök kabinetülést tart a washingtoni Fehér Házban 2025. március 24-én.
Nyitókép: MTI/EPA/Sipa USA pool/Samuel Corum

Szakértő a vámháborúról: még egy ideig folytatódik a birkózás, de lesz megállapodás

Donald Trump célja az Európai Unió felé fennálló amerikai külkereskedelmi deficit eltüntetése, az pedig másodlagos kérdés, hogy ez energiahordozók vagy más termékek eladásával valósul meg – mondta az InfoRádióban Kutasi Gábor, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Államtudományi és Nemzetközi Tanulmányok Kar Gazdaság és Versenyképesség Kutatóintézetének vezetője.

Nem elég engedmény Donald Trumpnak az Európai Unió által hétfőn felajánlott kölcsönös, nullaszázalékos vám ahhoz, hogy felfüggessze az április 2-án bejelentett, az EU-ra is vonatkozó importvámokat. Az amerikai elnök közölte: a felfüggesztés feltétele, hogy az Európai Uniónak el kell köteleznie magát 350 milliárd dollár (130 ezer milliárd forint) értékű amerikai energia megvásárlása mellett. A nullaszázalékos vámok az autóiparra, valamint az összes ipari termékre lennének érvényesek. Maros Sefcovic, az Európai Bizottság kereskedelmi biztosa hétfőn, az uniós külgazdasági miniszterek tanácskozása után azt mondta, készek bármikor leülni a tárgyalóasztalhoz, ha erre a másik fél is vevő. Ezt az ajánlatot részesítenék előnyben, de mint fogalmazott, nem várnak a végtelenségig.

Az NKE Államtudományi és Nemzetközi Tanulmányok Kar Gazdaság és Versenyképesség Kutatóintézetének vezetője az InfoRádióban elmondta: Donald Trumpnak egyértelműen az a célja, hogy eltüntesse az amerikai külkereskedelmi hiányt, és ennek megfelelően akkora összeggel akar kereskedni az unióval, amekkora értékben megvesznek az Egyesült Államoktól különböző árukat, termékeket.

Kutasi Gábor hozzátette: „viszonylag egyszerű tranzakcióról van szó”, és azért kerültek elő az üzengetésekben az energiahordozók, mert az USA ezeket tudja a legkönnyebben szállítani, illetve nincsenek vám jellegű akadályok, vagyis

szabályozási problémáktól mentes lenne az energiahordozókkal való kereskedelem.

A szakértő szerint ez lehet a legfőbb oka annak, hogy Donald Trump földgázt, palagázt vagy kőolajat szeretne értékesíteni Európában.

Az intézetvezető megjegyezte: a külkereskedelmi hiány felszámolása azért lehet nagyon fontos az amerikai elnök számára, mert a jelenleg fennálló kereskedelmi modell nagyon sokat elvesz az amerikai GDP-ből, és bizonyos mértében gátolja a gazdasági növekedést. Kutasi Gábor szerint jelen helyzetben a legnagyobb figyelem az árrugalmasságra irányul, vagyis arra, hogy miként és mennyire reagálnak a vevők az áremelkedésre. Autópiaci tanulmányok azt mutatták ki, hogy 25 százalékos vám kivetése esetén 25 százalékos áremelkedés történhet, ami akár azt is eredményezheti, hogy

autókategóriától függően 15-20 százalékkal is visszaeshet a kereslet, és nem kizárt, hogy ez a tendencia más termékek esetében is érvényesülhet.

A szakértő hozzátette: az olyan luxus- vagy presztízstermékeknél, mint például a francia minőségi borok vagy a legértékesebb divatcikkek, valószínűleg nem okoz drámai visszaesést a drágulás, viszont a bevételek nagy részét adó termékek esetében elszállhatnak az árak, és ez által jelentősen csökkenhet a kereslet az Európai Unió területén, ami komoly bevételkiesést jelenthet a vállalatok számára.

Kutasi Gábor arra számít, hogy végül megállapodik az amerikai kormányzat az EU-val, de még azt megelőzően „nagy birkózás” lesz a felek között, próbálják presszionálni a másikat. Mint fogalmazott, jelenleg Donald Trump van „erőpozícióban”, míg az unió inkább csak követi az eseményeket. A szakértő úgy véli, ha az Európai Unió „túl későn ígér valami kedvezőt az USA-nak, akkor az amerikai vezetés étvágya még inkább megnőhet”, és újabb gazdasági előnyökre fog törekedni.

Az NKE intézetvezetője szerint Donald Trump azt a gazdaságdiplomáciát játssza, hogy mindig egy kicsivel többet kér annál, mint ami néhány hónappal korábban még megfelelt volna neki. Azt gondolja, még egy ideig elhúzódik az alkudozás, de végül lesz megegyezés. Ha a papírforma érvényesül, akkor nulla lesz a kereskedelmi egyenleg az EU és az USA között, az pedig Kutasi Gábor szerint másodlagos kérdéssé válik, hogy energiahordozók vagy más amerikai termékek megvételében nyilvánul-e meg az értékesítés.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Kormányszóvivői tájékoztató: 4 napig extrém hőség lesz, 38-40 fokokkal
cikkünk frissül

Kormányszóvivői tájékoztató: 4 napig extrém hőség lesz, 38-40 fokokkal

Magyar Péter: hatályba lépett a hőség-kormányrendelet, a hőség miatt péntek éjféltől rendkívüli tájékoztatási rend lép életbe. 111 esetben van vízkorlátozásos, döntően önkormányzati tulajdonú helyeken. Tájékoztatót tartanak a kormány döntéseiről. Az államigazgatásban ahol lehetséges, hétfőn és kedden home office lesz. Akár a 2022-es évszázados aszályhoz hasonló károkat fog okozni a mezőgazdaságban idén is a hőség. A legfőbb ügyész és az ukrán „aranykonvoj” ügye is a témák között lesz – tartson velünk!

Gyulai Miklós: ha vannak ellenem bizonyítékok, akkor álljanak elő velük

Hőzöngés és lázongás kezdődött a Magyar Atlétikai Szövetségen belül a párizsi olimpia után, és ezt főleg olyanok szították, akik korábban semmilyen problémát nem jeleztek, sőt élvezték a biztosított lehetőségeket – mondta a sportvezető, aki szeptember 1-jével távozik posztjáról. Úgy véli, a magyar atlétikában dolgozók a jelentős mennyiségű anyagi forrás birtokában elkényelmesedtek az elmúlt években. Kitért az őt ért támadásokra és arra is, mi lesz a sorsa a Gyulai Memorialnak, valamint a budapesti atlétikai világdöntőnek.
inforadio
ARÉNA
2026.06.25. csütörtök, 18:00
Mészöly Géza korábbi válogatott labdarúgó, edző
Újvári Gábor újságíró, sportvezető
Tisza-kormány: Magyar Péter határidőt adott a legfőbb ügyésznek, délután bejelentések jönnek

Tisza-kormány: Magyar Péter határidőt adott a legfőbb ügyésznek, délután bejelentések jönnek

Magyar Péter miniszterelnök csütörtökön rendkívüli kormányszóvivői sajtótájékoztatón tesz új bejelentéseket a hétvégi kihelyezett kormányülés előtt, miközben a kabinet egyszerre több politikailag érzékeny ügyet mozgat. Szerdán benyújtották az ügynökakták megnyitását célzó törvényjavaslatot, a parlament pedig jövő héten rendkívüli ülésen tárgyalhat hat javaslatot. A Tisztítótűz-művelet keretében a legnagyobb vitát a képviselői mandátum 12 éves korlátozása váltotta ki, amelyet a TASZ szerint ki kellene venni a csomagból. Eközben razzia volt a Semmelweis Egyetemen, őrizetbe vették Fonyód volt fideszes polgármesterét, felmondták Balásy Gyula cégeinek szerződéseit, és tovább gyorsult a Fideszhez köthető médiumok leépülése.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×