Somogyi Boglárka a Balatoni Limnológiai Intézet tudományos munkatársa a veol.hu portálnak elmondta, hogy a víz felszínén egy-két centiméter mélyen van jelen az alga, amely feltűnő lzöldes, kékes, de ha pusztul, akkor már barnás színe miatt. A strandokon nem jellemző a zavaró látványt nyújtó algásodás.
Az algatömegek képesek mozogni, napszakonként vagy nagyobb szélben helyet változtatni. Az algásodással megjelenő cianobaktériumok esetenként toxinokat termelnek, ezek pedig
bőrirritációt okozhatnak érzékenyebb bőrűeknél.
Ha valaki iszik a vízből, annál az enyhe emésztőrendszeri problémát, hasmenést okozhat. Fontos azonban, hogy az algásodás nem feltétlenül jár együtt toxintermeléssel. Az alga a vízben szemmel jól látható, ha ilyet észlel valaki, inkább távolabb strandoljon a gyermekével – ajánlja az algológus.
A strandokon a víz minőségét, az esetleges algásodást folyamatosan ellenőrzi a hatóság
- hangsúlyozta a szakember.
Több bejelentést kaptunk, de nem a strandokról, hanem például hajókikötőkből, horgászhelyekről. Az algásodás csak a tó nyugati területén jellemző, ahogy ez tavaly is volt. Akkor valószínűleg zavarosabb volt a víz, emiatt a sötétben oxigénmentes körülmények alakultak ki, így az üledékből felszabadulhatott, a felszínre kerülhetett az abban régóta jelen lévő foszfor - mondta a szakember, aki szerint a következő hetek időjárása dönti el, hogy még több lesz-e az alga. Szélcsendes, meleg időben várhatóan elszaporodik.