eur:
396.84
usd:
355.48
bux:
74510.83
2024. szeptember 29. vasárnap Mihály
Nyitókép: Wikipédia/Fredlyfish4

Az amerikai kontinens legrégebbi, emberi jelenlétre utaló bizonyítékaira bukkantak

Az Idaho államban talált 16 ezer éves kőeszközök és állati csonttöredékek betekintést nyújtanak abba, milyen útvonalakon érkezhettek az emberek az új világba.

A leleteket Idaho nyugati részén, Cottonwood város közelében, a Salmon folyó mentén lévő Cooper's Ferry régészeti helyszínen találták. Korukat radiokarbonos kormeghatározással állapították meg.

Már akkor jelen voltak a területen emberek, amikor Észak-Amerika nagy részét még vastag jégtakaró borította, a vidéket pedig hatalmas emlősök, mamutok, masztodonok, kardfogú macskafélék, rövidfejű medvék, lovak, bölények és tevék járták a jégkorszaki vidéket.

A Cooper's Ferry területéről származik Amerika legkorábbi, radiokarbonos módszerrel meghatározott korú régészeti lelete

- közölte Loren Davis, az Oregon Állami Egyetem antropológusa. Hozzátette: a bizonyítékok alapján a területen 16 600-15 300 éve éltek emberek először, majd mintegy 13 300 évvel ezelőtt többször visszatértek.

A legrégebbi tárgyak között van négy, vágásra és vésésre használt éles kőlemez, valamint 43, kőeszközök készítéséből hátramaradt kőforgács. Emellett állati csonttöredékekre és lófogak maradványaira is bukkantak. Faszenet, hevítés nyomát viselő köveket, tűzrakóhelyet és ételkészítésre utaló nyomokat is találtak.

Az emberi faj először nagyjából 300 ezer éve jelent meg Afrikában, később onnan terjedt el világszerte,

azonban a mai napig tudományos vita folyik arról, hogy az emberek mikor érkeztek először Amerikába az egykor Szibériát Alaszkával összekötő szárazföldi hídon át. Az új felfedezések azt a hipotézist támasztják alá, amely szerint az eredeti, lefelé tartó vándorlás útja a csendes-óceáni partvidéken haladt, nem pedig egy belső szárazföldi, jégmentes folyosón, ahogy sok kutató véli.

Cooper's Ferry a Columbia folyó medencéjének felső részén helyezkedik el, Loren Davis vélekedése szerint

a folyó biztosíthatta az első amerikaiak számára az útvonalat a kontinentális jégtakarótól délre fekvő belső területek felé.

A 16 ezer éves kőeszközök és állati csonttöredékek betekintést nyújtanak abba, hogyan vándoroltak az emberek arra a vidékre.

Az antropológus szerint a Cooper's Ferry területét lakó emberek vadászó és gyűjtögető életet éltek, nagy valószínűséggel kis, legfeljebb 25 fős csoportokban. Évente többször indultak útnak, hogy eljussanak az élelemforrásokhoz.

Címlapról ajánljuk

Vasárnap Ausztria választ: a Szabadságpárt visszatérhet a csúcsra

Épp hogy csak túljutott Ausztria a rendkívüli károkat okozó áradások nehezén, az ország a hét végén újabb, ezúttal politikai megméretés előtt áll. Több mint 6,3 millióan járulhatnak a szavazóurnák elé, hogy újabb öt évre új parlamentet, illetve új kormányt válasszanak.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.09.30. hétfő, 18:00
Kövér László
az Országgyűlés elnöke
Harmadik világháborúval riogatott Trump, egyetlen döntéssel meg lehetne rengetni Oroszországot – Ukrajnai háborús híreink szombaton

Harmadik világháborúval riogatott Trump, egyetlen döntéssel meg lehetne rengetni Oroszországot – Ukrajnai háborús híreink szombaton

Donald Trump republikánus amerikai elnökjelölt és Volodimir Zelenszkij ukrán államfő a New York-i Trump Towerben folytattak beszélgetést. A találkozó után Trump azt írta saját közösségi platformján, a Truth Social-ön, ha nem ő győz az elnökválasztáson, jön a harmadik világháború. Az elmúlt hónapok legfontosabb kérdése, hogy az európai vezetők és az Egyesült Államok döntéshozói engedélyezik-e Kijevnek, hogy a Nyugattól kapott modern fegyverrendszereket bevessék Oroszország területe ellen. Az amerikai Institute for the Study of War (ISW) intézet írt egy elemzést, hogy miért lenne fontos egy ilyen lépést megtenniük Ukrajna szövetségeseinek. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfrissebb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×