eur:
409.25
usd:
375.59
bux:
74408.72
2024. november 5. kedd Imre
Nyitókép: YouTube/GeekWire

Sosem látott gigászi repülő tette meg első útját - videók

Két törzse, hat hajtóműve van, a szárnyfesztávolsága pedig kétszer akkora, mint a világ legnagyobb utasszállító repülőgépéé. Űrjárművek indítására építették, első repülése nem mindennapi látványt nyújtott.

A Microsoft-társalapító milliárdos, Paul Allen 2017 májusában mutatta be magát a repülőt, majd az amerikai Mojave-sivatagban kapott egy különleges hangárt és a gurulótesztek után ott készítették fel az első repülésére.

Az óriás végül április 13-án reggel emelkedett először a levegőbe, sikeresen teljesítve a berepülési program első pontját – írta most az aerotech.hu.

A lenti videókon is látszik, hogy valóban

gigászi repülőről van szó: a fesztávolsága 117,3 méter – kétszerese a legnagyobb utasszállító A380-asnak –, a maximális felszállótömege 590 tonna. A Stratolaunch 250 tonnányi terhet tud felemelni a szárnyközére rögzítve.

A tervek szerint űrhajókat és műholdakat juttathat Föld körüli pályára, miután felrepült ezekkel a sztratoszférába, 15 kilométeres magasságba. A szállított egységek innen saját hajtóműveikkel indulhatnának tovább. Ez sokkal olcsóbb, mint a hagyományos módszer, hiszen megspórolható az űrrakéta első fokozata.

Az első felvétel egy "külsős" videó, amin látszik a felszállás és hallatszik az óriásgép zúgó hangja. A második egy "belsős" hangulatvideó a gépről - közeli felvételekkel az óriásgépről és a felszállássról.

Ez a harmadik videó a kifutópálya mellől mutatja a felszállást, az áthúzást, majd a landolást. Még lejjebb egy animáció arról, hogyan juttat majd a Stratolaunch űrjárműveket a világűr szélére, végül pedig egy illusztráció, amely a jármű méreteit mutatja a többi óriásgéphez képest.

Forrás: Wikipedia / Stratolaunch Systems
Forrás: Wikipedia / Stratolaunch Systems

Címlapról ajánljuk

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×