eur:
408.06
usd:
374.99
bux:
0
2024. november 5. kedd Imre
Jeff Bezos amerikai üzletember, az Amazon alapító elnök-vezérigazgatója a Blue Origin nevű cégének a holdutazásra tervezett ember nélküli űrhajójáról beszél Washingtonban 2019. május 9-én. Bezos bejelentette, hogy a Blue Origin egy kis ház méretű robotűrhajót tervez a Holdra küldeni, amely négy holdjárművet lesz képes az égitestre szállítani.
Nyitókép: MTI/AP/Patrick Semansky

Bemutatták a holdjáró űrhajót, ami pár éven belül akár repülhet is - képek, videó

Jeff Bezos, a Blue Origin űrvállalat alapítója, az Amazon vezetője csütörtökön Washingtonban bemutatta holdraszállási koncepcióját, amelyet 2024-ig meg akar valósítani.

A milliárdos üzletember a Blue Moon elnevezésű űrhajót akarja eljuttatni a Holdra, amelynek felszíne nyersanyagokban gazdag. Az űreszköz makettjét bemutatva Bezos rámutatott, hogy a Hold megfelelő kiinduló állomás az űripar elindítására, mivel az égitest forrásainak kitermelése 24-szer kevesebb energiát igényel, mint a Földön.

A Blue Moon olyan rugalmas leszállóegység, amely kis, közepes és nagy rakományokat is szállíthat, képes arra, hogy nagyon pontosan és simán landoljon és felszálljon a Hold felszínén. Ez a technikai háttér lehetővé teszi az ember fenntartható jelenlétét a Holdon - állította Bezos a Washingtoni Kongresszusi Központban a NASA szakemberei és üzletemberek számára tartott prezentációján.

"Vissza kell térnünk a Holdra, és ezúttal ott is maradni. Készek vagyunk támogatni a NASA-t, hogy a Blue Moonnal 2024-ig eljusson a Holdra" - erősítette meg a magán űrvállalat a Twitteren is.

Washington, 2019. május 10.
A Blue Origin nevű cég holdutazásra tervezett ember nélküli űrhajójának makettje Washingtonban 2019. május 9-én. Jeff Bezos amerikai üzletember, az Amazon alapító elnök-vezérigazgatója bejelentette, hogy cége, a Blue Origin egy kis ház méretű robotűrhajót tervez a Holdra küldeni, amely négy holdjárművet lesz képes az égitestre szállítani.
MTI/AP/Patrick Semansky
A Blue Moon makettje (MTI/AP/Patrick Semansky)

A Blue Moon akár négy önvezető holdjárót is képes a Holdra juttatni, és műholdakat tud Hold-körüli pályára állítani. A tervek szerint a Blue Moon a Hold déli sarkán szállna le, amelynek krátereiben jelentős jégtartalékok vannak. A jégből olvasztott vízből hidrogént lehet előállítani, amely a Naprendszert kutató űrmissziók hajóinak üzemanyagául szolgálhat - számolt be az űrvállalat terveiről a BBC News.

Bezos bejelentése a NASA holdraszállási terveinek felújítását követte: az amerikai űrhivatal korábban azt közölte, hogy 2024-ig ismét űrhajósokat küld a Holdra. Mike Pence alelnök pedig arra tett javaslatot, hogy ha a NASA nem tudná teljesíteni a kitűzött célt, gondolkodjanak kereskedelmi alternatívákban.

Bezos hangsúlyozta, hogy tetszik neki Pence elképzelése a holdraszállással kapcsolatban, és emlékeztetett rá, hogy mivel vállalata már három éve dolgozik a terven, képes lesz 2024-ig meg is valósítani.

A Blue Origin olyan űrjárművön is dolgozik, amellyel rutinszerűen lehet embereket és rakományt is szállítani Föld-körüli pályára és vissza. A New Glenn elnevezésű nehézűrhajót 2021-ben akarják elindítani.

Bezos csütörtökön a vállalat BE-7 rakétamotorját is bemutatta, amelynek tesztjei a nyáron kezdődnek. Ezzel szerelik majd fel a Blue Moont.

Címlapról ajánljuk
Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Az már egyáltalán nem számít rendkívülinek, hogy hétről hétre csökken a hárompárti német kormánykoalíció támogatottsága, és az Olaf Scholz kancellár vezette, a szociáldemokrata SPD-ből, a Zöldek Pártjából és a szabad demokrata FDP-ből álló koalíció felbomlása kevesebb mint egy évvel a jövő őszi parlamenti választások előtt szinte állandóan napirenden van. Ráadásul nem az ellenzék kényszeríti erre a kormányt, hanem Christian Lindner pénzügyminiszter.

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×