eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 23. szombat Kelemen, Klementina

Ezért beszél az ember

A kutyák agya az emberéhez hasonlóan dolgozza fel a beszédet - ezt állapították meg az ELTE Etológiai Tanszékének kutatói. Kiderült, hogy a kutyák megértik például, hogy milyen hangsúllyal mondjuk nekik a szavakat. A kutatás következtetéseiről Andics Attila, a tanszék tudományos munkatársa beszélt az InfoRádióban.

„Az emberéhez hasonlóan a kutyák agya is egy balféltekei feldolgozást mutat a szavak értelmezésekor, és inkább jobbféltekei területet találtunk az intonáció feldolgozására” - mondta Andics Attila.

Az ELTE Etológiai Tanszékének tudományos munkatársa elmondta, a vizsgálat során dicsérő szavakat mondtak egy funkcionális mágneses rezonanciás képalkotó agyszkennerben mozdulatlanul fekvő kutyáknak. Azt tapasztalták, hogy más történik az agyukban, amikor dicsérő és más, amikor semleges hangsúllyal hallják ezeket. A vizsgálatot úgy is elvégezték, hogy a kutyák környezetében gyakran elhangzó, de számukra semmit nem jelentő kötőszavakat is mondtak, szintén különböző hangsúllyal.

„Azt találtuk, hogy az egységes beszédjelből a kutyák agya, épp úgy, ahogy az emberé, képes elkülönítve kiszedni a szó jelentésére, illetve az intonációjára vonatkozó információkat. Úgy tűnik, hogy a kutyának fontos az is, hogy mit és az is, hogy hogyan mondjuk” - összegezte Andics Attila.

Hozzátette, az már ismert, hogy a kutya agyában van egy úgynevezett jutalomközpont, ami akkor lép működésbe például, ha ételt, simogatást kap az állat. A vizsgálat kimutatta, hogy akkor is aktiválódik, amikor szóban és hangsúlyban, egyszerre, dicsérjük.

„Ebből nagyon izgalmas következtetéseket vonhatunk le arra nézve is, hogy az emberben hogyan alakult ki az evolúció során az a képesség, hogy szavakat használjon. Egy korábbi elképzelés szerint talán valamilyen speciális agyi mechanizmus kellett hozzá, a mostani eredmények azt mutatják, hogy azok az agyi mechanizmusok, amelyeket az ember használ a szavak feldolgozására, nagyon hasonlóak azokhoz, amit a kutyák” - fejtette ki Andics Attila.

„Ez azt sejteti, hogy ami a szavak használatát igazán speciálisan emberi jellegzetességgé teszi, az nem különös agyi képesség, hanem a tény, hogy rájöttünk, szavakat is lehet használni. Feltaláltuk a szavakat, ahogy a kereket, a pattintott követ is. Lehetőség nyílt előttünk a kommunikációra az intonáción felül is” - magyarázta az ELTE Etológiai Tanszékének tudományos munkatársa.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
Szépen zárt Amerika

Szépen zárt Amerika

Felemás hangulatban telt a kereskedés ma reggel Ázsiában, ezt követően pedig emelkedéssel indult a nap Európában, a vártnál gyengébb BMI-adatok hatására azonban gyorsan lefordultak a vezető részvényindexek, délutánra azonban ismét a vevők vették át az irányítást. Az aranynak eközben 2023 októbere óta a mostani lehet a legerősebb hete, mivel a piaci szereplőket aggasztja az ukrajnai háború eszkalációjának veszélye. Érdemes eközben a bitcoinra is figyelni, az árfolyam már közelíti a 100 000 dolláros szintet.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 21. 10:19
×
×
×
×