eur:
408.43
usd:
375.06
bux:
73838.69
2024. november 5. kedd Imre
Match 64. Netherlands v Spain. 2010 FIFA World Cup Final, South Africa, 2010
Nyitókép: Anthony Stanley

Rendhagyó vb-történelem: 2010 - spanyol hódítás Afrikában

A futballtörténelemben másodszor az Európa-bajnoki címet védő válogatott világbajnok is lett. Méghozzá az első, Afrikában rendezett vb-n. A spanyol válogatott hosszabbításban győzte le a története során harmadszor vb-döntőt veszítő, s ezzel aligha vágyott rekordot felállító holland csapatot. Vb-történelmi sorozatunk utolsó előtti fejezete.

A helyszín

Dél-Afrika (Bloemfontein, Durban, Fokváros, Johannesburg, Nelspruit, Polokwane, Pretoria, Port Elizabeth, Rustenburg)

A dátum

2010. június 11.–július 11.

Különlegesség

Afrika először rendezett labdarúgó-világbajnokságot. Először indult hat afrikai ország is egy világbajnoki döntőben. Először fordult elő, hogy európai válogatott a mi kontinensünkön kívül megnyerte a világbajnoki címet. Egyben az első válogatott lett, amelyik úgy nyerte meg a trófeát, hogy az első mérkőzését elveszítette. A 32-es mezőnyben egy csapat zárt veretlenül: Új-Zéland. Igaz, Óceánia képviselője egyben nyeretlen is maradt, úgy esett ki, hogy mindhárom csoportmérkőzése döntetlenre végződött. Ezt a tornát is beárnyékolták bírói tévedések, különösen kiírvó volt a német–angol mérkőzésen az uruguayi Larrionda gyenge teljesítménye. A negyeddöntőben Ghána csak tizenegyespárbajban búcsúzott az uruguayiak ellen, egyetlen lövésen múlt, hogy a vb-történelemben először nem jutott afrikai csapat az elődöntőbe. A brazilok, ugyancsak a negyeddöntőben, nagy meccsen kaptak ki a hollandoktól, ez volt az első vereségük rendes játékidőben Európán kívül rendezett világbajnokságon 1950 óta! Ismét kiválóan védekeztek a paraguayiak, akik öt meccsükön csupán két gólt kaptak.

A győztes dicsérete

Vicente Del Bosque „Vöröse” (La Roja) a svájciak ellen elveszítette az első mérkőzését, de aztán 2-0-ra megverte Hondurast, majd 2-1-re Chilét. A négy gólból hármat David Villa, egyet Andrés Iniesta szerzett. Az egyenes kieséses szakaszban azzal, hogy nem lettek csoportelsők, elkerülték a szintén botló brazil válogatottat, de így sem jutott könnyű feladat: a portugálok ellen kellett játszani. Iker Casillas ismét nem kapott gólt (1-0), a győztes találatot újra Villa vitte be. A negyeddöntőben folytatódott a sor: a spanyolok, ezúttal Paraguay ellen, 1-0-ra győztek David Villa góljával. Az elődöntőben következtek a németek, akik ellen az előrehúzódó Carles Puyol fejelte a meccset eldöntő gólt. A spanyol csapat, mindössze két gólt kapva addig, bejutott a vb-döntőbe. S ha már bejutott, meg is nyerte. Megint csak 1-0-ra! A hollandok ellen a 117. perc hozott döntést, akkor lőtte Andrés Iniesta a gólt. Del Bosque együttese az egyenes kieséses szakaszban mind a négy találkozóját 1-0-ra nyerte meg!

A meglepetés

Váratlan volt a spanyolok veresége a svájciak ellen, mint ahogyan az is, hogy a brazilok nem nyerték meg a csoportjukat. De még inkább a morális csődben lévő franciák teljes szétesése és az olaszok leszereplése – utolsó helyen végeztek a csoportjukban. Az egyenes kieséses szakaszban meglepetést keltett a ghánaiak nagyszerű szereplése, valamint az, hogy a német válogatott 4-0-ra kiütötte a Diego Maradona által irányított argentinokat.

A legjobbak

Az uruguayi Diego Forlán kapta a torna legjobb játékosának felajánlott aranylabdát, a holland Wesley Sneijder lett mögötte a második, a spanyol David Villa pedig a harmadik. A legjobb kapusnak kitűzött Lev Jasin-díjat a spanyol Iker Casillas kapta meg.

Az álomcsapat

Szurkolói online szavazás alapján: Iker Casillas (spanyol) – Lahm (német), Puyol (spanyol, Sergio Ramos (spanyol), Maicon (brazil) – Xavi (spanyol), Schweinsteiger (német), Iniesta (spanyol), Sneijder (holland) – Villa (spanyol), Forlán (uruguayi). Edző: Vicente del Bosque (spanyol)

A gólkirály

Négy játékos, a német Thomas Müller, a holland Wesley Sneijder, az uruguayi Diego Forlán és a spanyol David Villa egyaránt öt góllal zárta a tornát. Közülük a német játékos kapta meg a FIFA aranycipőjét, mivel a többieknél kettővel több, három gólpasszt is adott.

Magyar szálak

A válogatottunk nem jutott túl a selejtezőkön. Kiválóan szerepelt ugyanakkor a magyar bírói hármas, Kassai Viktor vezetésével. Négy mérkőzésen is közreműködtek, utoljára a spanyol–német elődöntőben. Kassait Erős Gábor és Vámos Tibor segítette.

A legfontosabb adatok

Mérkőzések száma: 64. Gólok száma: 145 (2,27-es átlag). Össznézőszám: 3 178 856 (49 670-es átlag)

A döntő

Spanyolország–Hollandia 1-0 (0-0, 0-0, 0-0). Gólszerző: Iniesta (116.)

Címlapról ajánljuk
Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Az már egyáltalán nem számít rendkívülinek, hogy hétről hétre csökken a hárompárti német kormánykoalíció támogatottsága, és az Olaf Scholz kancellár vezette, a szociáldemokrata SPD-ből, a Zöldek Pártjából és a szabad demokrata FDP-ből álló koalíció felbomlása kevesebb mint egy évvel a jövő őszi parlamenti választások előtt szinte állandóan napirenden van. Ráadásul nem az ellenzék kényszeríti erre a kormányt, hanem Christian Lindner pénzügyminiszter.

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×