eur:
392.46
usd:
362.46
bux:
72132.83
2024. július 5. péntek Emese, Sarolta
Résztvevő a Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE) Szentkirályi utcai épületénél az SZFE és a Parlament között szervezett élőláncon 2020. szeptember 6-án. Élőlánccal tiltakoztak az SZFE modellváltása, autonómiájának elveszítése ellen az intézmény hallgatói és szimpatizánsok ezen a napon Budapest belvárosában. Az élőlánc tagjai kézről kézre adták azt a chartát, amelyet délelőtt az egyetem szenátusa írt. A Charta Universitasban rögzítették azokat az alapelveket, amelyek mentén el tudnák képzelni az együttműködést az Innovációs és Technológiai Minisztériummal.
Nyitókép: MTI/Mónus Márton

SZFE-konfliktus: új helyszínen kezdődhet a tanév

Megvan az oktatás helyszíne, és lesznek tanárok is, ha a Színház- és Filmművészeti Egyetem dolgozói sztrájkba kezdenek - nyilatkozta az ATV Híradónak az egyetemet fenntartó alapítvány kuratóriumi tagja. Lajos Tamás szerint a sztrájk jogellenes, a tiltakozók pedig politikai követeléseket fogalmaztak meg.

Csütörtök délután két órás figyelmeztető sztrájkba kezdtek a Színház- és Filmművészeti Egyetem dolgozói, miután a szerdai első sztrájktárgyalás eredménytelenül zárult.

A tárgyaláson a felmondási idejét töltő rektorhelyettes és a kancellár, valamint a kuratórium képviselője vett részt.

Az ATV Híradónak Csató Kata, a Színház- és Filmművészeti Egyetem mesteroktatója nyilatkozott.

"Egy fél órás egyeztető tárgyalás volt. A fenntartó ügyvédje közölte, hogy sajnos nem foglalhat állást, jelenleg képviseli a fenntartót. Előzetesen írásban elküldtük nekik a követeléseinket, azt mondta, majd továbbítani fogja" - fogalmazott.

A sztrájkolók követelései közé tartozik, hogy

  • garantálják az alkotás, az oktatás és az egyetem szabadságát
  • állítsák vissza a szenátus modellváltás előtti jogköreit
  • az egyetem belső működését önrendelkező, demokratikus úton, a szenátuson keresztül az egyetemi közösség határozhassa meg
  • az egyetem rektorát, intézetvezetőit, osztályvezetőit demokratikus úton, szintén a szenátusi képviseleten keresztül az egyetemi közösség választhassa meg
  • garantálják, hogy nem csökkentik az egyetem pénzügyi forrásait.

Az egyetemet fenntartó kuratórium tagja, Lajos Tamás az ATV-nek azt mondta: a sztrájk jogellenes. Szerinte az, amit a SZFE dolgozói követelnek, politikai követelések, mert azok a jogok, amelyeket a kuratórium magához vont, azt a magyar jogszabályok által adott és megengedett keretek között tették.

"Ha ez a sztrájk megáll a bíróság előtt, azonnal meg fogjuk szervezni az alternatív oktatást, ez nem is kérdés" - mondta Lajos Tamás, aki azt nem árulta el, hogy miként szervezik meg az oktatást, de annyit igen, hogy lesz, aki tanítsa majd a diákokat, és a hely is megvan, ahol a félév folytatódhat.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Alaptörvény-ellenes a főpolgármester-választás eredményét megállapító kúriai végzés

Alaptörvény-ellenes a főpolgármester-választás eredményét megállapító kúriai végzés

Az Alkotmánybíróság pénteken hozott határozatában megsemmisítette a főpolgármester-választásról hozott kúriai döntést, így továbbra sem fejeződött be a Karácsony Gergely és Vitézy Dávid közötti versenyfutás Budapest vezetéséért. Az ügyben a Kúriának új eljárást kell lefolytatnia, és új döntést kell hoznia.

Orbán Viktor Moszkvában: „azt akarta megtudni, merre van a békéhez vezető legrövidebb út”

Európának a béke a legfontosabb. A magyar EU-elnökség a következő félévet – az akkor végzendő munkát – békemissziónak tekinti - hangsúlyozta Orbán Viktor kormányfő a Vlagyimir Putyin orosz elnökkel közös sajtótájékoztatóján pénteken Moszkvában.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.07.08. hétfő, 18:00
Lakatos Júlia
a Méltányosság Politikaelemző Központ stratégiai igazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×