"Korai még erről beszélni. Mindenesetre mindez egy olyan téma, amelyet azokkal kell megvitatni, akik Szíriában hatalmon lesznek. Most azt látjuk, hogy [ott] az átalakulás időszaka van, rendkívüli instabilitás. Tehát időbe fog telni. És akkor komoly beszélgetésre lesz szükség azokkal, akik hatalmon lesznek" - mondta a Kreml szóvivője arra a kérdésre, hogy Oroszország reméli-e, hogy fenntarthatja katonai jelenlétét Tartuszban és Hmejmímben.
Peszkov elmondta, hogy maga Vlagyimir Putyin orosz elnök döntött arról, hogy politikai menedékjogot ad Bassár el-Aszadnak, Szíria volt vezetőjének és családjának. Ugyanakkor felhívta a figyelmet arra, hogy hivatalos nyilatkozat még nem hangzott el az ügyben, és az orosz sajtó vasárnap egy meg nem nevezett Kreml-forrást idézett Aszad befogadásával kapcsolatban.
A szíriai fegyveres ellenzék alakulatai november 27-én nagyszabású offenzívát indítottak a kormányhadsereg állásai ellen Aleppó és Idlíb tartományokban. December 7-én estére több nagyvárost (Aleppót, Hamát, Deraát és Homszot) elfoglaltak, december 8-án pedig bevonultak Damaszkuszba, a szíriai kormányerők egységei pedig elhagyták a fővárost. Mohammed Gázi al-Dzsaláli szíriai kormányfő készségét fejezte ki a köztársaság békés hatalomátadásra.
Az orosz külügyminisztérium vasárnap közleményt adott ki, amelyben hírül adta, hogy Aszad lemondott szíriai elnöki tisztségéről, és elhagyta az országot, utasítást adva a hatalom békés átadására. Egy meg nem nevezett Kreml-forrás a nap folyamán később közölte, hogy Aszad és családtagjai Moszkvába érkeztek, Oroszország pedig humanitárius okokból menedékjogot adott nekik.