eur:
412.91
usd:
394.41
bux:
79243.31
2024. december 18. szerda Auguszta
Az amerikai THAAD rakétavédelmi rendszer egyik próba lövészete.
Nyitókép: Wikipédia

A legjobb fegyvereiket telepítik Izraelbe az amerikaiak – mutatjuk a csúcstechnológiát

Joe Biden elnök bejelentette, hogy az Egyesült Államok a saját rakétavédelmének egyik meghatározó fegyverét, a THAAD rendszert is Izraelbe telepíti.

Az Egyesült Államok rakéta- és légelhárítása több rétegből áll, amelyek egymásra épülve biztosítják az ország leghatékonyabb védelmét. Ennek a rendszernek az egyik meghatározó eleme a THAAD (angolul: Terminal High Altitude Area Defense, magyarul: „végfázisú nagy magassági területvédelmi rendszer”). Ez a járművekre telepített fegyver a rövid-, közepes és nagy hatótávolságú ballisztikus rakétákat a repülésük végső fázisban képes megsemmisíteni.

Méghozzá olyan pontosan, hogy még a hangsebesség öt-hétszeresével száguldó fegyvereket is közvetlen ütközéssel pusztítja el. Nincs szükség robbanó harci része, mert az elhárító rakéta – akárcsak egy ágyúlövedék – telibe találja a célpontját, és a hatalmas mozgási energiájával darabokra szakítja azt. Persze mindehhez rendkívül kifinomult vezérlés és nagy manőverezőképesség kell, viszont az elhárító eszköz így kellően kicsi. Az ütközés következtében pedig a legkisebb a járulékos károkozás mivel a támadó harci rész nem tud felrobbanni. Ellenben csak a hagyományos vagy nukleáris töltetű rakéták esetében érvényes ez, mert a kémiai vagy biológiai töltettel ellátott fegyverek ugyanúgy szétszórják a szennyező anyagokat, mint ha célba értek volna.

A THAAD fejlesztése a múlt század utolsó évtizedében kezdődött. A kísérleti program fővállalkozója a Lockheed-Martin volt, amely több más céget is bevont a tervezésbe. A munka gyorsan haladt, köszönhetően annak, hogy a mérnökök felhasználták a korábbi rakétavédelmi fegyverekkel szerzett tapasztalatokat. Ám az 1995-ben végrehajtott kezdeti indítások nem hoztak sikert: az első hat rakéta közül egyik sem találta el a célját. További négy év kellett még ahhoz, hogy a számítógépes program folyamatos finomításával sikeres legyen a fejlesztés. 1999. június 10-én aztán a THAAD rendszer rakétája végre telitalálatot ért el, majd augusztus 2-án már egy valós harci helyzetnek megfelelő próbalövészet is sikerrel zárult.

Az új fegyver 147 kilométer magasságban ütközött össze a célpontjával, és szó szerint kiütötte.

A sikereket látva a Pentagon a következő évben megbízta a Lockheed-Martint, hogy hozzon létre egy új csapatlégvédelmi fegyvert. Végül a gyártás öt évvel és sok próbalövészettel később indult csak meg, és a fejlesztés azóta sem állt le. A THAAD rendszer 150-200 kilométeres hatótávolságú és jelentős területet képes megvédeni. Egyaránt alkalmas a rakéták, a drónok és a manőverező robotrepülőgépek elleni harcra.

A THAAD rendszert úgy tervezték, hogy akár repülőgéppel is szállítható legyen, így a világ bármely pontjára gyorsan eljuttatható és ott néhány óra alatt harckésszé tehető.  Forrás: Wikipédia
A THAAD rendszert úgy tervezték, hogy akár repülőgéppel is szállítható legyen, így a világ bármely pontjára gyorsan eljuttatható, és ott néhány óra alatt harckésszé tehető. Forrás: Wikipédia

Arra is képes, hogy más, korszerű, rakétaelhárító fegyverekkel együttműködjön, így a szintén amerikai (részben ugyancsak a Lockheed-Martin által gyártott) Patriot, valamint az izraeli Arrow (Nyíl) és a David"s Sling (Dávid parittyája) elnevezésű rakétaelhárító rendszerekkel.

Ez az animáció a THAAD működését mutatja be:

A Lockheed-Martin már 2006-ban előállt a THAAD-ER, vagyis megnövelt hatótávolságú elhárító rendszer terveivel. Új, nagyobb rakétát építettek, amellyel még a hiperszonikus fegyverek is elfoghatók. A méretnövekedés miatt viszont egy-egy indítójárművön – a korábbi nyolc helyett – csak öt elfogórakéta fér el. Bár a cég szerint a THAAD-ER képes a legújabb, hiperszonikus repülőeszközök kivédésre is, a Pentagon egyelőre még vizsgálja, hogy vajon az irányított energiájú fegyverek vagy az elektormágneses ágyúk nem jobbak-e erre a feladatra.

Címlapról ajánljuk

Jogerősen elítélték Nicolas Sarkozy volt francia elnököt

Nicolas Sarkozy ellen több jogi eljárás is folyamatban van, de ez volt az első, amely bírósági szakaszba került, és az első alkalom az 1958 óta tartó V. köztársaság történetében, hogy korrupció miatt jogerősem elítéltek egy volt köztársasági elnököt.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.19. csütörtök, 18:00
Vecsei Miklós
felzárkóztatásért felelős miniszterelnöki biztos, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat alelnöke
Nagy változás vár több százezer háztartási napelemesre! - Összeszedtük a lényeget az új jogszabályokról

Nagy változás vár több százezer háztartási napelemesre! - Összeszedtük a lényeget az új jogszabályokról

Jelentős változások elé néznek a napelem-tulajdonosok Magyarországon, mivel a kormány egy új adatszolgáltatási rendszert vezet be, amely közel 300 ezer HMKE tulajdonost érint. Az új rendszerben az inverterek részletes műszaki specifikációit, valamint a fogyasztás- és termelés adatait is le kell jelenteni egy központi adatközpontnak - derül ki a jogszabályokból. Bár a kormány az ellátásbiztonságot és a hálózati stabilitást említi célként, a rendszer komoly adatvédelmi és anyagi kérdéseket is felvet. De vajon mikor lép életbe az új szabályozás és mit jelent mindez a napelem tulajdonosoknak? Az alábbiakban ezeket is összeszedtük.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. december 18. 17:16
×
×
×
×