eur:
397.92
usd:
363.94
bux:
70404.31
2024. augusztus 6. kedd Berta, Bettina
Az ukrán R-360 Neptun cirkálórakéta. Forrás: Wikipédia.
Nyitókép: Forrás: Wikipédia.

A románok is beszállnának az ukránok szuperfegyverének gyártásába – videó

Sajtóértesülések szerint Románia is részt venne az ukrán R-360 Neptun cirkálórakéta korszerűsítésében és gyártásában.

Több, az interneten publikáló portál is arról számolt, hogy Románia Ukrajnával közösen fejlesztené és gyártaná az R-360 Neptun cirkálórakétákat. A Defence Express azt írja: Kijevben még tavaly áprilisban jelentették be, hogy korszerűsíteni akarják a fegyvert. A Neptunt az ukrán Lucs tervezőiroda mérnökei alkották meg, és először 2015-ben mutatták be a nyilvánosság előtt. A még a Szovjetunióban tervezett H-35 hajók elleni rakéta továbbfejlesztésének tekinthető, ám annál sokkal fejlettebb a vezérlőrendszere és nagyobb a hatótávolsága.

Az R-360-ast egyaránt be lehet vetni hajók és szárazföldi célpontok ellen. Teherautóról indítják és miután egy startrakéta felgyorsítja az utazósebességre, a meghajtását a továbbiakban már kis méretű gázturbina végzi. Szubszonikus, vagyis a hangsebesség alatti tartományban repül, ezért igazából nem is rakéta, hanem robotrepülőgép. Az indulást követően a felszín közelébe ereszkedik, hogy az ellenség felderítő radarjai ne vehessék észre. Előre beprogramozott útvonalat repül végig, és ha kell, oldalirányban kitérve kerülgeti az előtte álló akadályokat. A cél közelében bekapcsol a saját radarja, amivel megkeresi és azonosítja a becsapódás helyét. Ezután hirtelen felemelkedik, és majdnem függőlegesen rázuhan a célpontra.

A 150 kilogrammnyi robbanótöltet kilencezer tonnás vagy annál kisebb hajók megsemmisítésére elég, hatótávolsága pedig kétszáz kilométer. A fejlesztések célja, hogy ezt legalább ezer kilométerre növeljék, a robbanófej pedig a mostaninak a kétszerese legyen. Az R-360 Neptun eddigi legnagyobb sikere az volt, hogy állítólag két ilyen cirkálórakétával süllyesztették el az ukránok a fekete-tengeri orosz flotta zászlóshajóját, a Moszkva cirkálót.

A világhálón megjelent értesülések szerint Románia azért érdeklődik a fegyver iránt, mert a háború után nagyobb szerepet akar játszani a Fekete-tenger térségében. Bukarestnek nyilván imponál, hogy Kijev lényegében érdemi hajóhad nélkül, drónokkal és cirkálórakétákkal mért megrendítő csapásokat az orosz flottára.

Címlapról ajánljuk
Szerdán startol a Sziget Fesztivál, sok újdonság és változás várja a közönséget

Szerdán startol a Sziget Fesztivál, sok újdonság és változás várja a közönséget

Még az utolsó simítások zajlanak a Sziget Fesztivál helyszínén, a Hajógyári-szigeten, ahová már elkezdtek beköltözni a fesztiválozók – mondta az InfoRádióban a könnyűzenei és kulturális rendezvény főszervezője. Kádár Tamás hozzátette: idén a tavalyinál több bérletet váltottak az érdeklődők, akik között sok magyar van.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.08.06. kedd, 18:00
Kaiser Ferenc
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense
A háborús veszély mantrázása betehet a magyar gazdaságnak

A háborús veszély mantrázása betehet a magyar gazdaságnak

Már meghallgatható a Portfolio Checklist keddi adása. A mai műsorban egy témánk volt. Már a hétvégi-hétfői globális tőzsdei leolvadás előtt jelentősen csökkent a magyar gazdaság növekedési kilátása, erről tanúskodik az ING Bank elemzése, amelynek keretében a pénzintézet 2,2%-ról 1,5%-ra rontotta le becslését a magyar gazdaság idei potenciális növekedésével kapcsolatban. Erre azt követően került sor, hogy a KSH közzétette a 2024-es második negyedévről szóló jelentését, amely szerint a magyar GDP negyedéves alapon 0,2 százalékkal zsugorodott. Az adásban a rengeteg kockázatot feltáró elemzésről és persze a tegnapi tőzsdei leolvadásról is kérdeztük Virovácz Pétert, a pénzintézet vezető elemzőjét.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×