eur:
408.22
usd:
376.8
bux:
0
2024. november 2. szombat Achilles
Karl Nehammer, az előrehozott parlamenti választásokon győztes Osztrák Néppárt (ÖVP) főtitkára sajtóértekezletet tart Bécsben 2019. október 1-jén. A plakát feliratának jelentése: az új néppárt.
Nyitókép: MTI/AP/Ronald Zak

Ausztria kiengedte a szellemet a palackból: küszöbön a 41 órás munkahét?

Nagy port kavart a közelmúltban Ausztriában a gazdaság különböző területeiről mintegy ötezer szereplőt képviselő ipari testület (IV) indítványa , hogy a munkaidő sokak által sürgetett csökkentése helyett inkább növeljék a heti munkaidőt, mégpedig 41 órára. A javaslatot közvetve felkarolta a kormány egyik legtekintélyesebb minisztere, a szakszervezek azonban tiltakoztak.

A szellemet már kiengedték a palackból. Abban nincs vita, hogy a gazdaság fellendítése érdekében a teljesítmény növelésére lenne szükség, abban azonban igen, hogy milyen ösztönzőkkel kellene segíteni ezt. Az opciók között szerepel a teljes munkaidő vagy a részmunkaidő megfelelő eszközökkel történő támogatása, az említett 41 vagy akár 32 órás munkahét, továbbá a heti négy munkanap rendszerének bevezetése.

A kormányzó Osztrák Néppárt (ÖVP) egyik tekintélyes politikusa egy új javaslattal állt elő. Vorarlberg tartomány konzervatív kormányzója, Markus Wallner a teljes munkaidő mellett tette le a garast. Indítványozta ugyanakkor, hogy

a teljes munkaidőben dolgozókat 1000 eurós, adómentes bónuszban kellene jutalmazni.

Sőt a javaslat része volt az is, hogy az esetleges túlórákért járó fizetség szintén adómentes legyen.

Minderről a Kurier című lap számolt be utalva arra, hogy a javaslat nem teljesen új. Hasonló utalás van a nagyobbik kormánypárt úgynevezett Ausztria Tervében (Österreich Plan). Az elgondolás lényege az, hogy több embert késztessenek a részmunkaidőről a teljesre történő váltásra.

Gazdasági és munkaerőpiaci szakértők azonban a legújabb javaslatot megkérdőjelezik, mert nehezen elképzelhető, hogy sokan részmunkaidőről teljes munkaidőre váltsanak a bónusz kedvéért, sokan ugyanis a gyermekgondozás miatt választják a részmunkaidőt. Ráadásul a vorarlbergi kormányzó javaslatának megvalósítása túl költséges lenne.

Magnus Brunner pénzügyminiszter ugyanakkor észszerű indítványról beszélt. A néppárti miniszter úgy ítélte meg, hogy az 1000 eurós bónusz hozzájárulna a teljesítmény növeléséhez, és segítené a gyermekellátás további kiépítését is. A közelgő, őszi parlamenti választásokra utalva azonban hangsúlyozta, hogy az indítványban foglaltak megvalósítása már a következő kormányra vár.

Az ipartestület vezetője, Christoph Neumayer arra utalt, hogy a jólét csakis a teljesítményből fakad. Szerinte Ausztriában az egy alkalmazottra jutó munkaórák száma az elmúlt években jelentősen csökkent. Érvelése szerint a további csökkentésre vonatkozó törekvésekkel szembe kell szállni még akkor is, ha egy ilyen intézkedés nem járul hozzá a közérzet javulásához. A javaslat legfőbb indokaként azt hangsúlyozta, hogy

a hazai ipar még mindig recesszióban van, a gazdaság teljesítménye zsugorodik, és az ipari termelés növekedésére jelenleg nincs kilátás.

A kormány egyik legtekintélyesebb minisztere, Karoline Edtstadler európai és alkotmányos ügyekért felelős miniszter szintén a munkaidő csökkentése ellen emelt szót, de a 41 órás heti munkaidő bevezetését nem sokkal később elutasította Karl Nehammer kancellár is. Hangsúlyozta, hogy teljesen kizárt a törvényben szabályozott normatív munkaidő meghosszabbítása, ugyanakkor hozzátette, hogy a 32 órás munkaidő ugyancsak "teljesen rossz megközelítés".

Elutasította a munkaidő növelését az Osztrák Szakszervezeti Szövetség (ÖGB) ágazati vezetője. Ingrid Reischl arra hívta fel a figyelmet, hogy 2023-ban Ausztriában csaknem 47 millió túlórát dolgoztak az alkalmazottak pénzbeli vagy időbeli ellentételezés nélkül, ezért szerinte a munkaidőt csökkenteni, nem pedig növelni kell.

Címlapról ajánljuk
Friss felmérés mutatja, mit gondolnak a németek az amerikai elnökválasztás kimeneteléről

Friss felmérés mutatja, mit gondolnak a németek az amerikai elnökválasztás kimeneteléről

A Demokrata Párt elnökjelöltjének, Kamala Harrisnak drukkol a németek túlnyomó többsége, de valamelyest csökkent azoknak az aránya, akik tényleges győzelmében hisznek. Erről tanúskodik a ZDF közszolgálati televízió legfrissebb felmérése, immár kevesebb mint egy héttel az amerikai elnökválasztás előtt. Ami a magas rangú politikusokat illeti, ők ügyelnek arra, hogy a nyilvánosság előtt egyértelműen ne foglaljanak állást, a kormánykoalíció pártjai és az ellenzéki konzervatív CDU/CSU vezetőinek nyilatkozataiból ugyanakkor kitűnt, hogy Harris hívei.

Vérben, vasban küzdöttek a magyar szabadságért – katonaelődeinkről is emlékezzünk meg halottak napján!

Elhunyt őseink, rokonaink, ismerőseink mellett hősi halottainkról is emlékezzünk meg a hét végén – kéri a Honvédelmi Minisztérium. A tárca katonai identitásért felelős miniszteri biztosa az InfoRádióban elmondta: ez a gesztus erősíti a nemzeti összetartozást. Töll László hozzátette: az elmúlt évszázadokban a hazájuk szabadságáért harcoló magyar katonák bajtársai voltak a felmenőinknek, ezért megérdemlik, hogy lerójuk a tiszteletünket előttük a temetőkben vagy az emlékhelyeken. Beszélt a hadisírok gondozásáról és a kutatómunkáról is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.04. hétfő, 18:00
Böcskei Balázs politológus, az IDEA Intézet stratégiai igazgatója
Mráz Ágoston Sámuel a Nézőpont Intézet igazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×