A jólét csakis a teljesítményből fakad – hangsúlyozta az "úttörő" tervet bemutatva a testület elnöke. Christoph Neumayer szerint Ausztriában az egy alkalmazottra jutó munkaórák száma az elmúlt években jelentősen csökkent. Tekintettel a további csökkentésre vonatkozó törekvésekre, meg kell nyomni a "stop gombot", még akkor is, ha egy ilyen intézkedés aligha járul hozzá a közérzet javulásához – érvelt a testület elnöke.
Neumayer nem titkolta azt sem, hogy a maga részéről sokallja a "számtalan munkaszüneti napot". Az elnök ugyanakkor hangoztatta azt is, hogy
a munkaidő növelését bérkompenzáció nélkül kellene végrehajtani.
"Végső soron mindezt kollektív tárgyalásokon kellene megvitatni" – tette hozzá. Az elnök szerint a fiatalok igényesebbek a munkaválasztáskor, ezért meg kell találni az értelmes munkamódszereket, például projekt- és célorientált munkával kell elérni a teljesítményt.
A független, de a politikával együttműködő és a gazdaság erősödésének segítését hangsúlyozó egyesület elnöke a javaslat legfőbb indokaként azt hangsúlyozta, hogy a hazai ipar még mindig recesszióban van, a gazdaság teljesítménye zsugorodik, és az ipari termelés növekedésére jelenleg nincs kilátás.
Az indítványban foglaltakat támogatásáról biztosította a kormány egyik legtekintélyesebb minisztere. A néppárti (ÖVP) Karoline Edtstadler a sajtótájékoztatóján szintén a munkaidő csökkentése ellen emelt szót.
"Ha meg akarjuk őrizni jólétünket, inkább többet kell dolgoznunk, mint kevesebbet"
– fogalmazott a Nehammer-kormány európai és alkotmányos ügyekért felelős minisztere, de jelezte, ez nem a 41 órás munkahét jóváhagyását jelenti. Az viszont egyértelmű szerinte, hogy ösztönzőket kell teremteni a foglalkoztatás kiszélesítésére.
"A munkaidő csökkentésére vonatkozó "baloldali álmok nem működnek" – fogalmazott a konzervatív miniszter, aki szerint "inkább többre lesz szükség, mint kevesebbre".
A leghatározottabban elutasította ugyanakkor a munkaidő növelését az Osztrák Szakszervezeti Szövetség (ÖGB) egyik ágazati vezetője. Az ORF által idézett Ingrid Reischl a többi között arra hívta fel a figyelmet, hogy 2023-ban Ausztriában csaknem 47 millió túlórát dolgoztak az alkalmazottak pénzbeli vagy időbeli ellentételezés nélkül. A szakszervezeti vezető teljesen abszurdnak nevezte, hogy "a kormány is csatlakozik az ipartestületi szövetség által vezényelt kórushoz". Reischl szerint a munkaidőt csökkenteni, nem pedig növelni kell.