eur:
409.87
usd:
376.1
bux:
74396.03
2024. november 5. kedd Imre
Olaf Scholz német kancellár (k) beszédet mond a német szövetségi parlament (Bundestag) ülésén Berlinben 2022. március 23-án. Egyéb témák mellett a kancellári hivatal költségvetéséről tanácskoznak a képviselők.
Nyitókép: MTI/EPA/Clemens Bilan

Kiszivárgott a titok: rejtélyes Taurus-ülés volt a Bundestagban

A nyilvánosságnak eddig arról sem volt tudomása Németországban, hogy egyáltalán létezik egy ilyen testület. Most azonban megtudhatta, hogy "forró" témákról rendszeresen ülésezhet a Bundestag meghívott vendégekkel kibővített védelmi bizottsága, amely ezúttal a Taurus cirkálórakéták kérdését vitatta meg.

A német parlament a múlt hét közepén a kormánypártok többségével utasította el immár másodszor a Taurusok szállítására vonatkozó, hónapok óta hangoztatott ukrán kérést. Az elutasítás fő szószólója Olaf Scholz kancellár, aki mind az ellenzéki konzervatívok, mind a szoros szövetséges Párizs és London erre vonatkozó sürgetései ellenére tántoríthatatlan. Fő érve az, hogy az 500 kilométer hatótávolságú, ukrán területről akár Moszkvát is elérni képes Taurusok szállításával Németország közvetlenül belesodródhat a háborúba.

A kiszivárgott és a médiában felkapott információk szerint a múlt hét végi titkos védelmi bizottsági ülésen a jelenlévőket, köztük számos kormányzati, illetve magas beosztású tartományi képviselőt Carsten Breuer, a Bundeswehr főfelügyelője tájékoztatta a Taurus rakéták működéséről, kezelésének, alkalmazásának, célba juttatásának nehézségeiről. Utalt a többi között arra, hogy a cirkálórakéták észszerű alkalmazásához óriási mennyiségű adatra van szükség.

A főfelügyelő mintegy 20 perces előadásának fő mondanivalója az volt, hogy a Taurusok Ukrajnának történő szállítása rendkívüli kockázatokkal járna Németország biztonságára. Álláspontja szerint

a német fegyveres erők hadműveleti képessége forog kockán.

Breuer előadását állítólag "megdöbbent csend" fogadta, a hallottak szinte egyértelműen Olaf Scholz elutasító érveit erősítették meg.

A t-online hírportálnak nyilatkozó egyik jelenlévő úgy fogalmazott, hogy az elhangzottak nyomán először támadtak kétségei a Taurusok szállítására vonatkozóan, és átgondolja eddigi álláspontját. A "titkos tanács" ülésén a hírek szerint 105-en vettek részt. A kancellár nem volt közöttük.

Ezzel azonban az ügy nem ért véget, a védelmi bizottság elnöke ugyanis rendkívüli módon sérelmezte, hogy mindez kiszivárgott, a szabad demokrata Marie-Agnes Strack-Zimmermann ezért levélben fordult Bärbel Bashoz, a Bundesrag szociáldemokrata elnökéhez.

A levél ugyanakkor kiszivárgott, azt a Rheinische Post című lap ismertette. Eszerint a bizottság elnöke vádemelést sürgetett az ülésen elhangzottakat kiszivárogtató ellen. A bizottsági elnök a hivatali titok, illetve a különleges titoktartási kötelezettség tiszteletben tartásának megsértésére hivatkozott. Emiatt pedig a büntetőeljárás megindításának engedélyezését kérte. Strack-Zimmermann közölte azt is, hogy az ügyben felveszi a kapcsolatot a német államügyészéggel is.

Több német portál számolt be arról is, hogy Olaf Scholz – noha a "titkos ülésen" elhangzottak az ő álláspontját erősítették meg – ugyancsak állást foglalt a történtek kapcsán.

"A titkos információk kiszivárogtatása olyasvalami, ami nem történhet meg" – hangoztatta állítólag a kancellár.

Illusztris támogatót kapott ugyanakkor elutasító álláspontjához a kancellár egyik korábbi, ugyancsak szociáldemokrata elődjétől, Gerhard Schrödertől, aki 1998 és 2005 között az SPD-ből és a Zöldek Pártjából álló koalíció élén irányította az országot, és híres volt Vlagyimir Putyinnal fenntartott barátságáról.

"Szerintem Olaf Scholz azt teszi, amit német kancellárként elvárnék tőle"

– hangsúlyozta a 80. életévét rövidesen betöltő Gerhard Schröder. Egyidejűleg védelmébe vette a kancellárt azon bírálatokkal szemben, hogy a Taurusok szállításának elutasításával Putyin kezére játszik. "Ez egyszerűen nevetséges" – jelentette ki.

Az egykori kancellár szerint Németországnak és Franciaországnak össze kellene fognia az ukrajnai "békemegoldás" keresése érdekében.

Scholznak a Taurusok szállítását elutasító álláspontját a közelmúltban több ízben is összehasonlították Schrödernek az iraki háborúval kapcsolatos magatartásával. Akkor kancellárként Gerhard Schröder a 2001 szeptember 11-i terrortámadások után korlátlan szolidaritásáról biztosította az Egyesült Államokat, a támadásokat követően 2003-ban Washington vezényletével és több szövetséges támogatásával indított iraki invázióban azonban nem volt hajlandó részt venni.

Címlapról ajánljuk

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×