eur:
395.06
usd:
367.72
bux:
71616.17
2024. július 2. kedd Ottó
AMAZONAS, COLOMBIA - MARCH 31: An aerial view of the deforestation and the destruction of habitats in Amazon, Colombia on March 31, 2023. The main cause of this continuous increase in forest exploitation lies in the increased consumption of meat and the consequent expansion of extensive livestock farming, as well as soybean cultivation and pasture creation for livestock. The Amazon rainforest is shared by several countries, and statistics show a significant loss of forest in these countries. For example, Brazil has lost about 20% of its Amazon rainforest, while Colombia has lost more than 10%. Similarly, Bolivia, Peru, and Venezuela have lost between 5% and 10% of their Amazon forests. (Photo by Juancho Torres/Anadolu Agency via Getty Images)
Nyitókép: Anadolu Agency

Négy év után végre biztató adatok érkeztek az Amazonas vidékéről

Négy év óta először lassult az erdőirtás Amazonas vidékén Brazíliában a brazil űrkutatási hivatal (Inpe) adatai szerint.

Egy év alatt, 2022 augusztusa és 2023 júliusa között mintegy 9 ezer négyzetkilométernyi erdő tűnt el, ami a legalacsonyabb érték 2019 óta - közölte a brazil környezetvédelmi és éghajlatváltozási minisztérium az Inpe adatait idézve.

Az előző év azonos időszakához képest ez 22,1 százalékos csökkenést jelent, mivel akkor csaknem 11 600 négyzetkilométernyi erdőt irtottak ki.

Az Amazonas esőerőinek fontos szerepük van a klímaváltozás elleni küzdelemben, mivel az őserdő rengeteg szén-dioxidot képes elnyelni.

A baloldali Luíz Inácio Lula da Silva államfő januárban azzal az ígérettel vette át az elnöki tisztséget, hogy 2030-ra véget vet elődje, a Jair Bolsonaro alatt felerősödött környezetrombolásnak. Bolsonaro elnöksége alatt, 2019 és 2022 között 75 százalékkal nőtt az erdőirtás mértéke az elmúlt évtized átlagához képest.

Szeptemberben Lula az ENSZ-ben tartott beszédében határozott küzdelemre szólított fel az éghajlatváltozás és a klímaválság okozta növekvő társadalmi egyenlőtlenségek ellen.

Németország a közelmúltban indította újra az amazóniai esőerdők védelmét szolgáló alap támogatását. Az Amazonas Alapot 2008-ban hozták létre, de négy éve befagyasztották a kifizetéseket, mert nem volt egyetértés arról Bolsonaróval a pénzek felhasználásáról.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.07.02. kedd, 18:00
Yann Caspar
a Matthias Corvinus Collegium Európai Tanulmányok Műhelyének kutatója
Sziget: a magyarok vásároltak legnagyobb arányban Early Bird bérleteket

Sziget: a magyarok vásároltak legnagyobb arányban Early Bird bérleteket

Hat hét múlva, 2024. augusztus 7-én, szerdán startol el az idei Sziget, és augusztus 12-én, hétfőn ér véget a bulisorozat a Hajógyári-szigeten. Az elővételes hetijegyek jelenleg 142 900 forintért kaphatók, és a szervezők ígérete szerint az italokat, ételeket jórészt a tavalyi áron lehet majd megvásárolni. A pandémia miatt tartott kétéves kényszerszünet után a fesztivál sok szempontból megújult: a szervezőknek idén kiemelt célja, hogy alacsonyan tartsák az árakat. Így, ha a minimálbérhez viszonyítunk, arányaiban akkora kiadást jelenthet 2024-ben a Szigeten bulizni, mint 2008-2010 környékén – számolta ki a Pénzcentrum.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×