eur:
410.64
usd:
393.87
bux:
0
2024. december 28. szombat Kamilla
Gáza. Forrás: X / Zlatti71
Nyitókép: Forrás: X / Zlatti71

"Kegyetlen vérfürdő lesz" – így készül Izrael a pusztító ellencsapásra

Berendezett gyakorlófalu, emeletes légi támogatás, speciális bulldózerek – Izrael jó ideje készül a Hamász ellen. Az offenzíva előtt azonban döntenie kell az izraeli vezetésnek: vagy házról házra mennek a katonák Gázában, és sok embert veszítenek, vagy légicsapásokkal rengeteg palesztin civilt is megölnek.

"Igazi rémálom volt, csak mi át is éltük azt" – mesélt a kilenc évvel ezelőtti élményeiről a 26 éves Eyal a londoni Financial Times-nak. Az akkor is hivatalban lévő Benjamin Netanjahu azzal küldte Gázába a katonáit, hogy tisztítsák meg a területet a szélsőséges palesztin fegyveresektől.

"Bármihez nyúltál az bomba lehetett és bárkiről kiderülhetett, hogy terrorista. Csak nagyon lassan és megfontoltan volt szabad mozogni. A hadseregben kapott kiképzésünk mentette meg az életünket" – folytatta a 2014-es hadjárat veteránja. Akkor 66 izraeli katona és hat civil esett el, míg a 2133 megölt palesztinból 1489 volt a polgári áldozat.

Most ennél sokkal nagyobb vérengzésre lehet számítani. A Hamász ugyanis rengeteget tanult a korábbi összecsapásokból, és alaposan felkészült a harcra. Több száz kilométernyi alagutat ástak a Gázai övezet alatt, amelyekben fegyver- és lőszerraktárak, parancsnoki központok vannak, és remekül megfelelnek arra, hogy gyorsan, észrevétlenül mozgathassák a harcosaikat még akkor is, ha a fejük felett már izraeli tankok dübörögnek.

A
A gázai "metró": ilyen alagutak hálózatát hozta létre a Hamász a Gázai övezet alatt. Forrás: X / Blue Owl

Benjamin Netanjahu szerint ez a mostani háború hosszabb és fájdalmasabb lesz, mint bármelyik korábbi volt. A kormányfő nyilván ebbe azt is beleértette, hogy a sajátjainak is keserves lesz, nem csak az araboknak. A városi harc ugyanis minden háborúk legborzalmasabbika.

"Kegyetlen vérfürdő lesz"

– jósolta a brit újságnak John Spencer, a West Point Katonai Akadémia modern hadviselés tanszékének vezetője. Mint mondta, az utcai harcokban elkerülhetetlen a rengeteg járulékos veszteség. A támadókat robbanócsapdák, elaknásított utcák és házak, lesállásokban megbúvó fegyveresek, illetve mesterlövészek várják. Bármelyik ház, akármelyik ablakából lőhetnek, gránátot vagy gyújtópalackot dobhatnak rájuk.

Mégis, hogyan csökkenthetné Izrael a saját és a palesztinok veszteségeit – kérdezte a brit lap. Az amerikai katonai szakértő szerint a polgári lakosság kímélése ilyen helyzetben nagyon nehéz feladat. Egyetlen esély erre, ha a szárazföldi csapatok lassan, házról házra nyomulnak előre, közben időt engedve a civileknek a menekülésre. Ez viszont a védőknek is esélyt ad a gyors helyváltoztatásra, illetve arra, hogy időről időre rajtaüssenek az ellenségen. A kíméletlen, gyakran kéztusákba torkolló csatákban mindkét fél katonái óriási veszteségekre számíthatnak.

Az izraeliek viszont igyekeznek a saját embereiket kímélni. Ehhez pár éve ki is dolgozták a "Győzelem doktrínája" nevű eljárást. Ennek részeként a Gázai övezettől harminc kilométerre lévő Tze'Elim támaszponton felépítették egy jellegzetes közel-keleti város mását. Az ötezer hektáros területen hatszáz épület található, közöttük szűk utcákkal, valamint fallal körülvett, kisebb erődítésekkel, és még egy mecset is van itt. Ezen a különleges gyakorlótéren képzik ki a katonákat a városi harcra.

A Tze'Elim bázison épített gyakorló terület, ahol a városi harcra készítik fel az izraeli katonákat. Forrás: X / Aurelian Iftimiu
A Tze'Elim bázison épített gyakorló terület, ahol a városi harcra készítik fel az izraeli katonákat. Forrás: X / Aurelian Iftimiu

Megtanulják például, hogy a házakba a fal berobbantásával a legbiztonságosabb behatolni, mivel az ajtók alá lehetnek aknázva. Ha pedig már bent vannak, akkor se használják az ajtókat vagy a lépcsőházakat, mert ott könnyen a lesben álló mesterlövészek áldozatai lehetnek. Jobb, ha a közfalakon robbantott átjárókon keresztül haladnak szobáról szobára.

A földi támadást azonban a levegőből is fedezni kell – ahogy azt az Exeteri Egyetem hadtudományi karának tanára nyilatkozta a Financial Timesnak. Anthony King professzor szerint az izraeli légierő többemeletes "oszlopot" épít a harctér fölé. A legalsó szinten a mikrodrónok és a harci helikopterek mozognak. Felettük a felderítő, illetve az öngyilkos robotok keringenek, míg azok fölött a vadászgépek adják a légi fedezetet, legfelül pedig az egész akciót szemmel tartó stratégiai megfigyelőgépek repülnek. Ez a többrétegű harcrend nagyjából húsz kilométer magasságig foglalja el a légteret. Persze az összes szint, minden járműve kapcsolatban áll egymással, egyetlen, hatalmas hálózatot alkotva.

A légtér uralmának megszerzése után csapások sorozata következik az előre kiválasztott célpontok ellen. Csak amikor már mindent szétbombáztak, amit csak lehetett, indulnak meg a gyalogsággal kísért páncélosok. A légitámadások miatt összeomló épületek romjai azonban gyakran eltorlaszolják az utcákat, vagy éppen az ellenség épít barikádokat a törmelékekből. Ilyenkor csörtetnek előre a hadsereg különleges járművei, a D9R jelű páncélozott buldózerek.

A polgári célokra gyártott földmunkagépeket Izraelben alaposan átalakították. Az eredetinél vastagabb és erősebb tolólapot kaptak, amelyek a romeltakarítás mellett a házilagos készítésű bombák, az úgy nevezett IED-ek elkotrására is megfelelnek. A kétszemélyes vezetőfülkét (parancsnok, járműkezelő) páncélozták és kis méretű, lövésálló ablakokkal látták el, a tetőre pedig egy géppuskát szereltek. A jármű legfontosabb részeit még egy rácsozattal is körbevették, amely hatásos lehet a kumulatív páncéltörő rakéták ellen.

Ezek a harci buldózerek a fontos eszközei a városi harcoknak.

Fedezetükkel a gyalogság megrohamozhatja az ellenség megerődített állásait, vagy a hatalmas tolólappal le tudják dönteni a lövészek útját álló kerítéseket, házfalakat. Néha hasznosabb tud lenni egy ilyen több emelet magas monstrum, mint egy tank.

Az izraeli hadsereg D9R páncélozott buldózere. Forrás: Wikipédia
Az izraeli hadsereg D9R páncélozott buldózere. Forrás: Wikipédia

Izraelben az emberek azt várják, hogy a hadsereg keményen és határozottan csapjon vissza. Ráadásul az ország katonai tekintélyét is csak így őrizheti meg. Ám Ehud Olmert korábbi miniszterelnök figyelmeztette Benjamin Netanjahut, hogy ne hamarkodja el a döntést, mert a válaszcsapás könnyen izraeliek százainak halálát okozhatja, hiszen a Hamász felkészülten várja Gáza ostromlóit. Ha más nem, akkor az alagutak megtisztítása borzalmas feladat lehet, amely sok katona életébe kerülhet.

Ehud Olmert szerint a jelenlegi vezetés két kő között őrlődik:

vagy általános támadást indít Gáza és a Hamász ellen és ezzel sok katona életét kockáztatja, vagy nem veti be a szárazföldi erőket és csak a levegőből pusztítja a terrorszervezet állásait. Ez esetben számos izraeli katona életét kímélné meg, viszont óhatatlanul, rengeteg palesztin civil esne áldozatul. A volt kormányfő azt mondta, hogy a Hamász vérfürdője után a közvélemény inkább az utóbbi megoldás felé hajlik.

Címlapról ajánljuk
A kegyelmi ügytől a nemzeti konzultációig – Magyarország egy éve

2024
A kegyelmi ügytől a nemzeti konzultációig – Magyarország egy éve

A 2024-es év fordulatot hozott a magyar belpolitikában. Megjelent egy új szereplő, majd egy párt, maga mögé állította az ellenzéki szavazókat, és két nagy szemben álló politikai tábor alakult ki az országban. Az InfoRádió összeszedte 2024 legfontosabb belpolitikai eseményeit.
VIDEÓ
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×