eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 24. vasárnap Emma
Drón. Forrás: Getty Images
Nyitókép: Anton Petrus/Getty Images

Az ukránok engedélyt kértek egy oroszországi dróngyár elleni támadásra

Kijev a G7 országok vezetőinek küldött dokumentumban azt indítványozta, hogy pusztítsák el Iránban, Szíriában és Oroszországban azokat a gyárakat, ahol az Ukrajnában bevetett drónok készülnek. Egy összeállításban feltérképezték a drónok és az alkatrészek nemzetközi "útját" is.

A londoni The Guardian által megszerzett, 47 oldalas dokumentumban az is szerepel, hogy a dróngyárak elleni támadásokat az ukrán különleges erők szívesen végrehajtják, amennyiben a Nyugat biztosítja számukra a megfelelő eszközöket.

Azt is közölték, hogy az általuk lelőtt robotok roncsai között sok nyugati eredetű alkatrészt találtak. Egyebek között az üzemanyagrendszer bizonyos elemei egy brit tulajdonú németországi cégtől származnak, míg a vezérlés, illetve más elektronikai berendezések alkatrészei között számos svájci, amerikai, francia, német, olasz, japán és kanadai gyártmányt volt.

Ám a nyugati részegységek miatt az ukránok nem panaszkodtak, mert a dokumentum szerint azokat a gyártók nem közvetlenül Iránnak adták el, hanem Törökország, India, Kazahsztán, Vietnam, Üzbegisztán és Costa Rica közvetítésével jutottak el a dróngyárakba.

A Sahed 136, vagy Gerán-2. Balra fent: A drón cirkálva keresi célját. Jobbra fent: A gép sárkánya különösen sérülésálló. Középen: Két motor hajtja, amelyekkel kb. 4000 méter magasságba tud emelkedni. Középen jobbra: Kb. 40 kilogrammos robbanófej. Balra lent: A drónokat ötösével, egy teherautóra szerelt konténerben szállítják és abból indítják. Lent alul: A drón lecsap a célpontjára. Forrás: X / Mohammad Reetul
A Sahed 136, vagy Gerán-2. Balra fent: A drón cirkálva keresi célját. Jobbra fent: A gép sárkánya rendkívül sérülésálló. Középen: Két motor hajtja, amelyekkel kb. 4000 méter magasságba tud emelkedni. Középen jobbra: Kb. 40 kilogrammos robbanófej. Balra lent: A drónokat ötösével, egy teherautóra szerelt konténerben szállítják és abból indítják. Lent alul: A drón lecsap a célpontjára. Forrás: X / Mohammad Reetul

A "Halálos dróncsapások: jelentés a Sahed 136/131 robotrepülőkről" című összeállítás szerzői arról is írnak, hogy a perzsa gyártó széttelepítette az üzemeit, amelyek egy része már Szíriában működik. Az itt készült robotrepülőket hajóval szállítják a fekete-tengeri orosz kikötővárosba, Novorosszijszkba. A végső cél azonban az, hogy a Moszkva által megrendelt drónokat az Oroszország középső részén fekvő Tatár Köztársaság Jelabuga (Alabuga) városában lévő üzem szállítsa. Egy július elején lelőtt Sahed 136-os drón roncsainak átvizsgálása után az ukránok arra a következtetésre jutottak, hogy ezt már nagy valószínűséggel Oroszországban gyárthatták.

A bevetésre kész robotgépeket korábban főleg a Kaszpi-tengeren keresztül kapták az oroszok. A hajók az iráni Amirabad kikötőjéből az orosz Mahacskalába vitték a fegyvereket. A kirakodást követően aztán igyekeztek eltüntetni minden, Iránra utaló nyomot. Így például lézerrel leégették az alkatrészek azonosító jelzéseit, cikkszámait, a gépekre pedig a Gerán 1, vagy a Gerán 2 feliratot festették. Ezzel azt a látszatot igyekeztek kelteni, hogy a repülőbombák orosz gyártmányúak.

Az ukránok azt is a nyugati szövetségeseik tudtára adták, hogy Irán és Oroszország közösen fejlesztette ki a drónok új generációját, amelyet már gázturbinás hajtómű repít. Az új változat gyorsabb és halkabb, ami nagyban megnehezítheti az ellene való védekezést.

Címlapról ajánljuk
Gyenesei Leila: új vezetéssel és más szemlélettel nagy lendületet kaphat az öttusa

Gyenesei Leila: új vezetéssel és más szemlélettel nagy lendületet kaphat az öttusa

Tizenkét év után lett újra magyar tagja a Nemzetközi Öttusa Szövetség elnökségének, miután Gyenesei Leilát beválasztották az irányító testületbe a tisztújító kongresszuson. A világbajnok öttusázó az InfoRádióban elmondta: a sportág népszerűbbé és jobban eladhatóbbá válhat azzal, hogy a lovaglás helyére bekerült az akadályverseny a számok közé.

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×