eur:
402.4
usd:
371.61
bux:
90488.33
2025. március 31. hétfő Árpád
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök és Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök koszorúzási ünnepségen vesz részt a varsói Pilsudski téren 2023. április 5-én. Zelenszkij az ukrajnai háború egy évvel ezelőtti kezdete óta először tartózkodik hivatalos látogatáson Lengyelországban.MTI/EPA-PAP/Radek Pietruszka
Nyitókép: MTI/EPA-PAP/Radek Pietruszka

Mateusz Morawiecki visszavágott az ukrán elnöknek

Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök azt üzente Volodimir Zelenszkijnek, hogy soha többé ne sértse meg a lengyeleket, miután az ukrán elnök azt „javasolta” szomszédjának, hogy a gabonaexporttal kapcsolatos vitáik miatt „fejezze be a műsort”.

A lengyel vezető visszavágott Zelenszkij, miután az ukrán vezető burkolt kritikát fogalmazott meg Lengyelországgal szemben az ENSZ e heti közgyűlésén, mondván, hogy a vita „politikai színház”, és „néhány európai barátunk” „műsort csinált” a gabonából.

Morawiecki a lengyelországi Swidnikben beszélt: „Szeretnék szólni Zelenszkij elnöknek, hogy soha többé ne sértse meg a lengyeleket, ahogy nemrég az ENSZ-ben tartott beszéde során tette” – mondta. – „A lengyel nép ezt soha nem engedi meg, és Lengyelország jó hírének védelme nemcsak az én kötelességem és becsületem, hanem a lengyel kormány legfontosabb feladata is.”

Amerikai elemzők szerint Morawiecki megjegyzései mélyíthetik a nézeteltérést két olyan ország között, amelyek korábban szoros szövetségesek voltak Oroszország ukrajnai inváziója ellen.

A köztük lévő feszültség az elmúlt hetekben nőtt az ukrán gabona betiltása miatt, amelyet az év elején vezetett be több EU-tagország, hogy megvédjék a helyi gazdálkodók megélhetését, mert aggódnak az ukrán gabona alacsony ára miatt. Az EU a múlt héten jelentette be, hogy felfüggeszti a tilalmat, de Lengyelország – Magyarország és Szlovákia mellett – kitart amellett, ami kiváltotta Ukrajna tiltakozását.


VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
replaced

Az unió komoly változásokat akar, de kiváltható-e az amerikai védelem Európában?

Európa a mozgósítható haderő és bizonyos katonai eszközök tekintetében jelentős mértékben függ az Egyesült Államoktól, a teljes leválás rövid távon nem lehet reális cél – mondta az InfoRádióban Olekszij Anton, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány junior kutatója. A biztonságpolitikai szakértő hozzátette: a legnagyobb amerikai függés a kiegészítő eszközöknél figyelhető meg, a logisztikában óriási a lemaradása Európának.

Kiszámolták, mennyibe kerül Ukrajna EU-csatlakozása: fejenként kétmillió forint

A Magyar Külügyi Intézet és a Mathias Corvinus Collegium közös konferenciáján elhangzott, hogy az ukrán uniós csatlakozás teljes költsége öt év alatt majdnem két és fél ezer milliárd euróba kerülne, ami az Európai Unió 2025-ös költségvetésének több mint 12,5-szerese. A részletekről Siklósi Péter, a Magyar Külügyi Intézet vezető kutatója számolt be az InfoRádióban.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.03.31. hétfő, 18:00
Demkó Attila
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programvezetője
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×