eur:
408.43
usd:
375.06
bux:
73838.69
2024. november 5. kedd Imre
A Wagner-csoport nevű orosz zsoldoshadsereg katonái az ukrajnai orosz katonai műveleteket irányító központ közelében Rosztov-na-Donuban 2023. június 24-én. Hajnalra nyílt katonai konfrontációvá fajult a Jevgenyij Prigozsin vezette Wagner-csoport és az orosz védelmi minisztérium viszálya. A magánhadsereg egységei legalább két helyszínen átléptek a megszállt ukrajnai térségekből Oroszország területére, és biztonsági szempontból kulcsfontosságú létesítményeket foglaltak el.
Nyitókép: MTI/EPA

Bendarzsevszkij Anton: Vlagyimir Putyinnak muszáj lesz bekeményítenie

A Wagner csoport lázadása azt mutatja, hogy repedezik Vlagyimir Putyin rendszere – mondta az InfoRádió GeoTrendek című műsorában az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány szakmai igazgatója.

Az orosz elnöknek nincs más választása, mint erőt mutatni – vélekedett Bendarzsevszkij Anton, aki szerint az autokráciák túlélését csak ez, a tisztogatások, az elnyomás fokozása teszi lehetővé. Vlagyimir Putyinnak tehát most meg kell mutatnia, hogy ura a helyzetnek, már csak azért is, mert Oroszországban jövőre választás lesz.

Ugyanakkor azt sem lehet egyértelműen kijelenteni, hogy Jevgenyij Prigozsin Wagner-vezér akciója nyomán Oroszországban gyors változás indulna el. Hiszen akik a legveszélyesebbek lehetnének Putyin hatalmára, azok vagy elhagyták már az országot, vagy börtönben ülnek.

A szakértő inkább azt valószínűsítette, hogy a puccskísérlet nyomán lassú „erjedés” indult el. Mint mondta, nyilván sokan vannak még az orosz elitben (is), akiknek eddig sem tetszett a jelenlegi helyzet, a háború okozta elszigetelődés, a gazdasági lehetőségek beszűkülése. De ők ezidáig nem mertek nyíltan fellépni a putyini rendszer ellen.

Bendarzsevszkij Anton azonban úgy véli, hogy az elégedetlenkedők most elgondolkodhatnak azon:

vajon egy ilyen lázadás miért maradhat megtorlás nélkül?

Hogyan történhet olyan, hogy ebben a látszólag szigorú rendszerben valaki a katonáival megindulhat Moszkva ellen, és gyakorlatilag ellenállás nélkül majdnem el is jut az orosz fővárosig, majd mindezek után amnesztiát kap és békésen elvonulhat? Bizonyára sokak fejében megfogalmazódott a gondolat, miként lehetne egy ilyen puccskísérletet jobban végrehajtani.

Márpedig ezzel Vlagyimir Putyinnak is tisztában kell lennie – folytatta a szakértő.

Ezért muszáj most bekeményítenie, különben hamarosan újabb lázadással kell szembenéznie.

Az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány szakmai igazgatójának az a véleménye, hogy Prigozsin akciója egyértelműen komoly repedéseket okozott, de a hatásuk hosszabb távon érvényesül. Példaként az orosz cári hatalom bukását említette. Bár az utolsó uralkodó csak 1917-ben mondott le, a monarchia már korábban, az 1905-ös polgári forradalom következtében megrendült. A felkelést sikerült ugyan leverni, de a hatalom már nem volt annyira szilárd, mint korábban. Aztán az első világháború és az azzal járó megpróbáltatások végleg elsöpörték a cári hatalmat.

Oroszország most is háborúban áll – folytatta Bendarzsevszij Anton.

Így a háborús kudarcok és a gazdasági gondok gyorsan kiszélesíthetik a Putyin hatalmán most keletkezett repedéseket.

A háború katalizátorszerepe, vagyis az, hogy a sikertelenség felgyorsítja a rendszer összeomlásához vezető folyamatokat, egyértelműen érzékelhető. Viszont a jelenlegi helyzetben nehéz lenne megjósolni, hogy ez mikor fog bekövetkezni. A térség szakértőjeszerint Vlagyimir Putyin még akár évekig is hatalmon maradhat, hiszen a mostani válságra lehetnek olyan megoldásai, válaszai, amelyek az elnyomást fokozzák, és így egy ideig az ellenőrzése alatt tarthatja a folyamatokat, bizonyos ideig megőrizheti a hatalmát.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Az már egyáltalán nem számít rendkívülinek, hogy hétről hétre csökken a hárompárti német kormánykoalíció támogatottsága, és az Olaf Scholz kancellár vezette, a szociáldemokrata SPD-ből, a Zöldek Pártjából és a szabad demokrata FDP-ből álló koalíció felbomlása kevesebb mint egy évvel a jövő őszi parlamenti választások előtt szinte állandóan napirenden van. Ráadásul nem az ellenzék kényszeríti erre a kormányt, hanem Christian Lindner pénzügyminiszter.

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×