eur:
402.24
usd:
371.34
bux:
90306.36
2025. március 31. hétfő Árpád
Nyitókép: NATO

Sebességbe tették a finn NATO-csatlakozás ügyét

A parlament a következő hetekben vitatja meg az ország NATO-tagságát, és Svédország is felülvizsgálja biztonságpolitikáját - jelentette be Sanna Marin finn miniszterelnök és Magdalena Andersson svéd kormányfő szerdán Stockholmban, közösen tartott sajtótájékoztatójukon.

Marin és Andersson a két skandináv ország biztonságának biztosításáról és esetleges jövőbeli NATO-tagságáról tárgyalt az Ukrajnában kialakult háborús helyzet kapcsán. Közös sajtótájékoztatójukon Sanna Marin azt mondta: szerinte jó lenne, ha Svédország és Finnország egymáséhoz hasonló döntéseket hozna a jövőben. "Világos a különbség aközött, hogy mit jelent a (NATO) tagjának és mit jelent a partnerének lenni", hiszen "teljes jogú tagság nélkül a NATO nem garantálhatja Finnország biztonságát" - fogalmazott a finn kormányfő.

Marin szerint amennyiben a parlament az elkövetkezendő hetekben amellett dönt, hogy az ország csatlakozzék az észak-atlanti szövetséghez, Finnország felvétele a NATO-ba "heteken belül" megtörténhet. Marin azonban felhívta a figyelmet arra, hogy már a felvételi eljárás során számítani kell Finnország elleni orosz szankciókra, valamint növekvő feszültségre az 1300 kilométer hosszú finn-orosz határon. Antti Kaikkonen finn védelmi miniszter szerint a határon egyelőre nyugalmas a helyzet, de fel kell készülniük az esetleges változásokra.

A finn kormány által szerdán közzétett dokumentum szerint - melyben az ország kül- és biztonságpolitikai elképzeléseit egészítik ki -

a NATO-tagság előreláthatólag 1-1,5 százalékkal növelné Finnország védelmi költségvetését.

A kormány szerint az ország célja NATO-tagállamként is az Oroszországgal fennálló jó viszony megtartása lenne, annak ellenére, hogy az oroszok Ukrajna elleni támadása alapjaiban változtatta meg Finnország biztonsági környezetét - olvasható a dokumentumban.

Magdalena Andersson svéd miniszterelnök a közös sajtóértekezleten elmondta: fontosnak tartja, hogy alapos vizsgálat előzze meg a döntést Svédország NATO-tagságáról, az ország biztonságpolitikáját ennek fényében vizsgálják felül. A vizsgálat eredményéről várhatóan május végén számolnak be - tette hozzá.

"Értelemszerűen vannak pro és kontra érvek is a NATO-tagságot illetően" - mondta Andersson, megemlítve az észak-atlanti szervezet alapokmányának 5. cikkét, melynek értelmében az egyik tagállamot ért támadást az NATO egésze elleni támadásnak tekintik. "NATO-tagállamként biztonságot jelent az 5. cikk, ezzel együtt ugyanakkor felelősek vagyunk más országokért is" - nyilatkozta a svéd kormányfő.

Az orosz kormány hétfői nyilatkozata szerint Svédország és Finnország csatlakozása a NATO-hoz megbontaná Európa stabilitását. Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője úgy fogalmazott: amennyiben a két ország csatlakozik az észak-atlanti szervezethez, Oroszországnak a saját eszközeivel kell "kiegyensúlyoznia a helyzetet".


VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
Az unió komoly változásokat akar, de kiváltható-e az amerikai védelem Európában?

Az unió komoly változásokat akar, de kiváltható-e az amerikai védelem Európában?

Európa a mozgósítható haderő és bizonyos katonai eszközök tekintetében jelentős mértékben függ az Egyesült Államoktól, a teljes leválás rövid távon nem lehet reális cél – mondta az InfoRádióban Olekszij Anton, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány junior kutatója. A biztonságpolitikai szakértő hozzátette: a legnagyobb amerikai függés a kiegészítő eszközöknél figyelhető meg, a logisztikában óriási a lemaradása Európának.

Kiszámolták, mennyibe kerül Ukrajna EU-csatlakozása: fejenként kétmillió forint

A Magyar Külügyi Intézet és a Mathias Corvinus Collegium közös konferenciáján elhangzott, hogy az ukrán uniós csatlakozás teljes költsége öt év alatt majdnem két és fél ezer milliárd euróba kerülne, ami az Európai Unió 2025-ös költségvetésének több mint 12,5-szerese. A részletekről Siklósi Péter, a Magyar Külügyi Intézet vezető kutatója számolt be az InfoRádióban.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.03.31. hétfő, 18:00
Demkó Attila
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programvezetője
Donald Trump most töri össze az USA világhatalmi pozícióját?

Donald Trump most töri össze az USA világhatalmi pozícióját?

Az elmúlt napokban bejárta a világsajtót és komoly botrány okozott, hogy az amerikai kormányzat legmagasabb rangú tisztségviselői Signal beszélgetésben értekeztek egy katonai csapás részleteiről, amelybe állítólag véletlenül egy újságírót is bevettek. Ahogy azt már sokan megírták, ez az eljárás számos törvényt, sőt a józan ész szabályait is áthágta, hiszen nem csupán az legalapvetőbb biztonsági és dokumentációs alapelveket sértette meg, hanem arra is rámutatott, milyen stílusban kommunikálnak egymással a Trump kormányzat tagjai. Arról viszont kevesebb szó esett eddig, hogy mit árul el beszélgetésük az USA új szerepfelfogásáról. Márpedig úgy tűnik, hogy alapjaiban értik félre a hegemónia lényegét, amelynek súlyos következményei lehetnek az Egyesült Államokra és a világra nézve is.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×