Infostart.hu
eur:
355.57
usd:
313.71
bux:
139512.02
2026. június 25. csütörtök Vilmos
Nyitókép: NATO

Sebességbe tették a finn NATO-csatlakozás ügyét

A parlament a következő hetekben vitatja meg az ország NATO-tagságát, és Svédország is felülvizsgálja biztonságpolitikáját - jelentette be Sanna Marin finn miniszterelnök és Magdalena Andersson svéd kormányfő szerdán Stockholmban, közösen tartott sajtótájékoztatójukon.

Marin és Andersson a két skandináv ország biztonságának biztosításáról és esetleges jövőbeli NATO-tagságáról tárgyalt az Ukrajnában kialakult háborús helyzet kapcsán. Közös sajtótájékoztatójukon Sanna Marin azt mondta: szerinte jó lenne, ha Svédország és Finnország egymáséhoz hasonló döntéseket hozna a jövőben. "Világos a különbség aközött, hogy mit jelent a (NATO) tagjának és mit jelent a partnerének lenni", hiszen "teljes jogú tagság nélkül a NATO nem garantálhatja Finnország biztonságát" - fogalmazott a finn kormányfő.

Marin szerint amennyiben a parlament az elkövetkezendő hetekben amellett dönt, hogy az ország csatlakozzék az észak-atlanti szövetséghez, Finnország felvétele a NATO-ba "heteken belül" megtörténhet. Marin azonban felhívta a figyelmet arra, hogy már a felvételi eljárás során számítani kell Finnország elleni orosz szankciókra, valamint növekvő feszültségre az 1300 kilométer hosszú finn-orosz határon. Antti Kaikkonen finn védelmi miniszter szerint a határon egyelőre nyugalmas a helyzet, de fel kell készülniük az esetleges változásokra.

A finn kormány által szerdán közzétett dokumentum szerint - melyben az ország kül- és biztonságpolitikai elképzeléseit egészítik ki -

a NATO-tagság előreláthatólag 1-1,5 százalékkal növelné Finnország védelmi költségvetését.

A kormány szerint az ország célja NATO-tagállamként is az Oroszországgal fennálló jó viszony megtartása lenne, annak ellenére, hogy az oroszok Ukrajna elleni támadása alapjaiban változtatta meg Finnország biztonsági környezetét - olvasható a dokumentumban.

Magdalena Andersson svéd miniszterelnök a közös sajtóértekezleten elmondta: fontosnak tartja, hogy alapos vizsgálat előzze meg a döntést Svédország NATO-tagságáról, az ország biztonságpolitikáját ennek fényében vizsgálják felül. A vizsgálat eredményéről várhatóan május végén számolnak be - tette hozzá.

"Értelemszerűen vannak pro és kontra érvek is a NATO-tagságot illetően" - mondta Andersson, megemlítve az észak-atlanti szervezet alapokmányának 5. cikkét, melynek értelmében az egyik tagállamot ért támadást az NATO egésze elleni támadásnak tekintik. "NATO-tagállamként biztonságot jelent az 5. cikk, ezzel együtt ugyanakkor felelősek vagyunk más országokért is" - nyilatkozta a svéd kormányfő.

Az orosz kormány hétfői nyilatkozata szerint Svédország és Finnország csatlakozása a NATO-hoz megbontaná Európa stabilitását. Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője úgy fogalmazott: amennyiben a két ország csatlakozik az észak-atlanti szervezethez, Oroszországnak a saját eszközeivel kell "kiegyensúlyoznia a helyzetet".

Címlapról ajánljuk
Áfacsökkentést szeretnének a zöldség- és gyümölcstermesztők

Áfacsökkentést szeretnének a zöldség- és gyümölcstermesztők

A hazai zöldség-gyümölcs mintegy 70 százaléka az áruházláncokon keresztül kerül a fogyasztóhoz –ez a szektor fehér és legális –, míg 30 százalék forog más csatornákon annak pedig akár fele is lehet a fekete kereskedelem. Ezen kívül még újabb 10-20 százalék illegális kereskedelmet nem láthat a statisztika – mondta az InfoRádió Aréna című műsorában Apáti Ferenc, a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnöke.
inforadio
ARÉNA
2026.06.25. csütörtök, 18:00
Mészöly Géza korábbi válogatott labdarúgó, edző
Újvári Gábor újságíró, sportvezető
Tisza-kormány: Magyar Péter határidőt adott a legfőbb ügyésznek, délután bejelentések jönnek

Tisza-kormány: Magyar Péter határidőt adott a legfőbb ügyésznek, délután bejelentések jönnek

Magyar Péter miniszterelnök csütörtökön rendkívüli kormányszóvivői sajtótájékoztatón tesz új bejelentéseket a hétvégi kihelyezett kormányülés előtt, miközben a kabinet egyszerre több politikailag érzékeny ügyet mozgat. Szerdán benyújtották az ügynökakták megnyitását célzó törvényjavaslatot, a parlament pedig jövő héten rendkívüli ülésen tárgyalhat hat javaslatot. A Tisztítótűz-művelet keretében a legnagyobb vitát a képviselői mandátum 12 éves korlátozása váltotta ki, amelyet a TASZ szerint ki kellene venni a csomagból. Eközben razzia volt a Semmelweis Egyetemen, őrizetbe vették Fonyód volt fideszes polgármesterét, felmondták Balásy Gyula cégeinek szerződéseit, és tovább gyorsult a Fideszhez köthető médiumok leépülése.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×