eur:
408.04
usd:
375.14
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Az orosz-ukrán háború elől menekülők várakoznak az ungvári vasútállomás előtt 2022. március 9-én. A pályaudvarra érkező menekülteket buszokkal szállítják tovább a kárpátaljai városhoz közeli szlovák és magyar határátkelőhelyekre.
Nyitókép: MTI/Nemes János

Már van, aki visszatér Kárpátaljára – beszámoló

Egy Ungváron dolgozó újságíró az InfoRádióban elmondta, a Kárpátokon innen viszonylagos nyugalom van. Új fejezetet Simon Rita szerint csak egy bombatámadás nyitna.

Kárpátalján viszonylagos nyugalom uralkodik, annak ellenére, hogy onnan 300 kilométerre, Lembergben (Lviv) már rakéták csapódtak be - számolt be az InfoRádiónak Simon Rita, a Kárpáti Igaz Szó ungvári újságírója. Szerinte a térségben nagy gondot jelent, de a segélyeknek köszönhetően egyelőre zavartalan a több tízezer úgynevezett belső menekült ellátása.

"Az elmúlt 22 napban nem volt Kárpátalján támadás, harci cselekmény, az viszont biztos, hogy a légiriadó megbolygatta a közhangulatot. Az emberek azért

bíznak abban, hogy az ittenieket nem éri támadás.

A lvivi támadás miatt sem pánikolt senki" - mondta el Simon Rita.

Az első két héten tapasztalt "nyüzsgés, pánik" tehát már elült, "aztán kezdtek kicsit belesüppedni ebbe az egészbe" a szombati szirénáig, amire mindenki felkapta a fejét.

Ungvár zsúfoltságáról szólva elmondta, hivatalos adatok szerint 30 ezer menekült tartózkodik náluk, ami azért érzékelhető, de

  • újra nyitva vannak az edzőtermek
  • működnek a szépségszalonok
  • fogadják vásárlóikat a ruhaboltok
  • az élelmiszerüzletek be sem zártak
  • látogathatók az éttermek.

"Úgy gondolom, az emberek is próbálnak visszarázódni a régi kerékvágásba, próbálnak hozzászokni a feszült helyzethez, muszáj itt megmaradni; ha most nem vetünk, ősszel sem fogunk aratni" - ecsetelte Simon Rita.

A közszolgáltatásról, -ellátásról szólva azt mondta, Kárpátalján zavartalan, a rengeteg humanitárius segítséget pedig rögtön folyósítják az oda átmenetileg betelepülteknek, akik száma Kárpátalja egészét tekintve 80 ezerre tehető.

A falvak állapotáról szólva elmondta még,

sokak fagyasztóládája tele lett hússal,

és "ott van az udvaron a csirke", a városokban pedig még vannak tartalékok, hiány nincs semmiből a boltokban sem.

Üzemanyagfronton viszont volt némi fennakadás, de a bajok már elhárultak, és az ár is csökkent.

Beszélt még a hadkötelezettségből fakadó helyzetekről is: tudomása szerint még senkit nem vittek el harcolni kötelező jelleggel, de lehetőség volt a háború kezdete elejétől önkéntes alapon jelentkezni a területi egységekhez; jelentkeztek is több mint 100 ezren országszerte ezeken a helyeken, felírták az adataikat, de el még nem vitték őket sem.

A belső menekültekről azt mondta, sokan csak egy éjszakára húzzák meg magukat az ország nyugati felében, és mennek is tovább.

"Akiknek van már családtagjuk, rokonuk egy másik országban, például Magyarországon vagy Lengyelországban, indulnak is, de akiknek még útlevelük sincs, azok valószínűleg vissza fognak térni később; egy idegen országban mindent nulláról kezdeni iszonyatosan nehéz."

És van még egy típusú menekült:

aki nekiindul nyugatnak, de látva, hogy Kárpátalján viszonylagos nyugalom van, oda tér vissza.

Egy Kárpátalját érő bombatámadás azonban "új fejezetet nyitna" - mondta Simon Rita.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×