eur:
393.06
usd:
363.25
bux:
72351.87
2024. július 5. péntek Emese, Sarolta
Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök perének tárgyalása előtt a jeruzsálemi körzeti bíróságon  2021. február 8-án, néhány héttel a március 23-i parlamenti választások előtt. Az izraeli kormányfő ellen ellen 2020-ban nyújtott be a főügyész vádiratot csalás, közhivatallal visszaélés és korrupció vádjával.
Nyitókép: MTI/AP/Walla pool/Reuven Castro

Éjfélkor lejár Benjamin Netanjahu kormányalakítási megbízatása

12 év után ellenzékbe kerülhet a Netanjahu vezette jobboldali Likud párt, ha a Netanjahut ellenző, és erősen megosztott tábornak a következő hetekben sikerül a Likud nélkül koalíciós kormány felállítania.

Éjfélkor lejár Benjamin Netanjahu 28 napos kormányalakítási megbízatása - emlékeztetett az izraeli média kedden. Netanjahu a március 23-i, két éven belül negyedik parlamenti választások után kezdett tárgyalásokat a többi jobboldali párttal, majd négy héttel ezelőtti felkérése óta hivatalosan is megpróbálta tető alá hozni újabb koalícióját, de mindeddig sikertelenül.

A választásokon ugyanis csak 58 mandátumot szereztek a kneszet 120 helyéből a miniszterelnökségét elfogadó jobboldali és vallásos pártok, melyek közül a Vallásos cionisták nevű, szélsőségesen jobboldali párt nem fogadja el a Raam nevű, és Netanjahu kormányfői szerepe ügyében semleges, muzulmán hagyományőrzőző arab párt koalíciós részvételét, sőt külső támogatását sem, és ezért Netanjahu nem képes a Raam segítségével 61 fős, kormányzati többséget szerezni.

Benjámin Netanjahu hétfőn olyan rotációs kormányzást ajánlott a hét mandátumot szerző Naftali Bennetnek cserébe csatlakozásáért Jobbra (Jamina) nevű pártjával, amelyben elsőként Bennet lehetne egy évig a miniszterelnök, de a Jobbra elnöke visszautasította az ajánlatot arra emlékeztetve a kormányfőt, hogy pártja csatlakozása esetén sincs meg a kormányalakításhoz szükséges többsége.

Rivlin az eddigi sikertelen kormányalakítási próbálkozások után elvileg újabb két hetet adhat Netanjahunak, vagy felkérhet egy másik miniszterelnök-jelöltet, vagy átadhatja a kormányalakítás a kneszetnek, ahol a már felkértek kivételével bármely képviselő megpróbálkozhat koalíció létrehozásával, ha legalább 61 képviselő aláírásával támogatja ebben.

Ha senki sem lesz képes negyedszer sem a kormány megteremtésére, akkor ismét, ötödször is választásokat írnak ki Izraelben várhatóan ősz elejére.

A Háárec című újság honlapjának értesülése szerint Reuven Rivlin államelnök csak szerdán dönt az esetleges újabb kormányalakítási megbízatásról, és valószínűleg Jaír Lapidot, a Van Jövő (Jes Atíd) nevű centrista párt vezetőjét nevezi meg kormányfő-jelöltnek.

Egyelőre nem világos, hogy Lapid képes lesz-e végrehajtani ezt a a feladatot. Korábban ő is fölajánlotta Bennetnek csatlakozásáért a rotációs kormányzást, amelyben Bennet lenne az első kormányfő, és már napok óta intenzív háttértárgyalások folynak a 30 képviselői helyével a legtöbb mandátumot szerző párt, a Likud nélküli kabinet irányelveiről és a tárcák elosztásáról.

Ha Netanjahu éjfélig nem tud koalíciót létrehozni, akkor a következő időszakban várhatóan megpróbálja megakadályozni riválisainak hasonló lépéseit. Ha Lapidnak sem sikerül a kabinet felállítása, akkor az izraeli törvények szerint a leköszönő kormány átmeneti kormányként hivatalban marad Netanjahuval az élén a parlamenti választásokig, majd az új kormány megalakulásáig. Ebben az esetben Netanjahu az átmeneti kormány vezetőjeként folytathatná a bírósági ügyét korrupciós perében, és elvileg esélye lehet rá, hogy ősszel az ötödik választások többséget szerezzen.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.07.05. péntek, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
Felfordulás és káosz jöhet Európa egyik vezető hatalmában – Megállíthatja-e szélsőjobbot a „republikánus front”?

Felfordulás és káosz jöhet Európa egyik vezető hatalmában – Megállíthatja-e szélsőjobbot a „republikánus front”?

Július 7-én tartják a francia nemzetgyűlési választások második fordulóját, amelynek legnagyobb kérdése, hogy a Marine Le Pen-féle Nemzeti Tömörülés és szövetségesei megszerzik-e az abszolút többséget, azaz a 289 képviselői helyet. A radikális jobboldali párttal szemben hatalmas visszalépési hullám zajlott le az Új Népfrontban egyesült baloldal, illetve az Emmanuel Macron elnök mögött álló centrista blokk képviselőjelöltjei között, ami könnyen meghiúsíthatja Le Pen álmait a kormányrúd megszerzésére.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×