eur:
406.36
usd:
370.66
bux:
83028.96
2025. április 6. vasárnap Bíborka, Vilmos
Ferenc pápa a helybeli keresztény közösség tagjaival imádkozik a kurdisztáni Karakos újjáépített Szeplőtelen Fogantatás-templomában 2021. március 7-én. Ferenc személyében az első római katolikus egyházfő keresi fel Irakot.
Nyitókép: Alessandro Di Meo

Véget ért Ferenc pápa történelmi látogatása Irakban

A katolikus egyház vezetője hétfő reggel felszállt egy Rómába tartó gépre, miután az utóbbi négy napban konfliktus sújtotta városokba látogatott, muszlim és keresztény vezetőkkel találkozott, és a békéről és a békés együttélésről prédikált.

Ferenc pápa személyében először látogatott a katolikus egyház vezetője Irakba.

Programjának hivatalos lezárásaként vasárnap – a moszuli és karakosi látogatása után – misét mondott az észak-iraki Kurdisztáni Autonóm Régió székhelyén, Erbílben, egy stadionban, ahol az összegyűlt hatalmas tömeg előtt az egyházfő úgy fogalmazott: „Irak mindig vele fog maradni a szívében”.

„A pápa látogatása reményt és bátorságot ad, olyan mintha egy új életet ünnepelnénk” – mondta egy apáca, aki részt vett az erbíli misén.

A mise után Ferenc pápa találkozott annak a halott kurd kisfiúnak, Alan Kurdinak az apjával, akinek a holtteste 2015-ben, a migrációs válság csúcspontján a partra sodródott Törökországban, és a róla készült fénykép bejárta a világsajtót. Az egyházfő együttérzését fejezte ki a férfinak, aki a családjával egy csónakon próbált eljutni Törökországból a görögországi Kos szigetére, de a csónakjuk felborult, és a felesége és két kisgyereke vízbe fulladt.

A katolikus egyházfő biztonsági és járványügyi aggodalmak ellenére látogatott a többségében síita muszlimok lakta Irakba. Évek óta tervezett útját eddig a térségben dúló konfliktusok akadályozták. A pápa a koronavírus-világjárvány miatt tizenöt hónapja nem tett apostoli látogatást egyetlen országban sem.

A katolikus egyházfő hangsúlyozta: a remény zarándokaként látogat el a háború és terrorizmus sújtotta térségbe, „vigaszt és gyógyulást kérve a sebekre”.

Irakban 1947-ben közel ötmillió keresztény élt, 2003-ra számuk 1,4 millióra csökkent, majd 2015-re néhány százezerre. A most 38 millió lakosú Irakban a hivatalos adatok 590 ezerre teszik a keresztények számát, 122 katolikus plébánia működik, 19 püspök szolgál az országban.


VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk

Eredményes a járvány elleni védekezés

Ülésezett az Állategészségügyi Operatív Törzs a ragadós ragadós száj- és körömfájás miatt, Magyarországon nincs újabb kitörés, a védekezés eredményes - közölte az agrárminiszter az operatív törzs ülését követő sajtótájékoztatón szombaton Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.07. hétfő, 18:00
Noszek Péter
a Nestlé Hungária ügyvezető igazgatója
Új fegyvert vetett be Ukrajna, az oroszok kifulladtak a fronton - Háborús híreink szombaton

Új fegyvert vetett be Ukrajna, az oroszok kifulladtak a fronton - Háborús híreink szombaton

Az Ukrajnát támogató "tettrekészek koalíciója" Emmanuel Macron francia elnököt, vagy Keir Starmer brit kormányfőt jelölheti tárgyalónak Putyinnal szemben. Az ukrán katonák szerint az orosz rohamok ereje kezd megfogyatkozni, légvédelmük pedig egyre nagyobb károkat szenved el. Volodimir Zelenszkij kijelentette: soha nem fognak beleegyezni a megszállás alatt lévő területek elcsatolásába. Több ukrán elemzőcsoport is arra jutott, hogy az orosz harckocsik javítási üteme megsokszorozódott, ami így már elégtelen a csatatéren elszenvedett veszteségek kompenzálására. Donald Trump belső köre azt tanácsolja az amerikai elnöknek, hogy ne folytasson közvetlen beszélgetést Putyinnal, amíg az orosz vezető nem kötelezi el magát egy teljes körű ukrajnai tűzszünet mellett. Az ukrán hadsereg új típusú, optikai kábellel működő drónokat kezdett alkalmazni, amelyek 20 kilométeres hatótávolsággal rendelkeznek. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×