eur:
392.6
usd:
362.16
bux:
72132.83
2024. július 6. szombat Csaba
Szavazók az erdélyi Aranyosegerbegy iskolájában berendezett szavazókörzetben, a romániai parlamenti választásokon 2020. december 6-án.
Nyitókép: MTI/Kiss Gábor

Már meg is van, mikor kezdik az RMDSZ részvételével a koalíciós tárgyalásokat Romániában

A parlamenti többség kialakításáról és a közös kormányzásról kezdenek tárgyalásokat szombaton Romániában a Nemzeti Liberális Párt (PNL), az USR-PLUS és a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ).

Ezt Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke jelentette be Facebook-oldalán, miután Klaus Iohannis román államfő jelenlétében folytatott informális megbeszélést Ludovic Orbannal, a PNL elnökével, Dan Barnával, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnökével és Dragos Tudoracheval, a Szabadság Egység és Szolidaritás Pártja (PLUS) ügyvezető elnökével.

Az USR és a PLUS már augusztusban összeolvadt, de még nem választották meg a fúzió nyomán létrejövő új párt egységes vezetőségét.

A három politikai erőnek, a PNL-nek, URS-PLUS-nak és az RMDSZ-nek néhány százalékpontos többsége lesz a kétkamarás bukaresti parlament mindkét házában, a képviselőházban pedig a mindenkori kormányt hagyományosan támogató nemzeti kisebbségi frakció szavazataira is számítanak.

A jobboldali államfő már hétfőn bejelentette, hogy miután a választók több mint fele a jobbközép pártokra voksolt, jobbközép kormánykoalíció körvonalazódik, és a választásokat egyébként megnyerő Szociáldemokrata Párt (PSD) így "végre" kimarad a politikai döntéshozatalból.

A PNL a párt éléről államfővé választott Klaus Iohannisszal folytatott egyeztetést követően szerda este úgy döntött: Florin Citu pénzügyminiszter számára kér kormányalakítási megbízást.

Az elnök még nem nevezte ki formálisan miniszterelnök-jelöltjét, ugyanis a központi választási bizottság még nem hirdette ki a választások hivatalos végeredményét.

A román alkotmány szerint az elnök a parlamenti pártokkal folytatandó egyeztetés után nevezi meg miniszterelnök-jelöltjét, de csak akkor kellene a választások győztese által javasolt politikusnak adnia a kormányalakítási megbízást, ha az illető pártnak egyedül is többsége lenne a parlamentben.

Csütörtök délben bejelentették: Iohannis hétfőre várja az elnöki hivatalba kormányalakítási konzultációra a parlamenti képviselethez jutott politikai szervezetek képviselőit. Bár az elnök már egyértelművé tette, hogy jobbközép kormánykoalíciót akar, az alkotmány által megkövetelt formális egyeztetéseken parlamenti súlyuk sorrendjében fogadja a pártokat, elsőként a választásokat megnyerő PSD küldöttségét.

Címlapról ajánljuk

Orbán Viktor Moszkvában: „azt akarta megtudni, merre van a békéhez vezető legrövidebb út”

Európának a béke a legfontosabb. A magyar EU-elnökség a következő félévet – az akkor végzendő munkát – békemissziónak tekinti - hangsúlyozta Orbán Viktor kormányfő a Vlagyimir Putyin orosz elnökkel közös sajtótájékoztatóján pénteken Moszkvában.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.07.08. hétfő, 18:00
Lakatos Júlia
a Méltányosság Politikaelemző Központ stratégiai igazgatója
Hatalmas összegek vándorolnak Ukrajnába, de nem a háború miatt nincs elég forrás

Hatalmas összegek vándorolnak Ukrajnába, de nem a háború miatt nincs elég forrás

Ukrajna újjáépítésének és stabilizációjának sikere szorosan összefonódik a nemzetközi támogatás és a helyi reformok hatékonyságával. Az országnak stratégiai lépéseket kell tennie a gazdasági diverzifikáció, a humán tőke fejlesztése és az infrastrukturális modernizáció terén, hogy hosszú távú fenntartható fejlődést érjen el – vélik el a Centre for European Policy Studies kutatói, akiknek friss jelentése szerint a további nemzetközi, főként piaci befektetések legkomolyabb visszatartó ereje nem a háború, hanem a szükséges politikai reformok végrehajtása.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×