eur:
411.36
usd:
392.46
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Valentyina Matvijenko, a parlamenti felsőház, a Szövetségi Tanács elnöke, Dmitrij Medvegyev orosz miniszterelnök és Vjacseszlav Vologyin, az alsóház, az Állami Duma elnöke (b-j) Vlagyimir Putyin orosz elnök éves beszédét hallgatja a moszkvai Manyézs Központi Kiállítási Csarnokban 2020. január 15-én.
Nyitókép: MTI/EPA/Az orosz kormány sajtószolgálata/Szputnyik/Kreml/Pool/Dmitrij Asztahov

Medvegyev véleményt mondott az elmúlt nyolc évről

Megelégedéssel nyilatkozott saját csaknem nyolcévi kormányzásának mérlegéről Dmitrij Medvegyev volt orosz miniszterelnök vasárnap a Pervij Kanal állami tévécsatornának, hangsúlyozva, hogy válságos körülmények között kellett tevékenykednie.

Medvegyev, akit szerdai lemondását követően az orosz biztonsági tanács alelnökévé nevezett ki Vlagyimir Putyin államfő, és aki továbbra is a kormánypárt, az Egységes Oroszország vezetője, azt mondta, hogy "egészében véve elégedett" azzal, ahogy a kormány miniszterelnöksége alatt működött. Emlékeztetett arra, hogy első kabinetjét az egész világot sújtó recesszió idején alakította meg, és hogy súlyos csapást jelentettek a büdzsére a Krím Oroszországhoz való "visszatérítése" - a félsziget Ukrajnától történt elcsatolása - nyomán bevezetett szankciók is.

Felidézte, hogy a gazdasági büntetőintézkedések közepette a kormánynak meg kellett szerveznie az import kiváltását. Felhívta a figyelmet arra, hogy

a válság és a szankciók közepette sikerült megőrizni a makrogazdaság stabilitását.

Mint mondta, amíg kormányzásának elején az infláció mértéke 13-ról 15 százalékra nőtt, addig mára 3 százalékra csökkent.

"Ez a legalacsonyabb infláció hazánk történetében. Ez értelemszerűen kihat az emberek szociális közérzetére" - mondta.

Az általa vezetett kormányzat legfontosabb irányvonalának a Putyin által 2018-ben meghirdetett, szociális és gazdasági téren áttörést ambicionáló nemzeti projektek megvalósítását nevezte. Úgy vélekedett, hogy az övét váltó új kabinet fő feladata a reáljövedelmek növelése lesz. Elismerte, hogy kormányfősége alatt ezek alig nőttek, amit az "összgazdasági helyzettel" magyarázott.

Kormányának lemondását Medvegyev egyfelől az orosz politikai rendszer Putyin által szerdán meghirdetett, a hatalmi ágak egyensúlyát megváltoztató "megújításával" indokolta. Mint mondta, az elnöknek "abszolút szabadnak" kell lennie az ezzel kapcsolatos döntések meghozatalakor és nem kell tekintettel lennie semmilyen más tényezőre, "beleértve a kormányt is".

Másfelől az időtényezőt hozta fel indoklásul, mondván, hogy az általa a kormány élén eltöltött csaknem nyolcéves időszak "hatalmas" volt, és hogy ilyesmi első ízben fordult elő Oroszország legújabb kori történelmében.

"Egyébként egy kormány lemondásához abszolút nyugalommal kell viszonyulni, nincs benne semmi szokatlan. Ez az egész világon megtörténik, nálunk is megtörténik" - hangoztatta.

Putyin csütörtökön Mihail Misusztyint nevezte ki kormányfővé, aki korábban tíz évig állt a Szövetségi Adószolgálat élén.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a kőolaj-előállításban érdekeltek, a távközlési szektor cégei, a feldolgozóipari gyártók (bioetanol, keményítő, napraforgóolaj), valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×