A kormányzó brit Konzervatív Párt keményvonalas alsóházi brexit-tábora és a kisebbségi tory kormány külső támogatója, a szintén erősen EU-szkeptikus észak-írországi Demokratikus Unionista Párt (DUP) elsősorban azt kifogásolja, hogy az Egyesült Királyság végérvényesen vámunióban maradhat az EU-val, ha szükségessé válik a backstop-záradék alkalmazása. Ez volt az elsődleges oka annak, hogy a brexit-megállapodást a londoni alsóház januárban példátlan többséggel elutasította.
A brit kormány a backstop-záradék módosítását szeretné elérni, az EU azonban elzárkózik a már lezárt brexit-megállapodás újranyitásától.
A vita fellángolásának előzményeként Michel Barnier, az Európai Bizottság brexit-főtárgyalója Twitter-üzenetében olyan megoldási lehetőségre tett utalást, amelynek alapján Nagy-Britannia egyoldalúan kiléphetne ugyan a backstop-mechanizmus által előirányzott egységes vámuniós térségből, de Észak-Írország ebben az esetben is e közös vámtérség hatálya alatt maradna, ha más megoldás nem születik a jelenleg gyakorlatilag nem létező ír-északír határ újbóli fizikai ellenőrzésének elkerülésére.
A brit kormány ezt a megoldást már korábban is elutasította, azzal az érvvel, hogy egy ilyen mechanizmus az Egyesült Királyság területi és gazdasági integritását kezdené ki, mivel Észak-Írország és Nagy-Britannia között, az Ír-tengeren hozna létre vámhatárt.
Észak-Írország nem tartozik Nagy-Britanniához, de vele együtt alkotja az Egyesült Királyságot a brit korona fennhatósága alatt.
Stephen Barclay, a brit kormány brexit-ügyi minisztere szombaton indulatos Twitter-üzenetben reagált Barnier javaslatára, azt írva: a brexit-határidő közeledtével "nem most lenne itt az ideje a régi viták újbóli megvívásának".
Nigel Dodds, a DUP helyettes vezetője szombaton megismételte azt a korábban is többször hangoztatott londoni álláspontot, hogy a Barnier-javaslatban szereplő megoldás nem tartja tiszteletben az Egyesült Királyság alkotmányos és gazdasági integritását, ezért "sem reálisnak, sem ésszerűnek" nem nevezhető.
A londoni alsóház a tervek szerint kedd este szavaz ismét a kilépési feltételeket rögzítő megállapodásról.
Theresa May miniszterelnök a múlt héten bejelentette, hogy ha a ház újból elveti az egyezményt, a kormány szerdán azt a kérdést terjeszti be szavazásra, hogy a parlament engedi-e a megállapodás nélküli Brexitet.
Ha az alsóház a megállapodást és a megállapodás nélküli brexitet egyaránt elutasítja, a kormány csütörtökön lehetővé teszi a képviselőknek a szavazást arról, hogy London kérje-e az EU-tól a kilépés március 29-ei határidejének meghosszabbítását. A brexit elhalasztásához a többi 27 uniós társállam egyhangú beleegyezése is kell.