Az ukrajnai háború és az Oroszországtól mint földgáz-szállítótól való elfordulás tükrében az Európai Unió energiamixében felértékelődött a földgázban gazdag Katar gázimportja. A kis Öböl-menti állam viszont azzal fenyegetőzik, hogy leállíthatja kulcsfontosságú szállításait, amennyiben a tagállamok szigorúan betartatják az úgynevezett „due diligence”, azaz a kereskedelmi partner gyakorlatát és anyagi helyzetét átvilágító új törvényt.
Az uniós jogszabály kritériumokat határoz meg a széndioxid-kibocsátás, az emberi és munkavállalói jogok tiszteletben tartása kérdéseiben is.
Szaad al-Kaabi katari energiaügyi miniszter azt mondta a Financial Timesnak: amennyiben bármely uniós tagállam a törvényben említett mértékű büntetést szab ki, akkor országa leállítja a cseppfolyósított gáz, azaz LNG exportját az EU-ba.
A jogszabály szerint a tagállamoknak törvénybe kell iktatniuk, hogy az adott cég éves globális bevételének akár öt százalékára is megbírságolható a vállalatot. A katari energiaügyi miniszter hozzátette: „ha az lesz a helyzet, hogy elveszítem a bevételem 5 százalékát, mert Európába mentem kereskedni, akkor inkább nem megyek Európába... nem blöffölök!”
Azzal érvelt, hogy a QatarEnergy nevű állami cég bevételének öt százaléka a katari állam, azaz a nép pénze. „Nem veszíthetek el ennyi pénzt, ezt senki sem fogadná el” – mondta.
A Financial Times emlékeztet, hogy az Európai Unió idén fogadta el a céges átvilágítási törvényt. Egyéb rendelkezések mellett a jogszabály a 2050-re nettó zéró klímagáz kibocsátását előíró uniós irányvonal része. Egy sor uniós és az EU-n kívüli vállalat is felháborodva reagált, és közölték, hogy a szabály túlságosan megterhelő, illetve versenyhátrányba hozza őket.
Mások szerint a törvény megnöveli a pereskedés kockázatát. A Cefic nevű, vegyipari érdekképviselet szerint a szöveget „alaposan át kell nézni, fel kell kutatni azokat a kitételeket, amelyeket le lehet egyszerűsíteni és csökkenteni kell a büntetés szintjét”.
Az átvilágítási törvény szerint az EU-n kívüli cégeket akkor lehet a törvénynek megfelelően átvilágítani, ha évi több, mint 450 millió eurós forgalmat generálnak az Unióban.
Katar a világ egyik legnagyobb cseppfolyósított földgáz exportőre és az állami energiacég Németországgal, Franciaországgal, Olaszországgal és Hollandiával is hosszú lejáratú szerződéseket kötött. A katari energiaügyi miniszter – aki egyben az állami cég vezérigazgatója is – azt mondta, a 2027-ben életbe lépő európai törvény gyakorlatilag előírja, hogy a QatarEneregy összes beszállítójának munkaügyi gyakorlatát ellenőrizzék, miközben „globális ellátólánca 100 ezer cégből áll... ezer embert kéne alkalmaznom az átvilágításokhoz” – jegyezte meg Szaad al-Kaabi.