Németországban, de több más európai országban nem csak a hatóságoknak okozott rendkívüli bosszúságokat az Utolsó Generáció (Letzte Generation) klímavédelmi szervezet. Az elmúlt több mint egy évben számos esetben sajátos tiltakozásaikkal megbénították a közúti és a légiközlekedést. Ez az oka annak, hogy a szervezet aktivistái egyre több támogatót vesztettek, és rohamosan növekedett a tevékenységüket elítélők száma. A felmérések pedig arról tanúskodtak, hogy a mindennapi élet gyakori megbénítása miatt a környezetvédelem hívei is egyre inkább ellenük fordultak.
Már korábban is voltak olyan értesülések, hogy a német klímaaktivisták felismerték a velük szemben növekvő ellenszenvet, és "stratégiaváltást" terveznek. Ennek jegyében nem csupán a klímavédelemre kívánnak összpontosítani, hanem az embereket leginkább érintő problémákra, mégpedig annak reményében, hogy minél többeket szólíthassanak meg.
Mindezt most megerősítette a szervezet társalapítója és egyben szóvivője, Carla Hinrichs is. A Der Spiegelnek nyilatkozva utalt arra, hogy
felhagynak az olyan "ellentmondásos" akciókkal, mint az utcai és repülőtéri blokádok vagy épp a múzeumi rongálások.
Figyelmet érdemlő volt az az érvelés is, amellyel a társelnök-szóvivő a tervezett névváltást indokolta. Hinrichs ugyanis a globális felmelegedés gyors ütemével magyarázta, hogy az Utolsó Nemzedék, azaz Letzte Generation elnevezés már nem állja meg a helyét. A helyzet – mint fogalmazott – a szemünk láttára eszkalálódik. "Mivel nem mi vagyunk az utolsó nemzedék, amelyet mindez érint, nem nevezzük magunkat tovább így. Magunk mögött hagyjuk ezt a nevet" – jelentette ki. Azt azonban egyelőre nem közölte, hogy milyen elnevezésre váltanak, csupán annyit mondott, hogy vannak különböző megfontolások.
Azt ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a mozgalom nem szűnik meg. "Valami új, valami nagy rajzolódik majd ki az Utolsó Nemzedék struktúráiból" – fogalmazott. Ezzel összefüggésben utalt arra, hogy felhagynak a korábbi blokádokkal. Szavai szerint megváltozik az a korábbi mantra, amelynek lényege az volt, hogy "ha nem okozol zavart, nem figyelnek rád". Egyidejűleg megerősítette azokat a korábbi értesüléseket, hogy a fő cél a kapcsolatteremtés lesz.
"Új név alatt fel kell készülnünk a különböző válságokra" – jelentette ki, hangsúlyozva, hogy a kölcsönös biztonság, a társadalmi igazságosság és a kohézió előmozdítása a cél. Ugyanakkor céljuk az is, hogy
"kritikus pillanatokban" több ezer embert mozgósítsanak az utcákra, akik kiállnak a békés, demokratikus rendszer mellett.
A korábbi tiltakozó akciók miatti éles bírálatokkal kapcsolatban kijelentette, hogy a szervezet azt tette, amiben hitt. "Bele tudok nézni a tükörbe, és megvédem, amit tettünk" – idézte szavait a Der Spiegel.
A különböző múzeumi atrocitások, az utcai blokádok, valamint a repülőterek működését megbénító akciók miatt a hatóságok a szervezet több aktivistáját felfüggesztett börtönbüntetésre és pénzbírságra ítélték. Ennek ellenére a szövetségi bűnügyi rendőrség hónapokkal ezelőtt úgy foglalt állást, hogy nincs bizonyíték a szervezet szélsőséges tevékenységére.