Két nappal a történtek után az embereket egy online felmérés keretében arról kérdezték, vajon bezárják-e a Németországban is rendkívül kedvelt és nagy hagyományokkal rendelkező vásárokat. A többség a történtek ellenére azon a véleményen volt, hogy a vásároknak a "korábbi mederben" kell működniük tovább, azaz nem lehet meghátrálni a bűnözők, terroristák elől.
Mindez azonban nem jelenti azt, hogy az illetékes hatóságok most nem a történtek feldolgozásával és a következtetések levonásával foglalkoznának mindenekelőtt. Erre utal, hogy a szász-anhalti tartományi főváros, Magdeburg illetékes törvényhozói testülete rendkívüli ülést kezdett, és összeült az országos parlament, a Bundestag belügyi bizottsága.
A német portálok szakértőket idézve ugyanakkor azt emelték ki, hogy az abszolút biztonság garantálása az ilyen jellegű vásárok esetében sem biztosítható.
Ennek ellenére elkerülhetetlenül merül fel a kérdés: a magdeburgi karácsonyi vásáron történt tragédiát el lehetett volna kerülni? Ezzel kapcsolatban nyilatkozott Nancy Faeser belügyminiszter a Der Spiegelnek, hangsúlyozva, hogy a rendőrséget nem csupán nagyobb jogkörökkel kell felruházni, de elengedhetetlen a létszám bővítése is.
Szavai szerint új szövetségi rendőrségi törvényre van szükség.
A miniszter emlékeztetett arra, hogy az augusztus végi, egy szíriai menekült által az észak-rajna-vesztfáliai Solingenben elkövetett, halálos áldozatokat és sebesülteket egyaránt követelő késes támadás után már szigorították a fegyverviselést, mindenekelőtt a kések viselését.
Faeser szerint ez nem elegendő, így a többi között felvetette a biometrikus megfigyelések engedélyezésének szükségességét is.
A szociáldemokrata politikus hangsúlyozta, hogy mielőbbi intézkedésekre lenne szükség, utalt ugyanakkor arra, hogy a február végi parlamenti választékosokig ezek meghozatalára kevés az idő.
Nancy Faeser a Bild cím lapnak adott interjúban ugyanakkor elmondta: vizsgálatot rendelt el annak felderítésére, hogy a hatóságok milyen információkkal rendelkeztek a magdeburgi merénylet elkövetőjéről. Ígérete szerint az illetékesek minden háttérinformációt tisztázni fognak, alaposan megvizsgálják, hogy voltak-e olyan jelek, amelyek alapján ilyen jellegű merénylet elkövetésének gyanúja felmerülhetett volna.
Erre utalt egyébként a szövetségi bűnügyi rendőrség (BKA) vezetője, aki szerint a hatóság 2023 novemberében Szaúd-Arábiából kapott olyan információkat, amelyek közvetve erre utaltak. Ezek azonban nem voltak annyira "konkrétak", hogy a német adatvédelmi törvények értelmében a Taleb A. néven azonosított 50 éves, Szaúd-Arábiából érkezett férfi ellen eljárást indíthattak volna.
A Der Spiegel ugyanakkor megerősítette azokat az információkat, amelyek szerint Taleb A. közösségi oldalán, X-üzenetekben több ízben fenyegetett azzal, hogy Németország "nagy árat" fog fizeti a szaúd-arábiai menekültekkel szembeni bánásmódért
A BKA elnöke szerint ezeket az információkat most ismételten ellenőrizni kell, tisztázni kell, hogy a hatóságok részéről történt-e mulasztás.
Elemzők szerint a magdeburgi terrorcselekmény nyomán az illegális bevándorlás elleni harc még inkább kampánytémává válik. Erre utal, hogy a CDU/CSU parlamenti frakcióvezetője, Thorsten Frei a menekültek tartózkodási feltételeinek szigorítását sürgette.
Az illegális bevándorlás elleni harcot zászlajára tűző AfD radikális jobboldali párt pedig hétfő estére tiltakozó tüntetést hirdetett Magdeburg központjában. ,A tüntetésen felszólal Alice Weidel, a párt társelnöke, egyben kancellárjelöltje.
A magdeburgi merénylettel gyanúsított férfi 2006 óta él Németországban, pszichiáter szakorvosként dolgozott.