eur:
414.54
usd:
398.36
bux:
79580.08
2024. december 23. hétfő Viktória
PHOENIX, ARIZONA - DECEMBER 22:  U.S. President-elect Donald Trump speaks during Turning Point USAs AmericaFest at the Phoenix Convention Center on December 22, 2024 in Phoenix, Arizona. The annual four-day conference geared toward energizing and connecting conservative youth hosts some of the countrys leading conservative politicians and activists. (Photo by Rebecca Noble/Getty Images)
Nyitókép: Rebecca Noble/Getty Images

Vlagyimir Putyin és transzneműség – erősen kezd Donald Trump

A január 20-án hivatalba lépő Donald Trump elnöksége korai időszakában találkozni akar Vlagyimir Putyin orosz elnökkel.

A Turning Point USA konzervatív szervezet éves, AmericaFest elnevezésű arizonai rendezvényén vasárnap tartott beszédében Trump többször hangoztatta szándékát az ukrajnai háború lezárásának szükségességére, és ahogy fogalmazott:

„ez az egyike azon dolgoknak, amit gyorsan meg akarok tenni”.

A megválasztott elnök a Phoenixben tartott nagyszabású rendezvényen megerősítette a Panama-csatorna üzemeltetésének visszavételére vonatkozó szándékát. Kifejtette, hogy amennyiben Panama nem tartja magát az Egyesült Államokkal kötött megállapodáshoz a csatornát illetően, akkor vissza kell adnia az üzemeltetést.

„Haditengerészetünket és kereskedelmi tevékenységünket nagyon méltánytalan és igazságtalan módon kezelik. A csatornahasználati díjak, amelyeket Panama kiró, nevetségesek, és messzemenően méltánytalanok, különösen annak a rendkívüli nagylelkűségnek a tudatában, amiben Panama részesült – nagyon ostoba módon – az Egyesült Államok részéről” – fogalmazott Donald Trump. Hozzátette, hogy az „országunkkal szemben elkövetett rablásnak azonnal véget kell vetni!”

A leendő elnök először szombaton közösségi oldalán közzétett nyilatkozatban vetette fel a csatorna visszavételének gondolatát.

A Panama-csatorna működtetését az Egyesült Államok 1977-ben Jimmy Carter elnöksége idején adta át Panama állam számára, amely a megállapodásban garantálta az Egyesült Államok szabad hozzáférését a kulcsfontosságú hajózási útvonalhoz.

A január 20-án hivatalba lépő Donald Trump azt is bejelentette, hogy kezdeményezni fogja az Egyesült Államok legmagasabb pontjának, a jelenleg Denali-hegynek nevezett 6190 méter magas csúcs visszanevezését McKinley-hegynek. A hegycsúcsot az 1901-ben meggyilkolt McKinley elnökről nevezték el, akinek elnöksége idején az Egyesült Államok eldöntötte és lezárta a tárgyalásokat a Panama-csatorna megépítéséről.

Az arizonai konzervatív eseményen Trump megerősítette a mexikói határ lezárására vonatkozó tervét az illegális bevándorlók előtt, és kijelentette, hogy hivatalba lépése napján, 2025. január 20-án elnöki rendeletet hoz erről, ami kiterjed majd az illegálisan az Egyesült Államokban tartózkodó bevándorlók kitoloncolásának megkezdésére, különös tekintettel a bűnözőkre.

A megválasztott elnök első hivatali napján kiadni tervezett rendeletei közé sorolta azt, amelyben megtiltja a gyerekeken végrehajtott nemváltó műtéteket, valamint szintén elnöki hatáskörben kívánja kitiltani a transzneműeket a hadseregből, az általános és középiskolákból, valamint nem engedi majd biológiailag férfinak született transznemű nők részvételét a nők sportjában.

„Egy tollvonással megállítom a transzgender őrületet”

– fogalmazott és hozzátette, hogy a Trump-adminisztráció hivatalos politikája abból indul majd ki, hogy két nem létezik.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
Határon átnyúló milliárdok, átalakuló uniós támogatási rendszer: így alakítja át Magyarország jövőjét az EU titkos fegyvere

Határon átnyúló milliárdok, átalakuló uniós támogatási rendszer: így alakítja át Magyarország jövőjét az EU titkos fegyvere

Hogyan egyensúlyozhat az Európai Unió a versenyképesség, a szolidaritás és az együttműködés hármas alapelve között a kohéziós politika területén? Ezt a kérdést járta körül Koller Boglárka, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem professzora „A kohéziós politika jelene és jövője” című konferencián tartott előadásában. Az uniós politikák eredményei ellenére a területi egyenlőtlenségek továbbra is fennállnak, miközben az új célkitűzések – mint a fenntarthatóság és a digitalizáció – egyre nagyobb szerepet kapnak. A konferencia másik kiemelt témája az Interreg programok határon átnyúló együttműködései voltak, amelyek Holop Silveszter előadása szerint nemcsak gazdasági, hanem társadalmi és kulturális dimenzióban is hozzájárulnak a határ menti régiók fejlődéséhez. A szakértők egyetértettek abban, hogy a kohéziós politika jövője az alapelvek megőrzésén és a helyi szintek erősítésén múlik.    

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×