eur:
408.04
usd:
375.18
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
A Nagy-Britannia Európai Unióból való kilépését, azaz a brexitet ellenző tüntetők Londonban 2019. január 29-én. A brit parlament alsóháza vitanapot tart a kormány tervezett lépéseiről a brexittel kapcsolatban.
Nyitókép: MTI/AP/Matt Dunham

Fontos lépés történt a rendezett brexit felé

Soha nem volt akkora esély arra, hogy a brit parlament elfogadja a kormány megállapodástervezetét, mint most, miután Theresa May brit miniszterelnök és az Európai Unió képviselői megállapodtak a tartalékmegoldás időkorlátjáról - vélekedett az InfoRádióban Magyarics Tamás.

"Tulajdonképpen három pontról van szó, egy úgynevezett közös nyilatkozatról, ami azt jelenti, hogy

2020. december 20-ig találnak a felek megoldást,

de a britek, ha úgy látják, hogy az EU-ban nincs szándék az átmeneti megoldásra, ami nem tartja tartósan Észak-Írországot a vámunióban, akkor bármikor befejezheti a tárgyalásokat" - vélekedett a brexitügyi friss fejleményekről Magyarics Tamás, az ELTE egyetemi tanára, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem tudományos főmunkatársa.

Ismert, szinte szó szerint az utolsó pillanatban kötött alkut a Strasbourgba látogató Theresa May brit miniszterelnök és Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke. A felek sajtótájékoztatója, ahol ezt bejelentették kedd első másodperceiben ért véget, így már azon a napon, amikor May ismét a brit parlament elé viszi a kérdést: az ország a válási egyezménynek megfelelően távozzon-e az EU-ból, vagy inkább a pár bőrönddel való drámai ajtócsapkodásra emlékeztető "kemény brexit" módszerével.

A három pont közül a második egy egyoldalú nyilatkozat az Egyesült Királyságtól, hogy a tárgyalásokat megszakíthatja minden további nélkül, ha az EU tárgyalóképességét nem tartja komolynak, végül pedig egy kiegészítés született a politikai deklarációhoz:

"Ezeket a tárgyalásokat a felek úgymond jó ízzel fogják folytatni" - foglalta össze Magyarics Tamás.

Hogy ez megoldás lesz-e az ír határkérdésre, arról azt mondta, a megoldást eltolták, ugyanis "az északír unionista pártiak és a kemény brexitesek attól féltek, hogy nem volt semmi határidő arra eddig, hogy az úgynevezett tartalékmegoldás lejárna bármikor is, vagy tartana olyan hosszú ideig, amilyen hosszú ideig tarthat". Most viszont - mint Magyarics rámutatott -

a jelenlegi megállapodás értelmében a britek bármikor kiléphetnek a tárgyalásokból, egyoldalúan, illetve az átmeneti időszak 2020. december 20-ig szól, addig meg kell születnie az alternatív megoldásnak.

Ha a megadott időpontig sem érnek véget a tárgyalások, az Egyesült Királyság minden következményt viselve lép ki az unóból, és az Ír-sziget egyesítése is lehetetetlenné válik.

A következő napok tétjéről Magyarics Tamás elmondta:

  • kedd: rendezett lesz-e a brexit?
  • szerda: megállapodás lesz-e a brexittel kapcsolatban vagy sem?
  • csütörtök: legyen-e további haladék a kilépésre?
KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×