eur:
408.11
usd:
374.98
bux:
0
2024. november 5. kedd Imre

Medvegyev: az amerikai atomfegyvereket el kellene távolítani Európából

Az Egyesült Államok után Oroszország is felfüggesztette a nukleáris fegyverek korlátozására született nemzetközi egyezmény végrehajtását. Dmitrij Medvegyev orosz miniszterelnök azt mondta: ki kell vonni Európából az amerikai nukleáris fegyvereket.

Hétfőn tette közzé a Kreml közleményét, amiben bejelenti: Oroszország felfüggeszti a közepes- és rövid hatótávolságú nukleáris rakéták megsemmisítésére született, 1988 óta hatályos INF-szerződés végrehajtását. A közlemény mindazonáltal kimondja: a szerződés újra hatályba léphet, ha az Egyesült Államok felhagy az abban foglalt rendelkezések megsértésével.

Az általános béke érdekében ki kellene vonni az összes amerikai nukleáris rakétát Európából, és fel kellene számolni az azok bevetését szolgáló infrastruktúrát – nyilatkozta a Luxemburger Wort című napilapnak Dmitrij Medvegyev orosz miniszterelnök keddi luxemburgi látogatása előestjén. A moszkvai kormányfő sürgette továbbá a nukleáris eszközök bevetését gyakorló NATO-manőverek beszüntetését. Figyelmeztetett: a szerződés végrehajtását először az Egyesült Államok függesztette fel, az orosz lépések csupán az arra adott válaszként tekintendők.

A Kreml bejelentését követően Jens Stoltenberg NATO-főtitkár az európai béke zálogának nevezte a szerződést, majd felszólította Oroszországot: térjen vissza a szerződésben foglalt rendelkezések tiszteletben tartásához. Az észak-atlanti szövetség első embere szerint Oroszország nyíltan megszegte a megállapodást, felfüggesztése miatt válaszintézkedésekre számíthat a NATO európai tagállamaitól.

A több mint három évtizede aláírt egyezmény szakértők szerint mérföldkő volt a hidegháború lezárásában: először tiltotta meg a két szuperhatalom: az Egyesült Államok és a Szovjetunió számára az 500-tól 5500 kilométeres hatótávolságig terjedő nukleáris robbanófejek hordozására képes rakéták és az ehhez szükséges eszközök gyártását, birtoklását és tesztelését.

Az Egyesült Államok már 2014 óta a szerződés megsértésével vádolja az orosz kormányt. Donald Trump elnök február elején közölte, hogy a washingtoni kormányzat megkezdi a kivonulást a megállapodásból és felfüggeszti az abból eredő kötelezettségvállalások végrehajtását. Fél évet adott Moszkvának a szerződésben foglaltak tiszteletben tartására: ha követelése júliusig nem teljesül, az Egyesült Államok végleg kilép a megállapodásból.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Az már egyáltalán nem számít rendkívülinek, hogy hétről hétre csökken a hárompárti német kormánykoalíció támogatottsága, és az Olaf Scholz kancellár vezette, a szociáldemokrata SPD-ből, a Zöldek Pártjából és a szabad demokrata FDP-ből álló koalíció felbomlása kevesebb mint egy évvel a jövő őszi parlamenti választások előtt szinte állandóan napirenden van. Ráadásul nem az ellenzék kényszeríti erre a kormányt, hanem Christian Lindner pénzügyminiszter.

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×