eur:
408.05
usd:
375.07
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
München, 2018. október 15.Horst Seehofer német belügyminiszter, a Keresztényszociális Unió (CSU) vezetőségi ülésére érkezik Münchenben a bajor tartományi választás másnapján, 2018. október 15-én. Az előzetes hivatalos végeredmény szerint a CSU a legtöbb szavazatot kapta, de elveszítette többségét a tartományi választáson. (MTI/EPA/Philipp Guelland)
Nyitókép: MTI/EPA/Philipp Guelland

"Visszaszorulóban vannak Németországban a hagyományos pártok"

A bajor tartományi választás után a szavazók azt tartanák a legszimpatikusabbnak, ha a Zöldekkel lépne koalícióra a választáson győztes, ám többségét elveszítő Keresztényszociális Unió - mondta az InfoRádiónak Pócza István Németország-szakértő.

A választások egyik legfontosabb tanulsága, hogy a CSU nem tud egyedül kormányozni – emelte ki a Századvég vezető kutatója az InfoRádióban. Pócza István szerint Horst Seehofer pártja az eredmény okait keresi, illetve igyekszik megtalálni azokat a szereplőket, akikkel együtt tud kormányozni a jövőben.

„A Zöldekkel, a szociáldemokratákkal, illetve a Freie Wählerrel, azaz a Szabad Választók pártjával is kijönne az a többség,

ami szükséges ahhoz, hogy kormányt tudjanak alakítani” – fogalmazott a szakértő. Szerinte a választók a Zöldekkel való koalíciót tartanák a legszimpatikusabbnak, noha nagyon kevés közös pont van a két párt programjában: amíg a CSU alapvetően bevándorlásellenes, addig a Zöldek bevándorláspárti politikát folytatnak.

A választás legfőbb tanulsága, hogy a hagyományos nagy pártok visszaszorulóban vannak.

„Nem biztos, hogy célszerű lenne folytatni azt, amit országos szinten folytatnak, hogy a szocdemekkel kormányoznak együtt” – jegyezte meg Pócza István, hozzátéve: a két párt közötti folyamatos feszültség széteséssel fenyeget.

A kutató szerint az országos pártszövetség számára az eredmény nem rossz, hiszen az előzetes várakozások 33 százalékot mutattak, amihez képest sikerült néhány százalékpontot javítani. A következő heteket jellemző viták és elemzések az elemző szerint arról szólhatnak majd, hogy kinek van igaza – a CDU-nak vagy a CSU-nak –, és melyik a helyes út.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×