eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 23. szombat Kelemen, Klementina
Nyitókép: Pixabay

Brüsszel: "London fantáziavilágban él a Brexit kérdésében"

„Fantáziavilágban élnek” – ezt mondta az Európai Unió tárgyalócsapata a Brexit felé tartó Nagy-Britanniáról, amikor elutasította London elképzeléseit az ír határról és az új biztonsági együttműködésről.

Szokatlanul kemény támadásnak tartják a brit sajtóban a Brexit-tárgyalások során elhangzott uniós megjegyzéseket.

Egy vezető brüsszeli illetékes arról beszélt, hogy nem sok haladás történt az ír határ jövőjéről és a Galileo műholdas navigációs rendszer használatáról szóló megbeszéléseken a héten.

Az illetékes kizárta azt is, hogy a kilépés után a britek élhetnének az európai elfogatóparancs rendszerével, amelynek alapján a tagállamok kiadják egymásnak a náluk elfogott bűnözőket, köztük terroristákat.

A büntetőjogi lehetőségek szűkülése a britek hibája – mondta a név nélküli nyilatkozó forrás, akit a Telegraph című lap idézett. Annyi kiderült, hogy a nyilatkozó nő volt.

„Az a benyomásom, hogy az Egyesült Királyság azt képzeli, az EU oldalon kell mindennek megváltoznia és náluk minden maradhat a régiben”

– tette hozzá.

Az uniós illetékes szerint akkor lehet eredményes tárgyalásokra számítani, ha Nagy-Britannia elfogadja azt, hogy mi következik a döntései alapján. „Nem kéne ábrándokat dédelgetni a Brexittel kapcsolatban. Minél hamarabb feladjuk a fantáziálást, annál hamarabb tudunk beszélni jövőbeli kapcsolatunkról” – mondta még.

A britek egymilliárd fontot fektettek az unió saját navigációs rendszere, a Galileo fejlesztésébe és a brüsszeli illetékes értésre adta: ha ebből visszakövetelnek egy részt, akkor azt egy korábbi alku felrúgásának tartanák.

„Az unió nem tárgyal fenyegetések árnyékában sem ebben, sem más kérdésben. Az unió eszközei az uniót illetik meg, nincs alapja azok visszakövetelésének”

– szólt a figyelmeztetés.

A Galileo-ügy megakaszthatja a teljes Brexit-tárgyalási folyamatot, miközben a briteket szorítja a 2019 március végére meghatározott kilépés határideje.

A vita lényege, hogy az EU szerint a kilépés után Nagy-Britannia nem férhet hozzá a technológia azon forráskódjához, amely a tagállamok és hadseregeik számára elérhető.

Mint a Telegraph megjegyzi,

Brüsszelt egyre jobban idegesítik London követelései, hogy különleges jogokat élvezzen, amikor már nem lesz a klub tagja.

Michel Barnier, Brüsszel főtárgyalója meglepőnek nevezte, hogy a britek egy sor uniós biztonsági programban különleges státuszt kértek maguknak. Londonban viszont brit illetékesek mondták azt, hogy meglepte őket a brüsszeli hangnem.

Címlapról ajánljuk
Rózsa Dávid: igazi könyvtár lesz az OSZK, mostantól lehet majd kölcsönözni is

Rózsa Dávid: igazi könyvtár lesz az OSZK, mostantól lehet majd kölcsönözni is

Fontos cél még nyitottabbá tenni a nemzeti könyvtárat, hogy az ott található adatbázis mindenki számára elérhető legyen – mondta az InfoRádióban az Országos Széchenyi Könyvtár főigazgatója. Rózsa Dávid úgy látja: bár nagyon sok minden átkerült a digitális térbe és az OSZK-nak feladata is ennek folyamatos nyomon követése, feldolgozása - a klasszikus könyvtári kölcsönzés egyáltalán nem veszített népszerűségéből.

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
Felosztaná Putyin Ukrajnát, megoldhatatlan bajtól szenved az ukrán hadsereg – Ukrajnai háborús híreink szombaton

Felosztaná Putyin Ukrajnát, megoldhatatlan bajtól szenved az ukrán hadsereg – Ukrajnai háborús híreink szombaton

Az ukrán katonai hírszerzés bejelentette, tud arról az orosz tervről, amely 2045-ig jelzi előre a katonai-politikai helyzet változását a világon, és amelynek része Ukrajna három részre történő felosztása is – írja az Ukrajinszka Pravda. Az ukrán hadsereg jelentős kihívásokkal néz szembe a mozgósítás terén, miközben az ország védelmi képességeinek megerősítésén dolgozik. A Financial Times beszámolója szerint Ukrajna mozgósítási tartaléka 3,7 millió fő, míg a katonai szolgálatra potenciálisan alkalmas, 25 és 60 év közötti férfiak száma 11,1 millió - írta meg a Financial Times. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfrissebb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×