eur:
411.38
usd:
392.96
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Vlagyimir Putyin orosz elnök (b) és Kim Dzsongün észak-koreai vezető, a Koreai Munkapárt főtitkára, a Nemzetvédelmi Bizottság első elnöke beszélget Phenjanban 2024. június 19-én, Putyin kétnapos észak-koreai látogatása idején.
Nyitókép: MTI/EPA/Szputnyik/Orosz elnöki sajtószolgálat pool/Gavriil Grigorov

Kaiser Ferenc: Észak-Korea már most is nagyon jól keres az orosz–ukrán háborúval

Az ukrán elnök szerint tízezer észak-koreai katonát vetne be Oroszország a fronton. Kaiser Ferenc, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense az InfoRádióban azt mondta: Oroszország külföldön is toboroz, az észak-koreaiak jelenlétére azonban egyelőre nincs bizonyíték, de nem is lehet kizárni.

Az ukrán elnök szerint Észak-Korea már nemcsak fegyverekkel, hanem katonákkal is támogatja Oroszországot. Volodimir Zelenszkij brüsszeli sajtótájékoztatóján országa hírszerzésére hivatkozva azt mondta, az észak-koreai csapatok ott vannak az Oroszország által megszállt ukrán területeken, és kiképzést kapnak. „Körülbelül tízezer észak-koreai katonáról tudunk, és arra készülnek, hogy bevetik őket ellenünk” – hangsúlyozta az ukrán elnök.

Kaiser Ferenc, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense azt mondja, emberhiánnyal küzd az orosz hadsereg, mivel hivatalosan nem háborúzik az ország, nincs általános mozgósítás. A korábbi részleges mobilizáció pedig az orosz vezetés számára presztízsveszteséggel zárult, mintegy egymillió katonakorú férfi menekült el szülőföldjéről. A hadsereg így válogatott módon próbál katonákat toborozni a szakértő szerint.

„Amit tudunk, hogy a börtönökből toboroznak az oroszok, de rengeteg hír szólt arról, hogy Szerbiában is toboroztak, amíg a szerb kormány fel nem lépett ellene. Kubában kényszersorozzák a közép-ázsiai országokból érkező vendégmunkások egy részét, leitatják őket, és mire magukhoz térnek, már az orosz hadsereg tagjai, és nem emlékeznek rá, hogyan írtak alá” – fejtette ki.

Kaiser Ferenc arra is kitért, hogy Észak-Korea már több millió tüzérségi lőszerrel és ballisztikus rakétákkal is támogatta Oroszország Ukrajna elleni háborúját. Az oroszok oldalán harcoló észak-koreai katonákra azonban nincs bizonyíték, bár ki sem zárható. Megfogalmazása szerint Észak-Korea már most is nagyon jól keres ezzel a háborúval: „nem is mindig pénzt kap, hanem rengeteg élelmiszert, amely egy olyan diktatúrában, ahol a népesség 20-30 százaléka állandó jelleggel éhezik, ez nagyon jó dolog”. Ráadásul így csökkenti a Kínától való diplomácia és egyéb függését is a phenjani rezsim – tette hozzá.

A NKE docense megjegyezte, észak-koreai mérnökök ugyanakkor ballisztikus rakétáik bevetésekor biztosan segítik az oroszokat, sőt, a nyugati haditechnika tanulmányozására megfigyelőket is küldött Phenjan az orosz frontra. Azt is hozzátette, egyes információk szerint Oroszországban a Szovjetunió megszűnése óta is képeznek észak-koreai katonatiszteket, így kommunikációs problémák sem lennének egy Észak-Koreából érkezett zászlóalj bevetésénél.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Kalas Vivien Várhelyi Olivér uniós biztosi jelöléséről: kompromisszumos megoldás született

Kalas Vivien Várhelyi Olivér uniós biztosi jelöléséről: kompromisszumos megoldás született

A magyar uniós biztosjelölttől elvett szakterületek közül kettő az egészségügyi válságkezeléshez, egy pedig a szexuális és reprodukciós jogokkal kapcsolatos hatáskörhöz kapcsolódik – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont Európa Stratégia Kutatóintézetének főreferense. Kalas Vivien szerint az új Európai Bizottságtól nem igazán várhatók nagy változások, talán az ECR képviselőcsoport hozhat be új gondolatokat a mindennapos munkába.

Kaiser Ferenc: az oroszoknál maradhatnak az elfoglalt ukrajnai területek, de ez rablóháborút legitimálna

Békekötés nem várható, maximum tűzszünetet lehet elérni Ukrajnában, ami viszont nem biztos, hogy elég lesz az Egyesült Államoknak – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense arra reagálva, hogy egyes források szerint Vlagyimir Putyin tárgyalna az ukrajnai fegyverszünetről Donald Trumppal. Kaiser Ferenc szerint ha elapadnak a nyugati támogatások, akkor egész Ukrajna elveszhet.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Adóemelésre készülnek, azélsőséges lépésre szánta el magát a Ryanair

Adóemelésre készülnek, azélsőséges lépésre szánta el magát a Ryanair

A Ryanair légitársaság azzal fenyegetőzik, hogy január 1-jétől leállítja tíz francia regionális repülőtér kiszolgálását, ha a 2025-ös költségvetésbe a kormány beleírja a légiközlekedési ágazat fokozottabb megadóztatását. A rendelkezést csütörtökre virradóra jóváhagyta a francia nemzetgyűlés, de a költségvetési tervezet végleges változatát még nem fogadták el.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×