eur:
410.91
usd:
395.17
bux:
0
2024. december 26. csütörtök István

Merkel folytatná a menekültek elosztását

Tovább kell dolgozni a menekültek európai uniós tagállamok közötti elosztásának ügyén - mondta a német kancellár egy hétfő esti televíziós interjúban.

Angela Merkel az ARD országos köztelevízióban sugárzott interjúban kiemelte, hogy a menekültek ügye mindenekelőtt globális probléma, de nagy európai kihívás is, és a tagállamok közötti szolidaritás nem megfelelő, ezért tovább kell küzdeni a "feladatok jobb elosztásáért".

Valamennyi tagország egyetért abban, hogy az EU külső határát hatékonyabban kell védeni, és egyetértés van abban is, hogy küzdeni kell a menekülésre késztető okok megszüntetéséért és azért, hogy a menekültek jobb ellátást kapjanak a hazájuk közelében. Azonban az EU-ban tartózkodó menekültek tagállamok közötti elosztásával "még mindig nagy gondok vannak", ezért tovább kell folytatni a munkát, bár "nem ez az első téma, amelyen egy évnél hosszabb ideig kell dolgozni" - mondta Angela Merkel.

A Kereszténydemokrata Unió (CDU) kedden kezdődő tisztújító kongresszusáról a többi között elmondta, hogy pártja kiáll az elutasított menedékkérők távozása mellett. A védelemre nem szoruló kérelmezőknek barátságosan is meg lehet mondani, hogy haza kell menniük, szükség esetén pedig a "jogállam erejével" kell gondoskodni távozásukról, ami elengedhetetlen, mert a befogadó közösség különben nem tud segíteni a valóban védelemre szorulóknak - mondta a CDU vezetője, aki a kongresszuson ismét elindul a pártelnöki tisztségért.

Ezzel kapcsolatban kiemelte, hogy senki sem pótolhatatlan, és hosszú mérlegelés után döntött úgy, hogy "még egyszer" megpályázza az elnökséget és kancellárjelöltként vezeti pártját a 2017 őszi szövetségi parlamenti (Bundestag-) választás kampányában. Aláhúzta, hogy a vállalás nemcsak a kampányra érvényes, hanem a teljes következő kormányzati ciklusra szól.

Hozzátette, hogy a 2005-ben kezdett kormányzás eredményeire építve a CDU a vezetésével "iránymutatással tud szolgálni nehéz időkben", márpedig a következő évek a globalizáció és a digitalizáció eddigi fejleményei alapján nem ígérkeznek éppen könnyűnek.

Arra a kérdésre, hogy a küldöttek a menekültválság körüli viták, feszültségek után milyen választási eredménnyel erősíthetik meg tisztségében, azt mondta, hogy "őszinte eredményre" számít.

A bajor testvérpárttal (CSU) a befogadható menekültek létszámának évi 200 ezres felső határáról folytatott vitáról Angela Merkel elmondta, hogy továbbra sem egyezik a pártszövetség tagjainak álláspontja, de ez más ügyekben is előfordul, és együtt lehet élni vele.

A pártelnök-kancellár az esseni kongresszus alkalmából a másik országos köztelevíziónak, a ZDF-nek is nyilatkozott. A Bundestag-választás utáni időkről, a következő kormánykoalíció lehetséges összetételéről azt mondta, hogy pártja nem kötelezi el magát előre egyetlen lehetséges koalíciós partner mellett sem, csak azt rögzíti, hogy nem működik együtt a CDU/CSU-tól jobbra álló Alternatíva Németországnak (AfD) nevű párttal, és a jelenlegi koalíciós partnertől, a szociáldemokrata párttól (SPD) balra álló Baloldallal.

Hangsúlyozta: az uniópártoknak azt kell megcélozniuk, hogy nélkülük egyetlen párt se tudjon kormányt alakítani.

Címlapról ajánljuk
Brutális összegek: nem látni a plafont a nagy sportligáknál, és ezzel a nemzetgazdaság is jól jár

Brutális összegek: nem látni a plafont a nagy sportligáknál, és ezzel a nemzetgazdaság is jól jár

A profi sport összetett gazdasági hálót alkot, és számtalan módon kapcsolódik a nemzetgazdaság egészéhez, melynek eredményeként a különböző ligák gazdasága alakítja a sport mint iparág egészét is – állapítja meg az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány elemzése. A tanulmány szerzője, Németh Viktória az InfoRádióban elmondta: a legnépszerűbb bajnokságoknak számos előnyük és ösztönző hatásuk van, hiszen többek közt munkahelyeket teremtenek és élénkítik a fogyasztást is.
VIDEÓ
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×