eur:
392.6
usd:
362.16
bux:
72132.83
2024. július 7. vasárnap Apollónia

A londoniak többsége Hillary Clintont szeretné

Londonban is pezseg az amerikai elnökválasztási kampány. Legyen szó akár nagyszabású fogadásokról, akár "házi" adománygyűjtő eseményekről, a brit főváros fontos helyszíne a Fehér Házért folyó hadjáratnak. A többség pedig Hillary Clintont szeretné ott látni.

Becslések szerint 5-6 millió amerikai él külföldön, és több mint 70 százalékuk a Demokrata Párttal szimpatizál. Az Oxfordi Egyetem Rothermere Amerikanisztikai Intézetének adatai szerint az Egyesült Királyságban van az Észak-Amerikán kívüli legnagyobb létszámú amerikai közösség. A külföldön élő amerikaiak szavazatának jelentőségét pedig az is bizonyítja az intézet szerint, hogy a 2000-es elnökválasztáson - amely a legszorosabb volt a közelmúlt történelmében - a tengerentúlról érkező szavazatok hozták meg a győzelmet a republikánus jelölt, George W. Bush számára Al Gore ellenében.

A konzervatívok jelenlegi jelöltjének, Donald Trumpnak a győzelme azonban oly' mértékben katasztrofális lenne az Egyesült Államok és a világ számára, hogy mindenkinek ki kell vennie a részét ennek megakadályozásából, még azoknak is, akik külföldön, olyan helyeken élnek, mint London - mondta az Evening Standard hétvégi magazinjának James P. Rubin újságíró, Christiane Amanpour riporter férje, aki 1997 és 2000 között az amerikai külügyminisztérium államtitkár-helyettese volt.

A londoni amerikaiak hagyományosan "jelentősen hozzájárulnak" a demokrata kampányokhoz, és a brit főváros ebbéli jelentőségét mi sem támasztja alá jobban, mint hogy a 2016-os választási hadjárat keretében az elmúlt hónapokban többször is adománygyűjtő rendezvényeken vett részt itt Madeleine Albright - aki Bill Clinton elnöksége idején első nőként töltötte be az amerikai külügyminiszteri tisztséget -, Hillary Clinton legfőbb közvélemény-kutatási guruja, Joel Benenson, valamint a demokrata jelölt vezető külpolitikai tanácsadója, Jake Sullivan. Februárban Chelsea Clinton mondott beszédet Elizabeth Sainty, a londoni kulturális élet egyik meghatározó - amerikai - alakja rendezvényén.

Elizabeth Sainty apja, DeVier Pierson egyébiránt a néhai amerikai elnök, Lyndon B. Johnson különleges tanácsadója volt. A galériatulajdonos egészen eddig távol tartotta magát a politikától, a mostani kampány jelentősége viszont egyetlen korábbihoz sem fogható szerinte. "Sokakat közülünk soha nem fűtött még ennyire a tettvágy" - mondja. Anekdotával is szolgál Chelsea Clintonról és közvetve anyja, Hillary elhivatottságáról. Chelsea Clinton a Sidwell Friends iskolába járt Washingtonban, és egy napon - az apja elnöksége idején - beteg lett, lement az orvosi rendelőbe, hogy megkérdezze, hazamehet-e. A nővér "azt mondta, persze, szívem, hívom az édesanyádat, mire Chelsea azt válaszolta, nem-nem, inkább az apámat hívja, az anyám nagyon elfoglalt".

Elizabeth Sainty szerint a külföldön élő amerikaiak nyitottabbak, ezért valószínűbb, hogy inkább a Demokrata Párttal szimpatizálnak. Az amerikai közvélemény viszont nincs mindig jó véleménnyel róluk - mondja. "Az otthoniak azt hiszik, hogy a külföldön élő honfitársaik piszkosul gazdagok és svájci bankokban rejtegetik a pénzüket. "A képzelet és a valóság - miszerint teljesen hétköznapi amerikaiak élnek Londonban - közötti különbség tehát óriási." A paranoia azonban nagy úr, így Elizabeth Sainty nem fedi fel, társaival mennyivel segítik a Clinton-kampányt.

A galériatulajdonos februári fogadásán fejenként kétezer fontot (több mint hétszázezer forintot) kellett fizetniük a vendégeknek, az estélyen 150-170 amerikai vett részt. De hát meg is kell fizetni az árát annak, ha az ember Chelsea Clinton mellett Anna Wintourral, az amerikai Vogue magazin befolyásos főszerkesztőjével vagy Tom Ford divattervezővel vacsorázik együtt, ráadásul egy olyan galériában, amelyet szerte a brit fővárosban a jó ízlés katedrálisaként emlegetnek, és amelyben az egyetlen Goya-festmény látható Londonban.

Egyetért az adománygyűjtés fontosságával Mark Bergman is. A City-beli amerikai ügyvéd a Notting Hill-i házában szokott vacsorákat adni, de szabály mondja ki, hogy ezer fontnál nem szabad többet költeni a felszolgált ételre és italra, és csak amerikaiak járulhatnak hozzá a kampányhoz. "Az az egyik legjobb dolog Londonban, hogy az Egyesült Államok minden pontjáról vannak itt emberek. A választás hat vagy hét kulcsfontosságú államban fog eldőlni, így nagyon hasznos, hogy élnek itt amerikaiak Ohióból vagy Észak-Karolinából." Az az elvük, hogy mindenki megpróbál mozgósítani száz embert, és aztán egyenként ők is százat - fejti ki.

Hillary Clinton Londonban élő amerikai szimpatizánsainak többsége a jelölt képességeit, tapasztalatát, intelligenciáját és eltökéltségét tartja nagyra. "Az itt élők közül sokan most fognak először postai úton szavazni. Korábban úgy vélték, nem számít annyira a voksuk. De most túl nagy a tét" - mondta a magazinnak az egyik aktivista.

Címlapról ajánljuk
Kiss Róbert Richard: csak az tiltakozik a turisták áradata ellen, aki nem profitál belőle

Kiss Róbert Richard: csak az tiltakozik a turisták áradata ellen, aki nem profitál belőle

A turizmus nem szociális jog, így joggal szednek belépődíjat az utazók kedvenc célpontjai – mondta Kiss Róbert Richard, de a turisztikai szakértő arra is emlékeztetett, hogy ezek a látványosságok eddig is a bevételük nagy részét éppen a pokolba kívánt látogatóktól szerezték.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.07.08. hétfő, 18:00
Lakatos Júlia
a Méltányosság Politikaelemző Központ stratégiai igazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×