eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 24. vasárnap Emma
Matus Sutaj Estok szlovák belügyminiszter beszél a merénylet áldozatául esett Robert Fico szlovák miniszterelnök állapotáról tájékoztatja a sajtót a pozsonyi kormányszékházban 2024. május 19-én. Itt közölték: a kormányfő túljutott az életveszélyen, de az állapota továbbra is súlyos, intenzív ellátást igényel. Ficót négy nappal korábban Nyitrabányán négy lövéssel életveszélyesen megsebesítette egy 71 éves lévai férfi.
Nyitókép: Jakub Gavlák

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Matús Sutaj Estok szlovák belügyminiszter szerint az Adományozó névre keresztelt nyomozócsoport felállítását több bűncselekmény elkövetésének gyanúja indokolta. Lubomír Solák országos rendőrfőkapitány kifejtette, hogy a csoport foglalkozik majd a jogi és magánszemélyek összes beadványával, valamint az Állami Számvevőszék konkrét jelentésével, mivel az a nyilvánosság számára hozzáférhető.

"A csoport célja elsősorban az, hogy minden körülményt feltárjon, megfelelően kivizsgálja és megerősítse vagy cáfolja azokat az ügyeket, amelyek ma ezekben a beadványokban szerepelnek"

- mondta a rendőrfőkapitány. Azt is hangsúlyozta, hogy az ügyet a lehető leggyorsabban szeretnék lezárni, mivel a téma hosszú ideje foglalkoztatja a közvéleményt. "Nagyon szeretnénk a végén egyértelműen megmondani, hogyan is történt minden" - tette hozzá Lubomír Solák.

Matús Sutaj Estok a harci felszerelések eladományozást önkényesnek nevezte, ami nemcsak Szlovákia védelmi felkészültségét gyengítette meg jelentős mértékben, hanem anyagi következményekkel is járt. Szerinte ez az egyik oka annak, hogy a kormánynak konszolidációs csomagot kellett bevezetnie az államháztartás megszilárdítása érdekében.

A felszerelés adományozásáról akkor döntöttek, amikor Jaroslav Nad volt a védelmi miniszter Eduard Heger kormányában.

"Működőképes védelmi technikánkat adományozták el egy idegen országnak a legcsekélyebb aggodalom vagy engedély nélkül. Haditechnikai eszközöket, melyeket a mi pénzünkből szereztek be"

- fogalmazott a miniszter. Matús Sutaj Estok hozzátette, hogy az akkori kormány nem a Szlovák Köztársaság érdekei szerint cselekedett, hanem saját vagy idegen érdekeket szolgált. Rámutatott, hogy a jelenleg is zajló ukrajnai konfliktus idején Szlovákia "meztelen és mezítláb" maradt védelmi képességei tekintetében.

A nyomozócsoportot az Állami Számvevőszék jelentése alapján hozták létre. Abban az áll, hogy Szlovákia 700 millió euró értékben ajándékozott felszerelést Ukrajnának a szlovák hadsereg vagyonából, ezért az Európai Békekeretből idáig 82 millió euró értékben kapott eszközöket. Arra is rámutatott, hogy eltérés van a védelmi minisztérium és a vezérkar adatai között az átadott felszerelésekkel kapcsolatban.

Szlovákia például az S-300-as légvédelmi rendszer átadásával segítette Ukrajnát, továbbá Božena aknaszedőkkel, 30, már leselejtezett gyalogsági harcjárművel, öt szállítóhelikopterrel, lőszerrel, üzemanyaggal, 13 MiG-29-es vadászgéppel és a KUB légvédelmi rendszer egyes elemeivel.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×