A bunkerek alkalmasak háborús helyzetekben és természeti katasztrófák idején is az életek mentésére – írja a Reuters. A leginkább egy megerősített áruszállító konténerre hasonlító óvóhelyek – korlátozottan – védenek a radioaktív sugárzás, valamint a lökéshullámok és a repeszek ellen, illetve a tűz ellen.
A szállíthatóság révén a konténereket Oroszország legtávolabbi vidékein is telepíteni lehet. Egy-egy ilyen "Kub-M" jelzésű mobil bunker 54 embert tud befogadni, és akár több ilyet is egymáshoz lehet kapcsolni. A brit hírügynökség felhívja a figyelmet, hogy a menedékhelyek tömeges gyártását éppen akkor jelentették be Moszkvában, amikor az Ukrajnai háború a leghevesebb és valószínűleg végső szakaszába érkezett. Az orosz hadsereg minden korábbinál nagyobb ütemben nyomul előre, miközben a Nyugat igyekszik megerősíteni az ukrán hadsereget.
Bár az orosz rendkívüli helyzetek minisztériuma szerint nincs összefüggés a konténerbunkerek bejelentett sorozatgyártása és az amerikai elnök döntése között. A Reuters mégis úgy látja az, hogy Joe Biden hozzájárult az orosz hátország támadásához, mindenképpen hatással lehetett a bunkerek sorozatgyártásáról hozott döntésre. A Kreml máris közölte, hogy a döntéssel az Egyesült Államok közvetlenül is a háború részesévé vált és ezt Oroszország nem hagyja válasz nélkül.