„Románia ma fontos lépést tesz biztonságának megszilárdítása és a nemzetközi partnerségek megerősítése terén” – állapította meg a bukaresti kormánypalotában rendezett eseményen Marcel Ciolacu román miniszterelnök. Hozzátette: ez a legnagyobb értékű szerződés, amelyet Románia kormánya és védelmi minisztériuma megkötött az 1989-es forradalom óta, a román hadsereg legfontosabb fejlesztési beruházása.
Ciolacu leszögezte: az F–35-ösök a repülőgépek a repüléstechnika csúcsát képviselik, jelentősen megerősítik Rommánia védelmi képességét, javítják a román légierő együttműködési képességeit a NATO-szövetségesekkel. Szerinte ennek a beszerzésnek nemcsak katonai, hanem gazdasági hatása is lesz azáltal, hogy ösztönzi a román védelmi ipar fejlődését.
Kathleen Kavalec gratulált Romániának, amiért vállalta, hogy a GDP 2,5 százalékának megfelelő összeget védelmi kiadásokra fordít, és úgy értékelte: Románia vezető szerepet játszik a NATO keleti szárnyán az euroatlanti biztonság előmozdításában.
A bukaresti védelmi minisztérium által 6,5 milliárd dollárra becsült beszerzést a román állami költségvetésből és az Egyesült Államok kormánya által felajánlott hitelekből finanszírozzák. Ezért az összegért Románia 32 darab F–35-ös repülőgépet, a működtetésükhöz szükséges logisztikai csomagot, kiképzési programot és szimulátorokat, valamint levegő-levegő és levegő-föld rakétákat vásárol az amerikai külföldi katonai értékesítési program (FMS) keretében az Egyesült Államoktól.
A bukaresti védelmi minisztérium távlati tervei szerint egy későbbi szakaszban egy harmadik, 16 harci repülőből álló F–35-ös rajjal egészítenék ki a román légierő flottáját. Az első F–35-ös repülőrajt 2030 után tervezik hadrendbe állítani. Az ötödik generációs harci gépek beszerzéséig a – Portugáliától és Norvégiától használtan vásárolt – negyedik generációs F–16-os harci repülőgépek maradnak szolgálatban.