eur:
402.37
usd:
371.5
bux:
91415.63
2025. március 29. szombat Auguszta
Nyitókép: Pixabay

Ukrajna nem tud hatékonyan védekezni az orosz Rubezs rakéták ellen

Az RSz-26 Rubezs interkontinentális ballisztikus rakéták komoly fenyegetést jelentenek Ukrajnára nézve, mert jelenleg nincs olyan rendszere az országnak, ami képes lenne hatékonyan védekezni ellenük. Amerikai eszközökkel lenne lehetséges, ám az USA pillanatnyilag nem biztosít ilyeneket Kijevnek.

Az RSz-26 Rubezs közepes hatótávolságú interkontinentális ballisztikus rakéta tűzkészenlétbe helyezése jelentős aggodalmat keltett Ukrajnában. A fegyver állítólagos hatótávolsága meghaladja a 6000 kilométert, 1,2 tonnás robbanófejjel van felszerelve, és MIRV konfigurációban működik, vagyis egy rakéta akár négy robbanófejet is képes célba juttatni - írja a Defense Express híradása nyomán a Portfolio.

A jelenlegi legjobb ukrán végvédelmi rendszerek, köztük a Patriot PAC-3 elsősorban a rövidebb hatótávolságú támadások, például az Iszkander rakéták ellen nyújtanak megfelelő védelmet.

Ám a Rubezs messze meghaladja ezen rendszerek védelmi képességeit, azaz fejlettebb megoldásokra lenne szükség

- írják. A szakértők úgy vélik, az ideális a THAAD (Thermal High Altitude Area Defense) rendszer lenne, ezt kifejezetten közepes hatótávolságú ballisztikus rakéták ellen tervezték. Ám az Egyesült államok korlátozott számú THAAD-rendszerrel rendelkezik, egyet pedig már telepítettek Izrael védelmére, és a telepítéssel egy időben megtagadta Kijev ilyen jellegű kéréseit.

A szakértők szerint alternatíva lehetne az SM-6 (Standard Missile 6) föld-levegő rakétarendszer beszerzése, ami a hivatalos adatok szerint 240 kilométeres hatótávolsággal rendelkezik. Ez azonban jelentős logisztikai és pénzügyi kihívásokat jelentene.

Az amerikai hadsereg körülbelül 500 darab SM-6-os rendszerrel rendelkezik, egységára pedig elérheti a 40 millió dollárt is, ami megnehezíti Ukrajna számára a nagyobb tételben való beszerzést.

(Nyitóképünk illusztráció.)


VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
A német kancellár tettre kész, de nem  mindenben

A német kancellár tettre kész, de nem mindenben

Az Egyesült Államok után kezdettől fogva Németország volt az az ország, amely legtöbb fegyverrel, illetve pénzügyi segítséggel támogatta Ukrajnát. A német támogatás fő koordinátora Olaf Scholz kancellár volt, aki immár csak ügyvezetőként képviselte országát a "tettrekészek" párizs csúcstalálkozóján.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.03.31. hétfő, 18:00
Demkó Attila
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programvezetője
Alig kap figyelmet ez a globális probléma, pedig Magyarországon is 1,5-2 millió ember egészségét veszélyeztetheti

Alig kap figyelmet ez a globális probléma, pedig Magyarországon is 1,5-2 millió ember egészségét veszélyeztetheti

Bár a zajszennyezés a levegő- vagy vízszennyezéshez képest kevesebb figyelmet kap, azonban világszerte egyre nagyobb problémát jelent. Hosszú távon komoly egészségügyi problémákat okozhat a stressztől, alvászavartól kezdve a szív- és érrendszeri betegségekig. A zajszennyezés fő forrásának a közúti közlekedés számít. Az EU-ban a lakosság több mint 20%-a él olyan területeken, ahol a közlekedési zajszint már káros az egészségre, míg Magyarországon mintegy 1,5 millió ember van kitéve a közúti zajterhelésnek. A zajszennyezés egyéb formáit is beszámítva viszont itthon akár 2 millió ember is érintett lehet.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×