eur:
400.42
usd:
362.83
bux:
73059.71
2024. október 3. csütörtök Helga

Áldiplomát osztott az álegyetem

Nagynevű egyetemek nevét felhasználva hamis diplomákat osztott egy csaló módon akkreditált brit intézmény - derítette ki a BBC. Az álegyetem egyik vezetője készségesen el is ismerte a riporternek a csalás tényét.

Oxfordi és cambridge-i diplomaosztó, fénykép a talárba öltözött dékán és a diákok mosolygós kézfogásáról - többezer diák álmodik minderről világszerte.

Csakhogy a dublini bejegyzésű, de Nagy-Britanniában működő Irish International Universityhez tartozó intézményekben tanult diákok, hiába tértek haza szép emlékekkel, a diplomájuk nem sokat ér. A BBC kiderítette, hogy a magyarul Ír Nemzetközi Egyetem névre hallgató vállalkozás nem akkreditált felsőoktatási intézmény, és tanárainak egy része is szélhámos.

Még minőségi védjegye is van... de az sem igazi

Az indiai Sunat elmondta: ötezer font hitelt vett fel, hogy Nagy-Britanniában Master's fokozathoz jusson. A British Council helyi irodájában azt javasolták neki, nézze meg, hogy választott egyeteme rajta van-e a brit oktatási minisztérium oldalán. Rajta volt, sőt még az is kiderült, hogy minőségi védjegyet kapott.

Csakhogy a BBC kiderítette, hogy Minőségvédelmi Ügynökség valójában egy fantomirodát fenntartó magáncég, és egyik tulajdonosa az úgynevezett egyetem elnöke. Sandhu professzor egyébként egy - ezúttal karibi illetőségű - fantomegyetemen kapta tudományos fokozatát. Az intézmény dublini postacíme pedig egy lakóházé és nem egy egyetemi campusé.

Menedzser oktatás: "minél többet tanulsz, annál hülyébb leszel"

Az álegyetem tiszteletbeli rektora, Õexellenciája Knowth báró, aki valójában Jeffrey Wooller, javarészt Monte Carlóban élő könyvelő. A BBC egy állásra pályázó álprofesszort küldött hozzá, majd a tárgyalás végén a kamera előtt próbálta szembesíteni a csalással.

Wooller meglepő módon elismerte, hogy zavaros dologról van szó, de azzal érvelt, hogy a főleg harmadik világbeli diákok számára nagy presztízst jelent az Oxfordban átadott diploma.

A riporterek rejtett kamerával felvették az egyik üzleti menedzsment órát is, ahol az előadó azt fejtegette: minél többet tanul az ember, annál hülyébb lesz.

Sok diplomás valószínűleg pontosan így is érzi magát. Az IIU-n világszerte ötezren tanulnak, és többezren végeztek. A nyomozást követően Oxfordban és Cambridge-ben immár nem biztosítanak helyszínt az IIU-nak, maga az álegyetem pedig - ha nem is számolta fel magát - de átterveztette félrevezető website-ját.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.10.03. csütörtök, 18:00
Kovács Ákos
Kossuth-díjas zeneszerző, előadóművész
A közel-keleti feszültséget emésztették a piacok

A közel-keleti feszültséget emésztették a piacok

Elsősorban a tegnap esti közel-keleti eszkaláció nyomhatja rá a bélyegét a mai kereskedési hangulatra: Irán este rakétatámadást indított Izrael ellen, utóbbi pedig ma reggel újabb csapást mért Libanonra. A fejlemények tovább élezik a geopolitikai helyzetet a térségben, aminek hatására emelkedik az olaj ára, a tengerentúli tőzsdéken pedig nagy esést láttunk tegnap. Az európai piacokon vegyes mozgásokat láthattunk, és a délutáni amerikai munkaerőpiaci adat sem változtatott érdemben a hangulaton. Szektorszinten jól teljesítenek az olajipari és a védelmi cégek, míg a légitársaságok esnek. Amerikában óvatos emelkedést hozott a szerdai nap, érdemes azonban kiemelni a Teslát, melynek árfolyama közel 4 százalékos mínuszban zárt, miután a vállalat a vártnál kevesebb autót értékesített a harmadik negyedévben.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×