eur:
394.4
usd:
355.77
bux:
72297.19
2024. szeptember 6. péntek Zakariás

A Hamásztól a libanoni háborúig

Lerombolta a bejrúti nemzetközi repülőtér egyik termináljának egy részét az izraeli légierő. A repülők korábban a kifutópályákat bombázták a libanoni fővárosban, ahol a légikikötő már tegnap bezárt. Az InfoRádió által megkérdezett Közel-Kelet szakértő szerint a Hamász kormány hatalomra kerülése szorosan közrejátszott az izraeli-libanoni konfliktus kiéleződésében.

A bejrúti repülőtér ellen intézett újabb támadás előtt nem sokkal Ehud Olmert izraeli kormányfő a szerdán indított hadműveletek fokozására adott parancsot.

Az elmúlt napokban libanoni célpontok százait támadta az izraeli hadsereg, amely tengeri és légi blokád alá vonta az országot. Kórházi források szerint az izraeli légitámadások polgári áldozatainak száma 57-re emelkedett.

A libanoni kormány azonnali tűzszünetet kért, a Hezbollah síita szervezet azonban gyakorlatilag folyamatosan lövi rakétákkal Izraelt; a hadsereg beszámolója szerint az utóbbi két napban legalább 200 csapódott be a zsidó állam területén.

A Hamásszal kezdődött

A Hamász kormány hatalomra kerülése után Izrael és a palesztin kormány között kiéleződtek az ellentétek, amelyben új fejezet nyílt az izraeli katona június 25-ei elrablását követően - idézte fel a konfliktus kezdetét az InfoRádióban Gazdik Gyula Közel-Kelet szakértő.

Az egyetemi tanár emlékeztetett arra, hogy a Hamász kormányra kerülésével először jutott kormányzati pozícióba egy, a Muzulmán Testvériséghez kötődő mozgalom.

Miért avatkozott be a Hezbollah?

Gazdik Gyula szerint, ha Izraelnek sikerül megbuktatnia a Hamász-kormányt, az jelentős stratégiai veszteség lenne Szíria és Irán számára, ezért avatkozott a konfliktusba a Hezbollah, hiszen ez a két ország szoros kapcsolatban áll a siíta terrorszervezettel.

Nem véletlen, hogy a Hezbollah mostanra időzítette rakétatámadásait Észak-Izrael ellen - hangsúlyozta Gazdik Gyula egyetemi tanár.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Prőhle Gergely: egy társadalom nem élhet félelemben, ezt fel kell fognia a német kormánynak

Prőhle Gergely: egy társadalom nem élhet félelemben, ezt fel kell fognia a német kormánynak

Egy akár csak 20, de keleten több mint 30 százalékos támogatottságú pártot levegőnek nézni nem lehet, ez a demokrácia szempontjából súlyos károkat okot – mondta a német pártoknak az AfD-hez való viszonyulásáról Prőhle Gergely, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukács Intézet programigazgatója az InfoRádió Aréna című műsorában. A korábbi berlini nagykövet beszélt a két egykori keletnémet tartomány választási eredményeinek hátteréről, s a migrációs kérdés kezelésének nehézségeiről is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.09.09. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×